تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۱۷:۱۴ کد مطلب 55664

هفته لباس محلی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود

پویش لباس های محلی توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با حمایت معاونت فرهنگی وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی برگزار می شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از مهر، ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت، دانشگاه صنعتی شریف میزبان پویشی خواهد بود که به موضوع لباس محلی اختصاص دارد. از مدتی پیش، جمعی از دانشجویان، فارغ التحصیلان و تشکل های دانشگاهی، در برنامه ای ابتکاری از دانشجویان خواسته اند که هفته آخر اردیبهشت ماه با لباس محلی در دانشگاه حاضر شوند. این برنامه که با حمایت معاونت فرهنگی وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی و نیز پشتیبانی علمی پژوهشکده سیاست گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه شریف برگزار می شود، قصد دارد ضمن جلب توجه به لباس های محلی، بهانه ای جهت گفتگو و طرح دغدغه پیرامون حفظ فرهنگ، سبک زندگی و داشته های بومی ایجاد کند.

به گفته هامون طهماسبی، دبیر برگزاری پویش لباس محلی دانشگاه شریف، دغدغه های طراحان برنامه، پیرامون تمرکز گرایی و از بین رفتن داشته­ های ارزشمند بومی، باعث شد که به فکر پویشی بیافتیم که در طی برگزاری آن، یاد بگیریم که چگونه تنوع فرهنگی را سرمایه­ ای ارزشمند بدانیم و بتوانیم اقوام مختلف را با فرهنگ و سبک زندگی گوناگون­شان بپذیریم و به آنها احترام بگذاریم.

به گفته او، برگزار کنندگان این برنامه معتقدند که برگرداندن عزت و ارزشمندی به لباس محلی به عنوان نمادی از داشته های بومی، به ویژه در میان نگاه اقشار تحصیل­کرده، علاوه بر ایجاد کردن ظرفیت­هایی برای مقابله با مدگرایی و ابتذال سبک پوشش، کمک مهمی به توجه بیش از پیش جامعه به ارزش­های بومی خود خواهد نمود.

به گفته طهماسبی، “لباس های محلی ایرانی، هم از لحاظ زیبایی شناختی، ارزشمند هستند و هم از نظر پوشیدگی و نجابت، سازگاری بیشتری با اصول و ارزش­های ما دارند و لذا فراموش شدن و از بین رفتن­شان، یک تهدید برای فرهنگ جامعه ایرانی خواهد بود. البته مسئله لباس محلی، فقط یک تکه از پازل بزرگی است که باید برای جلب توجهات به الگوی بومی و درون­زای پیشرفت، تکمیل گردد. ”

برگزار کنندگان این برنامه امیدوارند که با فرصتی که برای طرح دغدغه های فرهنگی پیرامون موضوع لباس و داشته های بومی ایجاد می شود، توجهات بیشتری را به ضرورت پرداختن به آبادانی و توانمندسازی شهرها و روستاهای کوچک به عنوان بخش مهمی از نقشه راه توسعه پایدار ایران جلب کنند و بدین طریق، قدم موثری را در جهت تمرکز زدایی از پایتخت و جلوگیری از خروج سرمایه های اقتصادی، فرهنگی و انسانی از مناطق کوچک به کلانشهرها بردارند.

پویش هفته لباس محلی دانشگاه شریف، علاوه بر حضور دانشجویان با لباس های محلی، بخش های متنوع دیگری نیز دارد. از جمله انتشار پیامها و عکسهای دانشجویان با لباس های محلی در فضای مجازی، برپایی غرفه فرهنگ و دانش محلی در سطح دانشگاه و برگزاری همایش ویژه ای با عنوان«پاسداشت لباس محلی». این همایش ویژه در تاریخ سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۸ و با حضور جمعی از مقامات کشوری مرتبط با حوزه فرهنگ های محلی و لباس اقوام، نمایندگان مجلس و نیز نماینده فرهنگی سفارت تاجیکستان و در محل آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: