تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۱۷:۴۳ کد مطلب 55695

توزیع رساله عملی آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه کتاب سال آینده

عضو کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در انتهای سال ۹۴ و یا در نمایشگاه سال ۹۵ رساله عملی آیت‌الله جوادی آملی در یک جلد کامل منتشر می‌شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم ، سعید جوادی آملی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم گفت: در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، گروه‌های متعددی در پژوهشکده طراحی کردیم و اکنون آن‌ها تحت اشراف آیت‌الله جوادی آملی، آثار ایشان، گفته‌ها و درس‌های ایشان را آماده سازی و تنظیم می‌کنند. ایشان آن‌ها را مطالعه و اصلاح و بیانات تکمیلی‌شان را اضافه می‌کنند. البته این کتاب‌ها جدای از کتاب‌هایی است که به‌قلم استاد و یا با تحقیق ویژه استاد نوشته می‌شود.

وی ادامه داد: ما در سالی که گذشت و در سال 1394 کتاب‌های فاخری را به عرصه دانش و فرهنگ جامعه فرهنگی خودمان تقدیم کردیم. این آثار در حوزه‌های مختلف است. ما در حوزه‌های تفسیر، فلسفه، عرفان، اخلاق و معارف قرآنی آثار خود را ارائه دادیم.

جوادی آملی تصریح کرد: در حوزه فلسفه کتاب والای شرح حکمت متعالیه، شرح اسفار در 4 جلد به‌عنوان رحیق مخدوم در باب جلد سوم اسفار منتشر شده است. تاکنون 4 جلد از این کتاب تولید شده است و جلد‌های دیگر نیز امسال منتشر خواهد شد. همچنین در حوزه فلسفه و عرفان دو اثر ارزشمند داریم. اثر اول به‌عنوان تحریر رساله الولایه علامه طباطبایی است. این یک رساله توجیهی است که حقیقت ولایت را تشریح می‌کند و با بیان عرفانی و فلسفی همراه است. آیت‌الله جوادی آملی با ژرف‌نگری خود در این حوزه این رساله را تحریر کردند که در دو جلد تنظیم شده است. اثر دوم نیز از صدر المتألهین شیرازی ملاصدرا است. این کتاب یکی از کتاب‌هایی است که ایشان در پایان عمر خود تحت عنوان ایقاظ النائمین نوشتند. این کتاب رویکردی فلسفی عرفانی دارد که در آن مباحث توحیدی و وجود‌شناختی به‌زبان عرفانی و فلسفی مطرح شده است. البته این کتاب برای مخاطبان خاص و نخبگان جامعه و متفکران حوزه فلسفه و عرفان است.

عضو کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در حوزه مطالب تفسیری نیز 4 جلد کتاب «تفسیر تسنیم» منتشر شده است که شامل مجلدات 32، 33، 34و 35 می‌باشد. این مجلدات سوره‌های انفال و توبه را دربرمی‌گیرد و معارف قرآنی به‌بیان والای استاد جوادی آملی است. این کتاب هم به‌تحقیق و تدریس ایشان می‌باشد که در جلسات ایشان تدریس می‌شود.

این محقق گفت: اثر دیگری به عنوان «دانش و روش بندگی» منتشر شده است که این از آثاری است که در مجموعه آثار آیت‌الله جوادی آملی به عنوان برگزیده لطایف و ظرایف معارفی است؛ این کتاب به‌عنوان یک کتاب اخلاقی شناخته می‌شود. برای جامعه ما که به‌دنبال روش صحیح و درست اخلاقی برای زندگی صحیح است، این کتاب بسیار آموزنده و مؤثر است. مدتی دانشجویان و فضلای حوزوی به‌دنبال این بودند که نکات لطیفی را که در آثار آیت‌الله جوادی آملی آمده است به یک نظم علمی دربیاورند که اکنون این کار انجام شد. به‌نظرم این کار بسیار می‌تواند در جهت عمل و رفتار جامعه مؤثر باشد، چرا که جامعه علاوه بر علم به‌لحاظ عملی نیز به تهذیب رفتار و کردار خود نیاز دارد و این کتاب بیشتر به جنبه دوم می‌پردازد. گرچه این کتاب به‌عنوان دانش و روش است و بر هر دو حوزه نظر دارد اما بیشتر به مباحث روشی و رفتاری می‌پردازد.

سعید جوادی آملی تأکید کرد: از جمله آثار دیگر کتاب «حقیقت و تأثیر اعجاز» است. یکی از مباحثی که جامعه علمی ما به آن می‌پردازد این است: اعجاز چه جایگاهی در حوزه معرفتی ما دارد و کارکرد آن در کجاست؟ این کتاب می‌تواند به‌عنوان کتاب درسی برای دوره‌های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد.

او در پایان به چاپ رساله عملی آیت‌الله جوادی آملی اشاره کرد و گفت: جامعه اسلامی به‌شدت در انتظار رساله عملی آیت‌الله جوادی آملی بودند، گرچه استفتائات ایشان بار‌ها چاپ شده بود. البته مسئله اصلی در تدوین رساله این است که ایشان می‌خواستند رساله را از ابتدا بازنویسی کنند و این کار بسیار پرحجم است. در همین راستا الحمدلله عمده مباحث در این جلد آمده است و امیدواریم در سال 94 ادامه آن‌ها تألیف شده و در انتهای سال و یا در نمایشگاه سال 95 رساله در یک جلد کامل منتشر شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: