تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۲ - ۰۷:۳۵ کد مطلب 55219

جدیدترین کتاب علامه محمدهادی یوسفی غروی در نمایشگاه کتاب

کتاب «کلیات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» نوشته استاد علامه محمدهادی یوسفی غروی منتشر شده است.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، کتاب «کلیات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» نوشته استاد علامه محمدهادی یوسفی غروی (استاد برجسته تاریخ معاصر عضو شورای مجمع جهانی اهل‏بیت (ع)) از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد و در روزهای آینده در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عرضه می‌شود.

این کتاب از 8 فصل تشکیل شده است. فصل اول به فرهنگ و تمدن و ارتباط آن دو می‌پردازد و مباحثی چون ارتباط تمدن با فرهنگ، عوامل مؤثر در زایش و اعتلای تمدن‌ها (عامل انسانی، فرهنگ، دین، عامل مادی و طبیعی) بیان می‌شود. در فصل دوم به ویژگی‏های فرهنگ و تمدن اسلامی و عوامل پیدایی و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی و همچنین سهم حضرت علی (ع) و اهل بیت (ع) در پیدایش و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی می‌پردازد.

شکوفایی علوم اسلامی، مظاهر تمدن اسلامی، طبقه‌بندی علوم اسلامی (قرائت، تفسیر، حدیث، فقه، اصول فقه، کلام) و علوم غیراسلامی (ریاضیات، نجوم، فیزیک و مکانیک، طب، کیمیا، فلسفه، منطق، تاریخ و تاریخ نگاری، جغرافیا و ادبیات) در فصل‌های سوم و چهارم بیان می‌شود.

فصل پنجم به تشکیلات سیاسی و اقتصادی و قضایی و هنر در فرهنگ اسلامی می‌پردازد. تأثیر تمدن و فرهنگ اسلامی بر تمدن غرب در فصل ششم تبیین می‌شود.

نویسنده در فصل هفتم به عوامل انحطاط تمدن اسلامی اشاره می‌کند و در فصل پایانی به احیای تمدن اسلامی و نقش امام خمینی (ره) به عنوان بزرگ احیاگر دوره معاصر می‌پردازد.

کتاب «کلیات تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» در 240 صفحه رنگی با شمارگان 1000 نسخه و به قیمت 9000 تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

دفتر نشر معارف پیش از این کتاب «تاریخ زندگانی پیامبر اعظم (ص)» را از این استاد برجسته تاریخ اسلام منتشر کرده است و به زودی کتابهای «علوم قرآنی»، «تحقیقی در مسأله جبر و اختیار»، «گفتار‌ها و گفتگوهای تاریخی» را از این مورخ منتشر می‌نماید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: