تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۳ - ۰۷:۵۳ کد مطلب 55319

آقای جنتی، ناتوانی فیلترینگ هوشمند در پالایش شبکه‌های اجتماعی رمز شده در عمل به اثبات رسیده است/ تمامی صفحات اینستاگرام با https باز است!

در حالی که آقای جنتی از موفقیت 90 درصدی فیلترینگ هوشمند خبر می‌دهد که یک مراجعه ساده به سایت اینستاگرام نشان می‌دهد که تمامی صفحات اینستاگرام با https در ایران در دسترس است!

به گزارش سرویس فرهنگی میدان 72، روز یکشنبه آقای جنتی وزیر ارشاد در جمع معاونین اجتماعی ناجا دوباره ادعاهائی را تکرار کرد [1] که حتی فارغ از دغدغه‌های فرهنگی، از دیدگاه تخصصی مباحث علوم رایانه و فناوری اطلاعات و ارتباطات اشتباه و غیرقابل قبول است. ایشان مدعی شدند که فیلترینگ اینستاگرام 90% موفق بوده و فیلترینگ هوشمند شبکه‌های اجتماعی دیگر نیز در دستور کار است. حال آن که بررسی تخصصی چیز دیگری را نشان می‌دهد.

این ادعا که از سال گذشته آغاز و به تعریف پروژه و هزینه‌کرد از بیت المال منجر شده، یک نکته واضح را نادیده گرفته است: اکثر شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی، امروزه از رمزگذاری استفاده می‌کنند و بنابراین زیرساخت ارتباطی کشور قادر به مشاهده متن پیام‌های تبادل شده نیست که بعد بخواهد خوب و بد آن را از هم جدا کند. ادعائی گزاف که حتی در حالت عادی نیز به لحاظ فنی ممکن نیست، چرا که رایانه برای قضاوت ساخته نشده، بلکه با دستورات و الگوریتم‌هائی مشخص داده‌ها را پردازش می‌کند. به عبارت دیگر، علاوه بر این که رایانه نمی‌تواند جای قضاوت درباره محتوای مجرمانه را بگیرد، مسأله دیگری به نام رمزنگاری مطرح است که فیلترینگ هوشمند شبکه‌های ارتباطی را از اساس غیرممکن می‌کند.

این نکته مهم سال گذشته توسط بسیج دانشجوئی دانشکده برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات 8 دانشگاه مهم کشور به وزارت ارتباطات تذکر داده شد [2]، اما متأسفانه گوش شنوائی وجود نداشت، و ادعاهای خلاف واقع همچنان ادامه پیدا کرد.

در نهایت دولت ادعا نمود که فیلترینگ هوشمند برای اینستاگرام اجرائی شده است، حال آن که صفحات نامناسب و غیراخلاقی بسیاری در اینستاگرام در دسترس بود که خلاف ادعای دولت را نشان می‌داد. مدت کوتاهی پس از طرح این ادعای دولت و بستن برخی صفحات معدود، اینستاگرام کل ارتباطات وب خود را از http به https رمز شده تبدیل کرد و بدین ترتیب فیلترینگ هوشمند بی‌فایده شد [3] و تمامی صفحات نامناسب، غیراخلاقی و بعضا ضدامنیتی به یک‌باره در دسترس همه کاربران قرار گرفت.

نه وزارت ارتباطات، و نه وزارت ارشاد هیچ عکس‌العملی نشان ندادند و تنها کاری که انجام شد این بود که نمایش صفحات اینستاگرام را اندکی کند کردند تا کسی که به صفحه‌ای مراجعه می‌کند، تصاویر را در لحظه اول مشاهده نکند! اما با کمی صبر یا مراجعه به صفحه ویژه هر تصویر، تمامی صفحات اینستاگرام در دسترس است، و حتی یک صفحه یا حتی یک عکس هم محض رضای خدا پالایش نشده که البته به لحاظ فنی ممکن نیست.

این وضعیت را می‌توان به یک بزرگراه قاچاق اطلاعات از مرزهای ایران تا کشورهای بیگانه تشبیه کرد که امکان نظارت بر روی آن وجود ندارد و مسئولیت حقوقی تبادلات در آن را نیز کسی متقبل نمی‌شود. در این صورت، تنها راه مسدود کردن این بزرگراه است که به آمریکا و اسرائیل ختم می‌شود. نکته دیگر این که آن‌چه در این بزرگراه تبادل می‌گردد، اطلاعات خصوصی مردم است که از این اطلاعات خصوصی سوءاستفاده‌های بسیاری انجام می‌گیرد و این شرکت‌ها به لحاظ حقوقی در قبال مردم ایران به هیچ وجه پاسخگو نیستند.

فیس‌بوک، وایبر، تلگرام، واتس‌اپ و بسیاری دیگری از سایت‌ها و نرم‌افزارهای ارتباطی و اجتماعی دیگر نیز از ارتباطات رمز شده برای فرار از هر گونه نظارت بهره می‌گیرند که توضیحات کامل درباره آن‌ها در گزارش تفصیلی بسیج دانشجوئی 8 دانشگاه مهم کشور آمده است [5].

eff2

حال سؤال این‌جاست که این موفقیت 83% ای اینستاگرام (ادعای آقای واعظی [6] که آقای جنتی 7% نیز بر آن افزوده) از کجا آمده و وقتی تمام صفحات اینستاگرام باز است، باید ادعای ایشان را قبول کنیم، یا واقعیتی که به چشم می‌بینیم؟

متأسفانه ادعای فیلترینگ هوشمند تنها به دستمایه‌ای بدل شده است تا دولت از وظیفه قانونی خود در مسدود کردن شبکه‌های خارجی ارتباطی غیرقابل نظارت شانه خالی کند. نقش این شبکه‌ها در گسترش محتوای مجرمانه بسیار پررنگ است و به طور مثال در واقعه مهاباد این شبکه‌های اجتماعی در کنار شبکه‌های ماهواره‌ای در گسترش شایعات و تحریک احساسات مردم با پخش دروغ نقش اساسی داشتند. بدین صورت، عدم تمکین دولت به حکم دادستانی در مسدود کردن این شبکه‌ها، به طور قطع زمینه‌ساز و تسهیل‌گر جرم بوده است و ادعاهای خلاف واقع و عدم مسدودسازی این شبکه‌ها، جای بررسی و پی‌گیری نهادهای مسئول و ذیصلاح را دارد. چند فاجعه این‌چنینی باید رخ بدهد تا مسئولین دولت به خود بیایند و به وظیفه قانونی خود عمل کنند؟ اگر مسئولین نمی‌دانند و یا نمی‌خواهند بدانند https و ارتباطات رمز شده چیست، تاوان این عدم آگاهی را نباید کشور بپردازد.

پانوشت:

[1] مشروح سخنان وزیر ارشاد در جمع معاونین اجتماعی ناجا:
170شبکه ماهواره ای فارسی زبان فعالند/توفیق 90 درصدی در فیلترینگ هوشمند اینستاگرام/چرا ما در یوتیوپ فیلم نگذاریم؟
http://farsnews.com/newstext.php?nn=13940220000980

[2] گزارش تخصصی بسیج دانشکده‌های برق، کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه‌های تهران درباره شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی تلفن همراه
جدا کردن محتوای خوب و بد در ارتباطات رمزشده وایبر و واتس اپ با فیلترینگ هوشمند ممکن نیست؛ دولت از متخصصین ایرانی حمایت کند تا امکانات ارتباطی بومی، ایمن و باکیفیت با قیمت مناسب دراختیار مردم قرار گیرد
http://ecitbasij.org/

[3] با فعالسازی https توسط اینستاگرام؛ فیلترینگ هوشمند، شروع نشده به ایستگاه آخر رسید / تیر خلاص اینستاگرام بر ادعای دروغ فیلترینگ هوشمند و همه‌کاره!
http://www.rajanews.com/news/204931

[4] معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی:
برخی بزرگراه‌های مجازی به بیراهه‌ اسرائیل ختم می‌شود/ حتی غربی‌ها در برخورد با شبکه‌های اجتماعی منافع ملی را لحاظ می‌کنند
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931029001063

[5] بررسی گزارش EFF درباره نرم‌افزارهای پیام‌رسان:
بیشتر شبکه‌های اجتماعی موبایل پیام‌ها را رمز می‌کنند
http://ecitbasij.org/post/3

[6] واعظی: فیلترینگ هوشمند را در خصوص یکی از سایت‌ها که اینستاگرام است پیاده کردیم و 83 درصد این برنامه و فیلترینگ هوشمند بومی ما جواب داد
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931108000714

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: