تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۳ - ۰۸:۵۳ کد مطلب 55355

ساخت سومین مرکز درمانی در کربلا

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با اشاره به برنامه‌های پیش روی مجمع خیرین سلامت کشور در سال جاری گفت: مجمع خیرین سلامت یکی از کارهایی که در کل کشور انجام داده و در حال حاضر نیاز است که در تهران نیز انجام شود برگزاری اجلاس ملی و سراسری خیرین سلامت است.

13900823151512_PhotoA

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲ به نقل از روابط عمومی مجمع خیرین سلامت کشور، سید رضا نیری، اظهار داشت: مجمع خیرین سلامت کشور به حول و قوه‌الهی در سال‌جاری اقدامات زیر بنایی‌تری نسبت به گذشته انجام می‌دهد.

وی افزود: کارهایی مانند پیشگیری و پژوهش و تحقیقات و انجام کارهای جهادی مانند اعزام پزشکان متخصص به مناطق محروم که کمتر دسترسی به مسائل درمانی دارند از برنامه‌های مجمع خیرین سلامت است..

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با اشاره به وضعیت بهداشتی و درمانی کشور تصریح کرد: در حالی که دولت تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات بهداشتی و درمانی به کار گرفته و وزارت بهداشت نیز در حال انجام کار است اما مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و نیاز است که خیرین نیز برای کمک به دولت در مناطق کم برخوردار ورود کنند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان در رفع مشکلات بهداشتی، افزود: مقام معظم رهبری نیز به واگذاری کار به مردم تاکید داشته‌اند و معظم‌له خواستار تلاش مضاعف در راستای حل مشکلات بهداشتی و درمانی هستند.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با اشاره به برنامه‌های پیش روی مجمع خیرین سلامت کشور در سال جاری گفت: مجمع خیرین سلامت  یکی از کارهایی که در کل کشور انجام داده و در حال حاضر نیاز است که در تهران نیز انجام شود  برگزاری اجلاس ملی و سراسری خیرین سلامت است.

وی با اشاره به اقدامات خیرین در مناطق کم برخوردار کشور بیان کرد: اقدامات خوبی توسط خیرین در مورد ساخت بیمارستان در سیستان و بلوچستان برای بیماران مسلول انجام شده و در زابل نیز که به دلیل همجواری با افغانستان بیماری سل مقاوم وجود دارد و ریزگردها نیز اقدام به انتقال سل می‌کند مشکلاتی در ابتلای هموطنان به این بیماری به وجود آمده است.

 نیری تاکید با بیان اینکه مردم این مناطق مشکلاتی در درمان بیماری سل دارند، خاطرنشان کرد: خیلی از این افراد مجبور هستند که در این شرایط سخت به زندگی خود ادامه دهند.

وی با اشاره به تلاش برخی از این بیماران برای درمان این بیماری ها در شهرستان‌ها گفت: متاسفانه عده ای از این بیماران که برای درمان به شهرستانها می‌روند با خود سوغات سل به همراه می‌برند و در بیمارستان مسیح دانشوری تهران نیز هم اکنون پرستارانی هستند که به دلیل مجالست با بیماران  مبتلا به سل به این بیماری دچار شده اند.

 دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور با اشاره به برنامه‌های مجمع خیرین برای سهولت درمان بیماری سل در مناطق همجوار با مرز افغانستان بیان کرد: برنامه ای برای ساخت بیمارستانی برای درمان بیماری سل در این منطقه طراحی شد و هدف آن نیز سهولت در درمان این بیماران و جلوگیری از انتقال این بیماری به شهرهای دیگر است

وی افزود: بنیاد نیکوکاری فردوس تضمین ساخت این بیمارستان را داده و در بیرجند نیز به دلیل وجود بیماران سرطانی و مشکلات تردد 500 کیلومتری برای شیمی درمانی به مشهد مرکز پرتو درمانی که بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته در حال تکمیل است.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور افزود:  20 درصد باقی‌مانده این بیمارستان نیز تا چند ماه آینده ان‌شاء ا… تمام می‌شود که مردم بیرجند که شاید بیش از 15 سال دچار خشکسالی هستند از این مشکل نجات پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به هدیه جانباز تهرانی بیان کرد: جانباز تهرانی مبلغی در حدود 5/4 میلیارد تومان به این مرکز کمک کرده است.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با بیان اینکه برگزاری اجلاس‌های مجمع خیرین سلامت در استانها برکات فراوانی داشته است، گفت: چند روز پیش در اجلاسی که در دولت آباد شهرری برگزار شد  امام جمعه محترم شهرری قول زمین واگذاری زمینی به ارزش 5 میلیارد تومان برای اختصاص  به توسعه بیمارستان حضرت صدیقه زهرا (س) را داد.

وی در مورد این اجلاس بیان کرد: خیرین زیادی در ساخت بیمارستان حضرت صدیقه زهرا(س) کمک کردند که مبلغی بالغ بر یک میلیارد تومان وجه نقد توسط خیرین سلامت اهدا شد.

نیری با اشاره به نیک اندیشی مردم کشورمان بیان کرد: اجلاس سراسری تجلیل از خیرین سلامت تابستان سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

دبیر کل مجمع خیرین در مورد اقدامات مجمع خیرین سلامت در ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی بیان کرد: در طول 4 سال گذشته بیش از 2700 بیمارستان،درمانگاه، خانه بهداشت و اورژانس جاده‌ای توسط خیرین ساخته شده و تعدادی خودروی آمبولانس نیز برای مراکز بهداشتی و درمانی توسط خیرین خریداری شده است.

وی در مورد مبلغ وجوه نقدی اهدا شده توسط خیرین سلامت گفت: خیرین سلامت از ابتدای تشکیل این مجمع حدود 3300 میلیارد تومان به جهت ساخت و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی کشور کمک کرده‌اند.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت در برنامه‌های مجمع خیرین سلامت برای اقدامات پژوهشی افزود: پژوهشگرانی در کشور هستند که دست به کارهای بزرگی زده‌اند و در صنعت نانو و سلول‌های بنیادی کارهای ماندگاری انجام داده اما در اثر نداشتن امکانات و سرمایه کار این اقدامات ارزشمند متوقف شده و از این سرمایه و توان  استفاده نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه گروهی برای مقاوم‌سازی بیمارستان‌های کشور اعلام آمادگی کرده و حاضر است 30 درصد هزینه‌ها را نیز متقبل شود بیان کرد: گروهی برای این کار حاضر به سرمایه گذاری است و حاضر است که هزینه‌هایی را نیز برای این کار صرف کرده و مابقی را از تسهیلات بانکی به صورت اقساطی استفاده نماید.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت گفت: سرمایه گذاری نیز برای  تجهیز بیمارستان‌ها اعلام آمادگی کرده و خود وزیر بهداشت نیز از من خواست که بخش خصوصی و خیریه‌ها را برای تجهیز دستگاه هایی که برای ورود آنها مشکل است فعال کنم.

نیری با اشاره به یک نمونه از این اقدامات گفت: در بیمارستان مسیح دانشوری بیش از 10 سال تلاش شد که دستگاه پت‌سیتی بیاورند که با کمک 3 خیر این دستگاه از آمریکا وارد شد و در حال حاضر نیز در حال خدمت‌رسانی به مردم است.

 دبیرکل مجمع خیرین سلامت بیان کرد: در حال حاضر در مجمع خیرین سلامت کشور کمیته‌ای برای خواهران و کمیته‌ای دیگری نیز  برای پژوهشگران و محققان در حال شکل‌گیری است که با بخش نانو و سلول‌های بنیادی در ارتباط هستیم و قرار است با همکاری این عزیزان اقداماتی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه موضوع پژوهش در ابتدای راه و شروع کار مجمع خیرین سلامت است، بیان کرد: در این زمینه با پژوهشگران نیز وارد مذاکره شده‌ایم.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با اشاره به تردد 3 میلیون زائر ایرانی به عتبات عالیات و حرمین شریفین امامین عسکریین(ع) و مشکلات بهداشتی زوار ایرانی در این اماکن مقدسه گفت: در کشور عراق خانواده‌هایی که دچار بیماری می‌شدند معلوم نبود که به چه سرنوشتی دچار می‌شوند و برخی اوقات خواهران دچار مشکلاتی می‌شدند که با توافقنامه منعقده مجمع خیرین سلامت کشور و هلال احمر جمهوری اسلامی ایران توافقنامه‌ای برای ساخت 5 درمانگاه در این اماکن مقدسه به امضا رسید.

نیری با بیان اینکه دو هفته قبل برای سرکشی به این مراکز به عراق رفته بودیم، بیان کرد: هلال احمر با پتانسیل‌هایی که دارد ساخت این مراکز را شروع کرده و در حال حاضر دو مرکز درمانی برای زائران ایرانی در نجف و کربلا فعال بوده و بیماران ایرانی به صورت کاملا رایگان از نظر ویزیت و دارو از این خدمات بهره می‌برند.

نیری در پاسخ به این سوال که پزشکان متخصص برای درمان بیماران به کربلا و نجف اعزام می‌شوند، گفت: بله این پزشکان در حال حاضر در کربلا و نجف حضور دارند.

وی افزود: این پزشکان ماه‌ها است که در عراق علی‌رغم محدودیت‌ها در حال خدمت رسانی به زائران هستند و این تکمیل سه درمانگاه باقی مانده در دستور کار قرار دارد و مجمع خیرین سلامت هم  باید در مورد تکمیل و ساخت این مراکز کمک نماید.

وی با بیان اینکه زمین برای ساخت این مرکز خریداری شده است، گفت: زمین به متراژ 700 متر مربع در کربلا برای ساخت یکی از درمانگاه‌ها خریداری شده و در سفر به عراق کلنگ ساخت این درمانگاه به زمین زده شد.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه در تهران کمی از برنامه‌های پیش‌بینی شده عقب‌تر هستیم گفت: یکی از برنامه‌های ما این است که با کمک‌های استاندار تهران و حجت‌الاسلام والمسلمین تقوی رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور و آقای فاضلی رئیس اتاق اصناف کشور و سه دانشگاه علوم پزشکی تهران هییت امنا وهیات مدیره مجمع خیرین سلامت تهران را انتخاب کنیم.

وی با اشاره به مشکلات تهران در حوزه بهداشت و درمان بیان کرد: بیش از 50 سال از عمر بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری تهران میگذرد و این درحالی است که عمر این بیمارستان ها بیش از 20 سال نیست.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم تغییراتی در این زمینه انجام دهیم، اظهارداشت: زمین این بیمارستان نیز تهیه شده و این بیمارستان باید خراب شود و حتی آوار آن باید مانند زباله دفن گردد.

وی در مورد بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) گفت: حدود 48 متخصص کودکان و سرمایه پزشکی این کشور در این بیمارستان مشغول خدمت‌رسانی هستند که این بیمارستان در حال تخریب است و مشکلاتی در این زمینه دارد و ان شاء ا… نیز این بیمارستان در دستور کار ساخت قرار دارد.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت با بیان اینکه بیمارستان‌ها بعد از ساخت تحویل دانشگاه شده است، بیان کرد: در خیابان آیت‌ا… کاشانی خیریه حیات طیبه ساختمانی را به مجمع خیرین سلامت داده که قرار است به صورت هییت امنایی اداره شود.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت در مورد کمبود نیروی انسانی متخصص در مراکز بهداشتی و درمانی، افزود: با وزیر بهداشت توافق کرده ایم که مراکزی که توسط خیرین سلامت ساخته می‌شود توسط وزارت بهداشت تجهیز ‌شود و تاکنون موردی که ساخته شده و تجهیز نشده باشد در کشور نداریم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: