تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۱۷:۴۹ کد مطلب 55702

گزارش اختصاصی از حال و هوای «جبل النور»

«اُمّ القری» در بستر خواب آسودند؛ اما فرشتگان در دامان «حرا» منتظر بودند. چهل سالِ تمام، از غم انسان دلت سرریزِ اندوه و غم است. هیچ پیامبری چون تو، آزار ندید و خدای حرا، در بزمی سرشار از شور و صفا، پیکِ خوش خبر خویش را میزبانت گرداند.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم: وقتی هزار چشمه نور در نهادت نشست و فروغ روحت به ملکِ جان پیوست، خدا – فقط برای تو – مرزهای زمان و مکان را گسست. زرتشت، انگار از فراسوی تاریخ، از آتشِ بلند بدعت آورانِ آشیان خویش، دیده فرو بست. ای سید بطحا که راز و رمز پیدایی افلاک، برای تو بوده است!

چقدر آیینه تاریخ را با تحریف شکستند! چقدر به تو افترا بستند! نغمه سروش، هرگز تو را نترسانیده و هیچ کس – جز خدا – آرامشت نبخشید.

«ورقه» حتی ورقی از صحیفه پیشانی‌ات را نفهمید؛ آن‌گاه که راز وجود، در گلشن جانت ریشه دوانید و پروردگار، جبرئیل امین را، هم زبان و هم دلت گردانید، ای ستاره شب های مکه!

روز مَبْعَث، روزی است که حضرت محمد، پیامبر گرانقدر اسلام، به درجه پیامبری برگزیده شد. در تقویم هجری قمری، 27 رجب روز مبعث است.

روز مبعث، روز برانگیختن خردها

حضرت محمد مصطفی در روز (27 رجب) سال 40 عام الفیل، همزمان با سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام، در غار حرا، توسط (جبرئیل) و از سوی خدا به پیامبری نایل آمد و مأمور شد که چندخداپرستی و بت‌پرستی را از زمین بردارد و خداپرستی را رواج دهد و پیام وحی را به مردم برساند.

روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه‌هایی که در رقص شمشیر‌ها زخمی می‌شد و در جنگل نیزه‌ها جان می‌باخت. آن روز‌ها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می‌خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت‌ها، جان به بارش تیر‌ها می‌دادند و زنان بی‌پناه، در بند اسارت می‌زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می‌خلید و چه زخم‌هایی دل عاطفه‌ها را می‌خَست.

روز مبعث، روز مرگ قساوت‌ها و شرارت‌ها بود؛ روز مرگ کرامت‌هایی که به پای بت‌ها قربانی می‌شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش‌های ناروا بود.

باور شیعیان

بر اساس باور شیعیان، محمد مصطفی در روز 27 رجب عام الفیل، سال 13 پیش از هجرت پیامبر اسلام مبعوث شد. شیعیان این روز را جشن می‌گیرند و در روایات اسلامی اعمال مستحبی برای روز مبعث پیش بینی شده‌است. دعا، نماز و غسل مستحب از اعمال این روز است.

باور اهل سنت

در نزد اهل سنت تاریخ دقیق بعثت پیامبر مشخص نیز ولی بعضی معتقدند که این واقعه در شب 21 ماه رمضان بوده است. به دلیل نامعلوم بودن تاریخ، مبعث نزد اهل سنت جشن گرفته نمی‌شود.

«غار حرا»‌‌ همان مکان کوچک از نظر وسعت اما از لحاظ مقام بسیار با عظمت و ارزشمندی است که خاتم پیامبران در آنجا مورد لطف و عنایت و توجه پروردگار قرار گرفت و آیات شریفه قرآن کریم بر قلب پاک حضرت محمدبن عبدالله (ص) ناز گردید و این سرآغاز تحولی بزرگ برای بشریت شد. این مکان بر بالای «جبل النور» واقع شده و هر روز که زائران خانه خدا در سرزمین وحی باشند قبل از طلوع آفتاب خود را بر بالای کوه می‌رسانند تا نماز صبح را در سجده‌گاه رسول (ص) اقامه کرده و ساعاتی در این مکان مقدس به راز و نیاز بپردازند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: