تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۱۱:۰۵ کد مطلب 55199

آمریکا آلوده‌ترین کشور جهان در شیوع سرطان

رئیس انجمن پیوند مغز و استخوان ایران گفت: آمریکا آلوده‌ترین کشور جهان در زمینه شیوع سرطان است.

به گزارش میدان ۷۲، جهان به نقل از فارس، پرفسور اردشیر قوام‌زاده عصر امروز و در حاشیه کنفرانس بین‌المللی خون که در دانشگاه علوم‌پزشکی یاسوج برگزار شد، با بیان اینکه ایران جزء سه قدرت پیوند مغز و استخوان در جهان است، اظهار کرد: سال گذشته تعداد ۴۴۰ پیوند مغز و استخوان در کشور زده شد که این کار در دنیا بی‌نظیر است.

رئیس مرکز تحقیقات پیوند سلول‌های بنیادی دانشگاه تهران در ادامه به موضوع سرطان و مقایسه آمار سرطان در ایران با سایر کشورهای پرداخت و گفت: جالب است که بدانید سرطان در کشور آمریکا بیش از همه جای دنیا فراگیر شده چرا که امریکا آلوده‌تر از همه نقاط دنیا است.

وی به دلیل این آلودگی اشاره کرد و گفت: از نظر مواد غذایی چون بذرها را از نظر ژنتیکی تغییر می‌دهند، سرطان شیوع پیدا می‌کند و دلیل آن به رقابتی بر می‌گردد که بر سر مواد غذایی در اروپا و آمریکا وجود دارند و نمی‌خواهند مواد غذایی از یکدیگر بگیرند.

رئیس انجمن پیوند مغز و استخوان ایران، وضعیت ایران را نسبت به این کشورها را بسیار بهتر ذکر کرد و گفت: ولی باید نظارت بیشتری بر کشاورزی خود داشته باشیم و همه دستگاه‌ها همانند جهاد کشاورزی، علوم‌پزشکی، دامپزشکی و سایرین همکاری بین دستگاهی داقات خود به شایع‌ترین سرطان‌ها در کشور اشاره کرد و گفت: در زنان سرطان پستان و در بین آقایان سرطان معده و روده‌بزرگ شایع است هر چند که سرطان معده در حال درجا زدن و سرطان روده بزرگ در حال افزایش است.

وی در ادامه با بیان اینکه مصرف نمک یکی از دلایل مهم ایجاد سرطان‌ها است، گفت: به عنوان یک پزشک ۴۰ سال است که نمک مصرف نمی‌کنم چرا که به خودی خود در همه موادهای غذایی نمک موجود است.

قوام‎‌زاده در پایان متذکر شد: مصرف سیگار و الکل و همچنین یک جا نشستن‌ها و مصرف زیاد گوشت موجب سرطان می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: