تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۰۷:۲۸ کد مطلب 55738

ایرانیان در تاجیکستان ، یونان و بوسنی عید مبعث حضرت محمد(ص) را جشن گرفتند

ایرانیان در کشورهای تاجیکستان ، یونان و بوسنی در سالروز مبعث حضرت محمد (ص) پیامبر گرامی اسلام ، این عید بزرگ مسلمانان را جشن گرفتند.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، در سالروز بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) اسوه اخلاق و پیام آور مهربانی ، حسینیه سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان میزبان حضور ایرانیان مقیم دوشنبه ، شهروندان تاجیک و جمعی از مسلمانان دیگر کشورها از جمله هم زبانان افغان بود که این عید بزرگ را جشن گرفتند.

این مراسم شامگاه روز شنبه با اقامه نماز مغرب و عشاء آغاز گردید و در ادامه پخش سرود جمهوری اسلامی و متعاقب آن اجرای چند قطعه موسیقی توسط گروه هنری «دولت نذری» تاجیکستان ، شرکت کنندگان در جشن بعثت را به وجد آورد.

حجت الله فغانی ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان این عید بزرگ را به همه مسلمانان تبریک گفت و ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برنامه ، هنرمندان تاجیکستان و گروه شاهنامه خوانی سفیران صلح و دوستی که در طول یک هفته اقامت در تاجیکستان برنامه های متنوعی اجرا کردند عید بعثت را یکی از بزرگتریم اعیاد مسلمین جهان خواند .

وی این عید را برانگیخته شدن و توجه به پیام این روز ماندگار در تاریخ دانست و از اینکه پس از قرنها برخی از مسلمانان به جای قلم ، و خرد که پیام اصلی این روز است سلاح به دست گرفته اند ابراز تاسف کرد.

سفیر کشورمان در دوشنبه اظهار امیدواری کرد که جنگ و خونریزی در همه جهان به ویژه در جهان اسلام به زودی پایان یابد.

در این مراسم «آرتق قادر» از هنرمندان تاجیکستان مدیحه ای در وصف پیامبر گرامی اسلام (ص) خواند و آنگاه گروه سرود مجتمع امام صادق(ع) و گروه «سفیران صلح و دوستی» هنرنمایی کردند.

همچنین به گزارش خبرنگار ایرنا از آتن، مراسم جشن و سروری به مناسبت عید سعید مبعث رسول اکرم(ص) درشهر آتن با حضور مومنین و عاشقان نبوت و ولایت در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و انجمن های مسلمانان مقیم شهرآتن برگزار گردید.

در این مراسم ‘ بهنام بهروز’ سفیر جمهوری اسلامی ایران، کارکنان سفارت و دیگر ارگان های جمهوری اسلامی ایران و خانواده های آنها ، دانشجویان و ایرانیان مقیم و شماری از مسلمانان دیگر کشورها حضور داشتند.

‘ محمد حسین مظفری’ رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت مبعث رسول اکرم(ص) گفت: خداوند خطاب به مومنین درباره بعثت می فرماید، ما بر مومنین منت گذاشتیم که فردی را ازمیان خود آنان انتخاب کردیم.

وی افزود: رسالت نبی اکرم(ص) جهان شمولی است و با رسالت بقیه پیامبران تفاوتی که دارد، این است که دیگر پیامبران نوید آمدن پیامبری بعد ازخود را به مردم می دادند ولی رسول اکرم(ص) خاتمه آنان است و این بدان معناست که خداوند با برگزیدن حضرت محمد(ص) به رسالت ونبوت، دین و پیام خود را برمردم را تکمیل کرده است.

درادامه این مراسم مداحان اهل بیت عصمت و طهارت اشعاری در مدح حضرت محمد (ص) قرائت کردند.

مراسم های با شکوهی نیز درنمازخانه ها و انجمن های مسلمان مقیم شهر آتن ، همچون ‘ مهدیه افغان های مقیم ، انجمن جعفریه شیعیان پاکستانی، انجمن گلزار حضرت زینب(س) مسلمانان مقیم شهر آتن برپا گردید.

در همین حال مراسم جشن مبعث حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم شنبه شب با حضور کارکنان سفارت و دیگر نهادهای ایرانی و همچنین ایرانیان مقیم در سالن اجتماعات مرکز فرهنگی کشورمان در سارایوو در بوسنی و هرزگوین برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این مراسم که با همت رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در سارایوو برگزار شد با قرائت قرآن کریم آغاز و سپس محمد رضا آرام رایزن فرهنگی ایران ضمن تبریک این روز فرخنده به میهمانان درخصوص سیره و شخصیت حضرت پیامبر اکرم (ص) به عنوان الگوی حسنه سخنان مبسوطی را بیان کرد.

صدرالسادات محقق و پژوهشگر حوزه علمیه قم دیگر سخنران این مجلس نیز سخنانی را درباره کرامات و فضائل اخلاقی رسول گرامی اسلام(ص) ایراد کرد و در ادامه به فلسفه و جایگاه مبعث در جهان اسلام با استناد به برخی از آیات قرآن کریم، احادیث شریف و اشعار عرفانی پرداخت.

دراین آیین با شکوه همچنین برنامه هایی از جمله مدیحه سرایی و مولودی خوانی اجرا و سپس کلیپ هایی به مناسبت مبعث حضرت رسول اکرم (ص) که توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در سارایوو تهیه شده بود به نمایش درآمد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: