تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۵ کد مطلب 55785

تکمیل پازل طراحی شده آل سعود با تحریم حج

خبر تعدی دو مامور عربستان به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده، اگرچه انزجار ایرانیان از آل سعود را دوچندان کرد اما در پس این اتفاق، برنامه ریزی هایی صورت گرفته بود که در میان هیجانات ناشی از انتشار این خبر مغفول ماند.

میدان 72/ امیرحسین سیف: خبر تعدی دو مامور عربستان به نوجوانان ایرانی در فرودگاه جده، اگرچه انزجار ایرانیان از آل سعود را دوچندان کرد اما در پس این اتفاق، برنامه ریزی هایی صورت گرفته بود که در میان هیجانات ناشی از انتشار این خبر مغفول ماند.

آل سعود پیش از این هم با آزار و اذیت زائران ایرانی سعی در ایجاد اختلال در روند اعزام زائران ایرانی به عربستان داشت، اما در آستانه حمله عربستان به شیعیان یمن لازم بود تا اقدامی جدی تر صورت بگیرد تا سعودی ها با خیال راحت از نبود زائران ایرانی در مکه و مدینه، به جنایات خود علیه مردم یمن ادامه دهند.

در داخل کشور هم عده ای تلاش کردند از این آب گل آلود برای خود ماهی بگیرند. برخی از مخالفان سیاسی دولت، با یادآوری وعده های انتخاباتی روحانی در خصوص اعتبار بخشی به پاسپورت ایرانی، عملکرد دولت را زیر سوال بردند و عده ای از مخالفان همیشگی نظام و اسلام، با بهره برداری از این رخداد، ضرورت برگزاری مناسک عمره و حج را نفی کردند.

نتیجه آن که عمره از سوی ایران تحریم شد و لبخند ناشی از این تصمیم غلط بر چهره آل سعود نشست. حضور زائران ایرانی در مکه و مدینه و نقش آنها در بیدارسازی امت اسلامی که می توانست به پاشنه آشیل آل سعود تبدیل شود با این تحریم شتاب زده از بین رفت و خیال عربستان از داخل مرزهای خود آسوده گشت.

با این حال بهتر بود مسئولان به جای این اقدام شتاب زده و احساسی، ترکیب جمعیتی زائران ایرانی به مکه و مدینه را تغییر می دادند و به جای اعزام زنان، کودکان و سالمندان ، جوانان پرشور و انقلابی را رهسپار حج می کردند تا با روشنگری های خود در میان زائران خانه خدا، لرزه بر اندام سعودی ها بیاندازند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: