تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۰۷:۲۸ کد مطلب 55209

افزایش ۵۰ درصدی فروش نمایشگاه کتاب نسبت به سال گذشته

رئیس نمایشگاه کتاب از رشد ۵۰ درصدی فروش کتاب ها در ۵ روز نخست نمایشگاه نسبت به ۵ روز نخست نمایشگاه سال قبل خبر داد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، نخستین نشست خبری سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد عصر امروز دوشنبه 21 اردیبهشت ماه با حضور سید عباس صالحی رئیس نمایشگاه کتاب و معاون فرهنگی ارشاد، امیرمسعود شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه و محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان تهران برگزار شد.

سید عباس صالحی گفت: امروز خوشحالیم که جلسه ما با خبر مسرت بخش بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران در روزهای آینده همراه شده است. رئیس دفتر مقام معظم رهبری صبح امروز در بازدیدی که از نمایشگاه داشتند اعلام کردند رهبر انقلاب در روزهای آینده از نمایشگاه بازدید می‌کنند.

وی افزود: نقش رهبر انقلاب در پشتیبانی نمایشگاهی و حمایت از جریان نشر کشور کم مانند است. این نه به عنوان روایتی است که یک مسئول جمهوری اسلامی بخواهد بگوید بلکه ایشان واقعاً یکی از معدود کتاب شناسان و افرادی هستند که با حوزه کتاب الفت دیرینه دارند. حضور ایشان صرفاً به عنوان حضور یک رهبر سیاسی نیست بلکه حضور یک چهره فرهنگی در محیطی است که ایشان هم میهمان هستند و هم میزبان.

رئیس نمایشگاه کتاب ادامه داد: حضور ایشان پشتوانه‌ای برای اهالی علم و فرهنگ این عنایت ایشان فرصتی مغتنم هم برای دولت و هم مسئولان فرهنگی است.

صالحی با اشاره به روزهای برگزار شده از نمایشگاه کتاب تهران گفت: در این چند روزی که گذشت دوستان شاهد این بودند که برخی از وعده‌هایی که دادند محقق شد. حضور روئسای نمایشگاه کتاب بلونیا و پاریس و هیئت عالی رتبه از نمایشگاه کتاب فراکنفورت و پکن فرصتی برای نشر ایران فراهم کرد که قدرش را اهالی فرهنگ و نشر می‌دانند.

وی ادامه داد: انصافاً دیدن این تجمع و جمعیت انبوه ناشران در عرصه نشر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی حضور خانواده‌ها و غیره در نمایشگاه کتاب تهران در مقابل تصویرهایی که رسانه‌های غربی از ایران منتقل کرده‌اند موجب می‌شود که این تصویرها در ذهن این افراد فراموش شود. هم در مصاحبات عمومی و در جلسات خصوصی حس می‌شود که پایه‌های بین المللی برای نشر در حال ایجاد است.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به حضور عمان به عنوان میهمان ویژه گفت: کشور عمان انصافاً بسیار پروپیمان شرکت کرد. عمان برای ما دریچه‌ای برای ورود به جهان عرب بود فضایی که آنها در ایران در این چند روز دیدند و درگیرش شدند ما را امیدوارم می‌کند که این دریچه را فعال‌تر نگاه کنیم. اینکه می‌توان پایه‌های یک ارتباط فرهنگی را در این سفر ریخت از جمله موضوعاتی است که ما به آن رسیده‌ایم در لحظه به لحظه این ارتباطات مجذوبیت علاقه مندی و رغبت نسبت به ایران دیده می شود آنچیزی که ما می‌خواستیم بگوییم این است که بخش بین المللی ما متفاوت‌تر از گذشته اتفاق افتاده است.

صالحی افزود: در حوزه داخلی نیز اتفاقات خوبی رخ داده است برای نمونه در حوزه استان‌ها فعالیت‌ها نسبت به سال گذشته 10 برابر افزایش داشته است هر استانی در یک روز برنامه‌های متنوعی دارد.

وی ادامه داد: یکی از بحث‌های نمایشگاه کتاب اقتصاد نشر است تا پایان روز گذشته در حوزه فروش کتاب نسبت به سال گذشته 50 درصد رشد داشته‌ایم با توجه به دستگاه‌های کارت خوان الکترونیکی در 5 روز نخست امسال نسبت به 5 روز نخست نمایشگاه 93 این رشد را می توان به خوبی دید ما عملاً خوشحالیم اتفاقی که باید بیفتد تا نمایشگاه کتاب تهران فرصتی برای گردش عرصه نشر باشد رخ داده است. البته من باید بگویم ما نمی‌خواهیم بگوییم که از خدمات رسانی داخلی راضی هستیم اما مکان و منابع مالی اثرگذاری برای اینکه ما بتوانیم روی آن چیزی که شایسته مردم متین کشورمان است نداشتیم ولی باید تلاش کنیم که امسالمان بهتر از پارسال باشد. این بهتر بودن باید تا حدی خود را نشان دهد تا مردم حس کنند قدم‌های رو به جلو در حال برداشتن است.

رئیس نمایشگاه کتاب ادامه داد: در حوزه خدمات رفاهی نمایشگاه نسبت به سال گذشته 35 درصد افزایش رضایت نسبی داریم. رضایت از خدمات رفاهی نمایشگاه 76 درصد بوده است همچنین در حوزه امنیت داخلی با رضایت 85 درصدی و در حوزه دستگاه‌های کارت خوان با رضایت 69 درصدی روبرو بوده ایم. در حوزه برخورد مسئولان تنوع کتاب‌ها و حضور ناشران نیز رضایت 65 درصدی را داریم که 18 درصد نسبت به سال قبل بالاتر است ما امیدواریم درسال‌های آینده رقم های بالاتری را داشته باشیم تا در این افکار سنجی به نقطه‌ای برسیم که مطلوب ما مراجعه کنندگان باشد.

امیرمسعود شهرام نیا، رئیس موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و قائم مقام نمایشگاه نیز در این نشست در سخنانی گفت: نمیاشگاه کتاب امسال تاکنون با برنامه ریزی انجام شده و نقطه قوت امسال در بعد بین الملل برجسته بود ما با شعار خواندن، گفتگو با جهان حجم قابل توجهی از میهمانان خارجی و فرصت‌های گفتگو برای نشر کشور را فراهم آوریم.

وی با برگزاری به روز عمان و فرانسه و حضور رئیس نمایشگاه کتاب پارسی و رویس نمایشگاه کتاب بلونیا در نمایشگاه گفت: برخی ویژگی‌ها مورد تأکید شخصیت‌های میهمان بود که ما تاکنون به آن کمتر توجه کرده‌ایم نکته جالبی که موریسه نمایشگاه کتاب پاریس در نشستی مطرح کرد این بود که زمانی که به فرانسه برگردم خواهم گفت که در ایران مردم با جمعیت بسیاری به سمت نمایشگاه کتاب حرکت می‌کنند. درست است که ما مشکلاتی داریم و شبکه توزیع ما مشکل دارد و سرویسی که شایسته است نمی‌توانیم به این جمعیت بازدید کننده دهیم همه این دشواری‌ها با ارزش است و قدر آنها را دانست و از این فرصت استفاده کرد.

قائم مقام نمایشگاه کتاب با اشاره به برگزاری سالن کارنامه نشر گفت: سالن کارنامه نشر امسال با سروشکل حرفه‌ای برگزار می‌شود و فرصتی در اختیار افراد گذاشته تا با فرصت اندک بتوانند از وضعیت منشورات یک سال کشور آگاهی یابند.

محمود آموزگار رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان نیز در سخنانی گفت: یکی از اتفاقات خوب امسال میزان رضایت ناشران در حوزه تحت نظارت تشکل‌های نشر است که در غیاث با سال گذشته رشد داشته است.

وی با اشاره به دیدارش با سفیر مکزیک گفت: سفیر مکزیک به من می‌گفت که ما حتماً درسال آینده در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کرده و کتاب‌های بیشتری را خواهیم آورد از او پرسیدم که سرانه مطالعه در مکزیک چقدر است او گفت به ازای هر نفر سه کتاب درسال مطالعه می‌شود نشان می‌دهد که سرانه مطالعه بیشتری به ما دارند.

رئیس اتحادیه ناشران و کتاب فروشان در پایان سخنانش از مراجعه 130 هزار نفر به ایستگاه‌های اطلاع رسانی نمایشگاه کتاب خبر داد و گفت: عمده مراجعه به بخش اطلاع رسانی در بخش عمومی شبستان بوده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: