تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۱ - ۱۷:۳۲ کد مطلب 55139

ماه رجب از دیدگاه مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری در باره ماه رجب در سال ۱۳۹۴را منتشر کرده است .

پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای گزیده ای از بیانات مقام معظم رهبری به شرح زیر است :

** اولین دشمن ما غفلت است

ماه رجب فرصت خودسازی و آمادگی برای ورود به ماه رمضان است. حضرت آیت الله خامنه ای درباره ماه رجب فرمودند: ‘در این ماه توسلات خودتان به درگاه پروردگار عالم را هرچه می توانید بیشتر کنید’6/2/1394

رهبر انقلاب در سال 1394 درباره استفاده از فرصت ماه رجب توصیه هایی داشته اند که در ادامه آمده است:

** از ماه رجب قدردانی کنید

باید همه به یکدیگر تبریک عرض کنیم [این ] توفیق الهی را که توانستیم بار دیگر وارد ماه رجب بشویم. ماه رجب یک فرصت تقرّب به ارزشهای الهی و تقرّب به ذات مقدس پروردگار و فرصت خودسازی است.

این ایامی که در روایات ما به عنوان ایام برجسته معرفی شده اند، اینها همه فرصتند؛ هر فرصتی هم نعمت است و هر نعمتی هم نیازمند شکر و سپاس است. شکر و سپاس نعمت هم این است که انسان نعمت را بشناسد، بر طبق اقتضای این نعمت رفتار کند، از آن بهره ببرد، نعمت را از خدا بداند و آن را در راه خدا به کار ببرد؛ ماه رجب از این نعمتها است. بعد هم ماه شعبان است که آن هم نعمت دیگری است و این دو ماه از نظر کُمَّلین و اهل توحید و اهل معنا مقدمه ی ماه رمضانند؛ و ماه رمضان ماه عروج است، ماه رفتن به معراج است، ماه تزکیه است، ماه تصفیه است که همه ی ما به اینها احتیاج داریم.

از ماه رجب قدردانی کنید؛در این ماه توسلات خودتان به درگاه پروردگار عالم را هرچه می توانید بیشتر کنید؛ به یاد خدا باشید و کار را برای خدا انجام بدهید؛ این تلاشی که می کنید، این زحمتی که میکشید، برای خدا قرار بدهید.6/2/1394

** از برکات ماه رجب استفاده کنیم

برکات ماه رجب منحصر به این ولادتها نیست؛ توصیه می کنم خودم را و شما را که از برکات ماه رجب استفاده کنیم با تقویت پیوند و ارتباط قلبی با خدای متعال. اگر آحاد ما رابطه خودمان را با خدا تقویت کنیم، بسیاری از معضلات، مشکلات، نابسامانی ها، ناهنجاری ها به خودیِ خود مرتفع خواهد شد.9/2/1394

** اولین دشمن ما غفلت است

ماه رجب است؛ و در این سرود پر مغز و زیبایی هم که شماها خواندید، اشاره به ماه رجب، ماه توسل، ماه توجه و دعا شده بود. در این ماه شریف، مؤمنین که دعا می خوانند، از خدای متعال این جور می خواهند:’ اَللهُمَّ فَاهدِنی هُدَی المُهتَدینَ وَ ارزُقنی اجتِهادَ المُجتَهِدینَ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین’. چقدر حائز اهمیت است هر سه فِقره! فقره ی آخر هم که مغفرت است که اساس همه ی کارها است:’ وَ اغفِر لی یَومَ الدّین’ هدایتِ هدایت یافتگان و تلاش تلاشگران آن چیزی است که در این دعا از خدای متعال می خواهید.

شما تامل بفرمایید اگر همین دو عامل در من و شما باشد، همه ی مشکلات حل خواهد شد؛ هم هدایت هدایت یافتگان الهی نصیب ما بشود، هم تلاش تلاشگران تاریخ بشریت در رفتار ما، در گفتار ما، در منش ما محسوس باشد.

در آن فقرهی سوم، آسیب مورد اشاره قرار گرفته است:’ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین’. غفلت بزرگ ترین آسیب است؛ غفلت از مسیر، غفلت از هدف، غفلت از توان، غفلت از فرصت، غفلت از دشمن، غفلت از وظیفه ای که امروز بر دوش من و شما است؛ غفلت. بزرگ ترین دشمن ما غفلت است. اولین دشمنی که ما را در مقابل دشمنان دیگرمان به خاک می نشاند، غفلت است؛’ وَ لا تَجعَلنی مِنَ الغافِلینَ المُبعَدین’. نتیجهی این غفلت دور شدن است؛ دور شدن از خدا، دور شدن از هدف، دور شدن از کامیابی. مضامین دعاها معرفت است، توحید است، درس زندگی است؛ ببینید دعاها اینها است. با این توجه دعاها را بخوانیم و از این فضای این ماه بهره ببریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: