تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۲۳:۱۴ کد مطلب 55732

احتمال برگزاری نمایشگاه بیست و نهم کتاب در تپه های عباس آباد تهران

شهردار تهران نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را پدیده ای درجهت توسعه کتاب و کتاب خوانی و کمک به این عرصه عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم دست در دست هم تلاش کنیم بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران در تپه های عباس آباد در فضای 130 هزار مترمربع به صورت متنوع برگزار شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، محمدباقر قالیباف عصر شنبه در آیین اختتامیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با تبریک عید مبعث رسول اکرم (ص)، ضمن خدا قوت به صاحبان قلم، اندیشه، ناشران و دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب، آن را پدیده ای مهم عنوان کرد.

به گفته قالیباف، نمایشگاه کتاب از پدیده های مهم و افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی به شمار می رود.

وی تقارن برگزاری مراسم اختتامیه با مبعث رسول اکرم (ص) را مبارک دانست و اظهار کرد: موضوع آگاهی بخشیدن به جامعه مهم ترین رسالت کسانی است که در مسیر قرآن و اهل بیت (ع) حرکت می کنند.

** کتاب و مهمترین اثر در تاریخ بشریت

قالیباف ادامه داد : شاید فکر کنیم چرا معجزه پیامبر کتاب بود، دلیلش این بود که کتاب مهم ترین اثری است که در تاریخ بشریت ثبت، ماندگار و نسل به نسل منتقل می شود. این مسیر انسان را یقینا به رستگاری می رساند.

شهردار تهران افزود: در این شرایط حساس که از یک سو تهاجم فرهنگی و از سوی دیگر وجود تکفیری ها، افراطی گری و فرقه های نوظهور وغیره خودنمایی می کنند، تکلیف اهالی فکر و اندیشه و اصحاب قلم مضاعف می شود تا به جامعه و عمق آن توجه بیشتر کرده و در جهت مبارزه با دشمنان، به ویژه تهاجم فرهنگی با نوشتن کتب موثر گام های رو به رشد بردارند.

** چالش های حوزه کتاب از نگاه شهردار تهران

قالیباف در ادامه سخنان خود به چالش های حوزه نشر نیز اشاره کرد و پایین بودن سرانه مطالعه، ترجمه بودن کتاب ها در حوزه کودک و نوجوان، مصرف کننده بودن به جای تولیدکننده در عرصه های تولید کتاب را از جمله این چالش ها برشمرد.

وی با ارایه آماری گفت: آمار کتاب فروشی ها در تهران حدود 1200 کتابفروشی است در حالی که آمار لوازم آرایشی فروشی بیش از 5 هزار و 400 مغازه است.

به گفته قالیباف، در حوزه خرید لوازم آرایشی مردم 20 هزار میلیارد تومان برای ظاهر هزینه می کنند، در حالی که در حوزه نشر کمتر از 10 هزار میلیارد تومان هزینه می شود و این جای سوال دارد.

** نمایشگاه کتاب نیازمند مکانی دایمی است

شهردار تهران در ادامه، در نظر گرفتن مکانی دایمی برای برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب و سایر نمایشگاه های فرهنگی مشابه را امری مهم عنوان کرد و گفت: ظرفیت فعلی در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه در مصلی 65 هزارمتر است در حالی که ما می توانیم با کمک وزارت ارشاد دست در دست هم، ما و وزیر محترم همین جا به هم قول بدهیم که با کمک و همیاری، بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را در تپه های عباس آباد با فضایی متنوع برگزار کنیم.

قالیباف با اشاره به مذاکراتی که شهرداری تهران در دولت گذشته برای ساخت محلی دایمی برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران داشته است، اظهار کرد: در یک جایی دیدیم که این مذاکرات به نتیجه نمی رسد و کار پیش نمی رود.

** پیشرفت کشور در گرو دانایی محوری

شهردار تهران با تاکید بر اینکه پیشرفت کشور در گرو دانایی محوری است، گفت: همیشه باید از پایین بودن سرانه مطالعه در کشور تاسف بخوریم و چاره ای نداریم جز اینکه به روش های آموزشی کار کنیم تا کودکان ما از همان ابتدا با کتاب همراه باشند.

وی افزود: کتابخوانی به خصوص در کودکان و نوجوانان رفتاری آموختنی است و درونی سازی این رفتار بستگی به خانواده و سیاستگذاران کلان فرهنگی دارد.

وی با بیان اینکه در حوزه تالیفات کودک و نوجوانان هر ساله سیر نزولی داریم، ادامه داد: اکثر آثاری که در اختیار کودکان و نوجونان قرار می گیرد ترجمه است.

وی اضافه کرد: توجه به آمار جمعیتی کشور نشان می دهد اکنون از لحاظ داشتن نیروهای جوان در بهترین شرایط جمعیتی قرار داریم و اتفاق های مهم و پیشرفت باید در این زمان رخ دهد.

** پبشرفت و چالش جدی در حوزه نشر و فروش کتاب

شهردار تهران با اشاره به انتشار 1800 عنوان کتاب در سال 1358 گفت: در سال 1393 بیش از 70 هزار عنوان کتاب منتشر شده که پیشرفت بزرگی محسوب می شود، اما به نظر می رسد با چالش جدی مواجه هستیم.

قالیباف با بیان اینکه آمار ناشران بیش از سه برابر آمار کتابفروشان است، افزود: این موضوع نشان می دهد در حوزه اقتصاد چالشی بزرگ داریم و مصرف به اندازه تولید وجود ندارد.

وی تصریح کرد: باید تولید و ترویج در مسیری حرکت کند که سیاست های کتاب و کتابخوانی در کشور را درست کند. برای پیشرفت در هر کشوری نیازمند تولید در چهار عرصه قدرت، ثروت، معرفت، و منزلت هستیم.

قالیباف همچنین به برگزاری نمایشگاه های یاد یار مهربان توسط شهرداری تهران از ۱۲ سال پیش تاکنون اشاره کرد و گفت: سالیانه حدود ۴۰ میلیارد تومان کتاب از طریق برگزاری این نمایشگاه ها به مدارس و کتابخانه ها اختصاص داده ایم؛ اکنون بیش از ۳۸۰ کتابخانه شبانه روزی در تهران فعال است و همچنان بر فعالیت هایمان در این عرصه می افزاییم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: