تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۲:۰۴ کد مطلب 55772

اعتراض به نظرات خاص رهبری، ضدیت با رهبری نیست

چه کسی ضد ولایت فقیه محسوب می شود؟ آیا می توان صرف مخالفت با نظرات رهبر جامعه اسلامی برچسب ضدیت با ولایت فقیه را بر پیشانی اینگونه افراد زد؟ آیا معتقد نبودن به ولی فقیه به معنای ضدیت با ولایت فقیه تلقی خواهد شد؟

به گزارش میدان 72، چه کسی ضد ولایت فقیه محسوب می شود؟ آیا می توان صرف مخالفت با نظرات رهبر جامعه اسلامی برچسب ضدیت با ولایت فقیه را بر پیشانی اینگونه افراد زد؟ آیا معتقد نبودن به ولی فقیه به معنای ضدیت با ولایت فقیه تلقی خواهد شد؟

عده ای بر این امر معتقدند که هرگونه مخالفت با نظرات ولی فقیه، انسان را از دایره ولایت پذیری خارج کرده و او را ضد ولایت فقیه می کند. این مساله به شدت در فضای سیاسی کشور در سال های گذشته دیده می شد. عده ای تفاوت نظرهای رئیس جمهور و رهبری را نشانه ی ضدیت و نوعی معارضه بین رئیس جمهور و رهبری می دانند. آیا اختلاف نظر و رد نظرات خاص رهبری در موضوعات مهم کشوری و سیاسی توسط باقی افراد من جمله رئیس جمهور ضدیت با ولایت فقیه می باشد؟

برای فهم بهتر این مساله به سراغ خود ولی فقیه رفته ایم. رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان نخبه و نفرات برتران کنکور و فعالان تشکل‌های سیاسی فرهنگی دانشگاه‌ها‌ در 17 مهر 1386 به این سوالات ما پاسخ داده و موضوع را بر همگان مشخص می کند. 

ضد ولایت فقیه از دیدگاه ولی فقیه

رهبر معظم انقلاب در اینباره می فرمایند:” یک نکته‌ی دیگری که در دنباله‌ی آن مطالبه‌ی دانشجوئی عرض میکنم، این است که مطالبه کردن با دشمنی کردن فرق دارد. اینکه ما گفتیم گاهی اوقات معارضه‌ی با مسئولان کشور نشود – که الان هم همین را تأکید میکنیم؛ معارضه نباید بشود – این به معنای انتقاد نکردن نیست؛ به معنای مطالبه نکردن نیست؛ درباره رهبری هم همینجور است. این برادر عزیزمان میگوید «ضد ولایت فقیه» را معرفی کنید. خوب، «ضد» معلوم است معنایش چیست؛ ضدیت، یعنی پنجه در افکندن، دشمنی کردن؛ نه معتقد نبودن. اگر بنده به شما معتقد نباشم، ضد شما نیستم؛ ممکن است کسی معتقد به کسی نیست. البته این ضد ولایت فقیه که در کلمات هست، آیه‌ی مُنزل از آسمان نیست که بگوئیم باید حدود این کلمه را درست معین کرد؛ به هر حال یک عرفی است.”

اعتراض به نظرات خاص رهبری، ضدیت با رهبری نیست

ایشان در ادامه می فرمایند:” اعتراض به سیاستهای اصل ۴۴، ضدیت با ولایت فقیه نیست؛ اعتراض به نظرات خاص رهبری، ضدیت با رهبری نیست. دشمنی، نباید کرد. دو نفر طلبه کنار همدیگر مینشینند؛ خیلی هم با هم رفیقند، خیلی هم با هم باصفایند، همدرس هستند، مباحثه میکنند، حرف همدیگر را رد میکنند؛ این حرف او را رد میکند، آن حرف این را رد میکند. ردکردن حرف، به معنای مخالفت کردن، به معنای ضدیت کردن نیست؛ این مفاهیم را باید از هم جدا کرد. بنده از دولتها حمایت کرده‌ام، از این دولت هم حمایت میکنم؛ این به معنای این نیست که همه‌ی جزئیات کارهائی که انجام میگیرد، مورد تأیید من است، یا حتّی من از همه‌اش اطلاع دارم؛ نه، لازم نیست. اطلاع رهبری از آن مجموعه‌ی حوادث و رویدادهائی لازم است که به تصمیم‌گیریهای او، به جهتگیریهای او و به انجام تکالیف و وظائف او ارتباط پیدا میکند، نه اینکه حالا از همه‌ی چیزهائی که در محیط دولت و محیط کار وزارتخانه‌ها اتفاق میافتد، باید حتماً رهبری مطلع باشد؛ نه، نه لازم است، نه ممکن است؛ موافقت با آنها هم لازم نیست. بعضی از اشخاص و بعضی از کارها ممکن است در مجموعه‌ی دولتی وجود داشته باشد که صددرصد مورد اعتماد و مورد تأیید ماست، اما آن کار را ما تأیید نکنیم؛ چون دلیل ندارد که رهبری وارد محیط اجرائی شود؛ به دلیل اینکه مسئولیتها مشخص است و باید مسئول، وزیر، رئیس فلان مرکز یا بنگاه فرهنگی یا اقتصادی، وظائف خودش را انجام بدهد. بنابراین ما به هیچ وجه انتقاد کردن را مخالفت و ضدیت نمیدانیم. بعضی تصور میکنند که ما چون از مسئولان کشور، از دولت محترم – که واقعاً دولت خدمتگزار و باارزشی است؛ حقاً و انصافاً. کارهائی هم که دارد انجام میگیرد، میبینید؛ کارها جلو چشم است. باید انسان بی انصاف باشد که اهمیت این کارها را انکار کند – حمایت میکنیم، این حمایت و این طرفداری، به معنای این است که انتقاد نباید کرد، یا من خودم انتقاد نداشته باشم؛ ممکن است مواردی هم انتقاد داشته باشم.”

از کلام رهبری عزیز کاملا هویداست که اعتراض به نظرات رهبری جامعه اسلامی به معنای ضدیت با رهبری نبوده و نمی توان هرانکس که به رهبر جامعه اسلامی انتقاد داشته یا نظری از وی را قبول نکند برچسب ضد ولایت فقیه زد.

نکته جالب توجه اینکه رهبر معظم انقلاب برای بیان این موضوع تخصیص نزده و این مساله را به جمع خاصی محدود نمی کند، بلکه مشخص است که همه ی مردم چه شامل عامه ی مردم بشوند و چه شامل مسئولین و نخبگان بشوند شامل کلام صریح رهبری خواهند شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: