تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۳:۱۶ کد مطلب 55800

کوچک زاده: وجود جریان انحرافی در دولت سابق مصداق دروغگویی به مردم است!

وی سپس در جنجالی ترین بخش این مناظره با اشاره به دروغ پردازی های رسانه های زنجیره ای و برخی مدعیان در خصوص جریان انحرافی و ادعای ارتباط این جریان با جن گیر و رمال معروف افزود: وجود جریان انحرافی در دولت احمدی نژاد مصداق دروغگویی به مردم است.

به گزارش اختصاصی میدان 72، مناظره «اعتدال، گریز یا گزیر» با حضور مهدی کوچک‌زاده نماینده مردم تهران و غلامعلی دهقان عضو شواری مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در دانشگاه سمنان و با استقبال دانشجویان برگزار شد.

غلامعلی دهقان در این مناظره در ابتدای این برنامه به ترسیم شاخص‌های مورد نظر خود از مفهوم اعتدال برای دانشجویان پرداخت و گفت: در پاسخ به سوال اساسی برنامه باید بگویم که اعتدال قطعا گزیری برای مشکلات کشورمان بود و هست.

دهقان: نتایج اخیر مذاکرات هسته ای نتیجه رویکرد اعتدال است.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه با اشاره به عملکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی اظهار داشت: مردان سیاست خارجی ما توانستند پروژه اسلام هراسی دشمنان را خنثی کنند و با موفقیت در مقابل چهره داعش از اسلام ایستاده‌ایم و چهره‌ای رحمانی و معقول از اسلام به جهانیان عرضه کرده‌ایم.

وی ضمن تأکید بر دستاوردهای مذاکرات هسته‌ای اخیر، این دستاورد‌ها را نتیجه رویکرد اعتدال دانست و افزود: دال مرکزی اعتدال واقعیت است، اما این به معنای حذف آرمان نیست بلکه اعتدال توازن آرمان با واقعیت است. برای اولین بار ما شاهد هستیم که بین آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر برخورد با ایران اختلافی عمیق اتفاق افتاده که در سفر آخر نتانیاهو به آمریکا آن را دیدیم.

koochakzadeh_3

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه با یادآوری اینکه ما نمی‌خواهیم کره شمالی شویم، تصریح کرد: در کشوری با ریشه تاریخی عظیم و با منابعی غنی در کنار منابع انسانی توانا هستیم که رهبر آن فتوای حرام بودن بمب را داده است.کره شمالی تنها افتخارش داشتن بمب اتم است و قطعا ما در ایران دارای افتخارات ریشه‌دار بزرگی هستیم.

کوچک‌زاده: اعتدال را باید با معیاری بیرونی سنجید وگرنه گرفتار احساسات خواهیم شد.

پس از صحبت‌های دهقان، مهدی کوچک‌زاده از فضای مسموم رسانه‌ای انتقاد کرد و گفت: مدت‌هاست به دعوت‌های مناظره از سوی دانشگاه‌های مختلف جواب رد می‌دهد و این بار چون حقایقی در نظریات جناب دهقان در ذهن داشته از حضور در این گفتگو استقبال کرده است.
وی با یادآوری تجربیاتش بعد از سال‌های پیاپی حضور در کنار مدیران کشور اظهار داشت: لازم است ابتدا و قبل از ادامه بحث، به ارائه شاخص‌های قضاوت خود بپردازیم، چرا که در هر دوراهی در سیاست و زندگی برای قضاوت درستی و نادرستی امور، به شاقولی خارجی نیاز داریم و به جای ارائه صحبت‌های رنگارنگ باید مشخص شود که معیار ما چیست؟

نماینده مردم تهران با اشاره به صحبت‌های دهقان خاطرنشان کرد: چاره‌ کار بیان صحبت‌ها و الفاظ زیبا در مورد اعتدال از جمله «توازن آرمان و واقعیت» نیست و لازم است به این صحبت امام خمینی توجه کرد که فرمودند «اگر معیاری بیرونی برای ارزیابی موضوعات نداشته باشیم، این نفس و احساس ماست که بر ما حکومت خواهد کرد».

کوچک‌زاده افزود: این چارچوب تمام نقدهای ما خواهد بود و اکنون در این جلسه موضوع اعتدال را نیز باید با معیاری بیرونی سنجید وگرنه گرفتار احساسات خواهیم شد و همانند اشتباهات عده‌ای که بعضی از احکام قطعی خدا در قرآن را افراطی می دانستند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه با طرح سوالی خطاب به دهقان تصریح کرد: لطفا پاسخ دهید که معیار اعتدال چیست؟ آیا کشتن محارب بر اساس قرآن فعلی افراطی است و خارج اعتدال؟ یا برای مثال، کمی عینی‌تر می‌پرسم که آیا بستن روزنامه‌ای هتاک اشتباه است؟!

وی با ابراز تأسف از توسل مدیران دولت یازدهم به الفاظی زیبا به نام آزادی، دموکراسی و…ابراز داشت: با ساخت فضای رسانه‌ای کنونی بزرگ‌ترین ضربه را به مردم می‌زنند و آیا این رویکرد مجاز است و بر اساس اعتدال است؟ مقابله با ترویج فحشا عملی افراطی است؟ معیار برخورد وزیر ارشاد دولت اعتدال با محصولات فرهنگی چیست؟

این نماینده مجلس در پایان صحبت‌های این بخشش خطاب به دانشجویان بیان کرد: پشت این جملات زیبا چه معیار بیرونی‌ای نشسته است و متاسفانه به نظر من نفس ما بر ما غلبه کرده است که خداوند می‌فرمایند: «أفرایت من التخذ الهه هواه فالضل الله…» خدا کسی را که تنها به نفسش بها می‌دهد گمراه می‌کند و از دانشجویان می‌خواهم که معیارشان را کوچک‌زاده و دهقان نگذارند و در مقابل هر گفته ما دلیلی عقلی یا نقلی بخواهید.

دهقان: رویکرد اعتدال دارای معیار است.

پس از صحبت‌های کوچک‌زاده، دهقان اختلاف خود با کوچک زاده را بسیار ریشه ای دانست و افزود: قطعاً رویکرد اعتدال دارای معیار است.

پس از آن وی به بررسی چند مصداق در تاریخ اسلام پرداخت و تصریح کرد: روش ما روش ائمه اطهار است و ما معتقدیم که امام برحق، مولا علی(ع) است اما به هر دلیلی اکثریت رفتند به سمتی دیگر اما امیرالمومنین(ع) شمشیر به دست نگرفتند و این نشان از وجود انعطاف در عمل سیاسی ائمه ما است و قرار نیست ما همیشه در سیاست به یک روش عمل کنیم.امام حسن مجتبی(ع) در آغاز با معاویه جنگید، مقام معظم رهبری در سال ۱۳۵۰ کتابی در مورد صلح امام حسن مجتبی(ع) نوشته‌اند و به آن پرداخته‌اند و ایشان قطعا با اصول و حفظ آرمان‌ها به این دولت اجازه پیش بردن این روش را داده‌اند.

koochakzadeh_2

دهقان در تحلیل خود از تاریخ تشیع عنوان کرد: امام حسن مجتبی(ع) به صلح قهرمانانه رسیدند و بعد از ده سال صلح، نوبت به امام حسین(ع) رسید و با ساختار و زمینه‌ای متفاوت روبه‌رو شدند به نام حکومت یزید و منطقاً و عقلاً اصول امام در اینجا در روشی دیگر متبلور شد که در ‌‌نهایت برای اصلاح امت رسول‌الله (ص) شهادت را برگزیدند و حماسه عاشورا خلق شد و در ادامه شاهدیم امام سجاد(ع) به شیوه دعا به انتقال مفاهیم پرداختند.

دهقان از کوچک‌زاده سوال کرد که چرا شاهد شیوه‌های مختلفی در بین امامانمان هستیم و افزود: این هنر و مهارت سیاستمداران ما است که قابلیت انعطاف در عمل را به آن‌ها داده که در عمل ائمه می‌بینیم امام باقر(ع) و امام صادق(ع) از طریق به تعبیری دانشگاه و آموزش حرکت و نهضت را ادامه دادند و تاریخ به ما می‌گوید که امام موسی الرضا(ع) حتی ولیعهدی مأمون را انتخاب کرد.

دهقان با اشاره به پویایی فقه شیعه در حفظ روح دین گفت: در سال‌هایی مردم با دیدن شطرنج، با آن برخورد می‌کردند و حضرت امام به جای مخالفت با شطرنج با قمار مخالفت کردند و این راز زنده ماندن تشیع است و نباید از یاد ببریم که ما در صدر اسلام هیچ کدام از ابزارهایی مثل بیمه، بانک، انتخابات و…را نداشتیم و از همه این مصادیق این نتیجه را می‌گیرم که خطر شکل‌گرایی بسیار مخرب است و همین شکل‌گرایی به طالبانی ختم شد که تریاک را هم مجاز دانست.

وی تفکر اجتهادی شیعه را بر اساس سنت، قرآن و اجماع و عقل دانست و از آن به عنوان افتخار تشیع نام برد.

دهقان در پایان پاسخ‌هایش به نقدهای کوچک‌زاده و در دفاع از اعتدال گفت: ما تأکید بر محاسبه عقلانی و به نوعی سبک سنگین یا هزینه فایده کردن داریم.

کوچک‌زاده: معیار اعتدال، امام حسن(ع) تحریف شده است!

در ادامه کوچک‌زاده با ابراز خرسندی از روند گفت‌وگو گفت: به جای بسیار تعیین‌کننده و خوبی رسیده‌ایم و تمام بحث این است که اعتدالیون معیار خود را از کدام اسلام اخذ می‌کنند؟! در حالی که داعش نیز ادعای انطباق بر قرآن را دارد و نظر بنده این است که معیار ما برای برداشت از قرآن، اماممان است و تنها امام ما می‌تواند تصمیم بر صلح یا جنگ بگیرد.

این نماینده مجلس ضمن تشبیه نظر دهقان به ادعاهای مطرح شده در روزنامه‌های دوم خرداد درگذشته، تاکید کرد: اکنون‌‌ همان پاسخی را در مورد صلح امام حسن(ع) می‌دهم که در آن زمان روزنامه مدعی منتشر نکرد، لازم است که به روند منجر به صلح امام حسن توجه کنیم ما هم می‌گوییم اگر صلحی کنیم باید به روش امام حسن(ع) صلح کنیم. معاویه برگه سفید نزد امام فرستاد و گفت هرچه بنویسی می‌پذیرم. لازم است صریح بگوییم که بالاخره امام را قبول داریم یا خیر. اما مذاکرات هسته‌ای امروز خلاف روش امام حسن(ع) است. امام حسن(ع) یازده شرط برای معاویه ذکر کرد و در آن حتی معاویه را مومن نیز ندانست. آقای دهقان! معیار اعتدال، امام حسن(ع) تحریف شده است.

مهدی کوچک‌زاده ضمن رد ادعای خط امامی‌بودن همه جریان‌ها به خواندن مستقیم عبارتی از جلد 20 صحیفه امام پرداخت و گفت: در قضیه صلح امام حسن، صلح تحمیلی بود چرا که افراد خائنی که اطراف امام بودند وی را مجبور کردند و نتوانست خروج کند و این صلح تحمیلی را پذیرفت.
کوچک‌زاده در ادامه به امضای قطعنامه پایان جنگ از سوی امام اشاره کرد و آن را تحمیلی دانست و افزود: ما نباید به شیوه خائنین تاریخ عمل کنیم و یادمان نرود اگر تصمیم صلح نیز گرفته شود باید به تصمیم ولی فقیه باشد و این عین قانون اساسی ما است و مصرح نظر امام که دلسوزتر و حتی ملی‌تر از امام سراغ ندارم، معیار من ائمه، امام خمینی و مقام معظم رهبری است و اگر امروز تفاوت‌های بسیاری با جریانات منحرف و التقاطی از اسلام داریم به این خاطر است که ما امام داریم.

دهقان: امام حسن(ع) ده سال با معاویه صلح کرد!

دهقان در نوبت پاسخ خود گفت: باید تکرار کنم که اعتدال، منکر اصول نیست و اتفاقاً این نظر می‌تواند انعطاف ائمه و بزرگان دینمان را تحلیل کند.

وی خطاب به کوچک‌زاده ابراز داشت: اگر معیارتان امام است، انعطاف سیاسی و نحوه عمل امام را هم ببینید. انعطاف امام بود که از فروردین ۱۳۶۷ تا تیر 1367 با محاسبه واقعیات، اصول را نجات داد. ما می‌گوییم آرمانگرایی با سطحی‌نگری و شکل‌گرایی اشتباه نشود، بلکه نحوه پیاده‌سازی آرمان‌ها و اصول نیز مورد توجه است، چرا که نحوه ایستادن مقابل ظالم نیز طرق متعددی دارد و هنر سیاستمدار، انتخاب کم‌هزینه‌ترین رویکرد در نیل به آرمان‌هاست.

سخنگوی حزب اعتدال و توسعه در ادامه بررسی تاریخی صلح امام حسن(ع) عنوان کرد: از یاد نبریم ۱۰ سال از صلح امام حسن(ع) در زمان معاویه بود و‌ ای کاش آقای کوچک‌زاده نظر خودش را در مورد اصل تقیه نیز بیان کنند و آیا ایشان جایی در تفسیرشان از اسلام برای آن قائلند؟

کوچک‌زاده: چه کسی تصمیم گرفت ده سال با معاویه نجنگد؟!

کوچک‌زاده در جواب پاسخ دهقان گفت: سوال من این است که چه کسی تصمیم گرفت که ده سال با معاویه جنگ نکند؟ آیا اکثریت معیار بود؟ خیر امام مرجع تصمیم صلح یا جنگ است. امروز نیز رهبری این جایگاه را دارند و کسی مثل کوچک زاده و دهقان و حسن روحانی نمی تواند برای رهبری تعیین تکلیف کند.

دهقان: ننگ نمی دانیم اگر محدودیت های هسته ای را بپذیریم!

دهقان در پاسخ به اشکالات کوچک‌زاده گفت: قطعاً رهبری کشورمان در جریان اصول و کلیات و مسیر مذاکرات هستند و همین حمایت مردم و رهبری اکنون ما را با این دستاورد‌ها روبرو کرده است.
دهقان با بیان اینکه امروز حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده، یادآور شد: در پاسخ دلواپسانی که از تعداد سانتریفیوژ و درصد غنی‌سازی گلایه می‌کنند می‌گویم که ما به دنبال بمب اتم و کره شمالی شدن نیستیم و ننگ نمی‌دانیم اگر قدری از محدودیت‌های هسته‌ای را بپذیریم.

کوچک‌زاده: کاش عده ای صادقانه بگویند که امام(ره) را قبول نداریم!

در ادامه کوچک‌زاده ضمن درخواست از دانشجویان مبنی بر خواندن متن توافقنامه بعد از پایان این جلسه، گفت: دانشجویان موظف اند در هر رشته تحصیلی نسبت به این تصمیم مهم تاریخ کشورمان حساس باشند و جلوی تحمیل این اشتباه بایستند.

سپس خطاب به دانشجویان افزود: نگذارید اقدامی شبیه نامه نمایندگان مجلس ششم به رهبری تکرار شود. امام(ره) سازش نکرد. امام(ره) در پیام پذیرش قطعنامه می‌گوید: «ما با تمام وجود از گسترش باج‌خواهی آمریکا می‌ایستیم و تمام مسلمانان جهان باید بر وحشت و ترس غلبه کنند و به فکر حفظ وضع موجود نباشند که عزت و حیات ما در پناه مبارزه است.» آقای دهقان! این جمله امام(ره) باید خط مشی سیاست خارجی کشورمان باشد.

کوچک‌زاده در صحبت‌های پایانی خود با خواندن بخش هایی از سخنان امام(ره) گفت: راه امام(ره) راه شهادت است و امام(ره) به ما آموخت که دو راه در پیش داریم، شهادت یا پیروزی که در مکتب ما هر دوی آن پیروزی است.
وی ادامه داد: کاش عده‌ای صادقانه بگویند که امام(ره) را قبول نداریم چرا که سیاست خارجی اعتدال با اصول امام(ره) متفاوت است. سیاست خارجی دولت فعلی سراسر ننگ و ذلت است.

پرسش و پاسخ دانشجویی؛ اعتراض به دهقان، سخنان صریح و بی پرده کوچک زاده

در انتهای برنامه دو سخنران به سوال های کتبی و شفاهی دانشجویان پاسخ دادند که حواشی جنجالی بسیاری داشت.

دهقان در پاسخ به اولین سوال که علت عدم توفیق دولت در رفع حصر سران فتنه را پرسیده بود، گفت: پاسخ به این سوال سخت است و چندین نهاد در این خصوص تصمیم گیری می کنند و دولت یازدهم به تنهایی در این زمینه تصمیم گیر نیست.

دانشجوی بعدی در سوالی که با تشویق دانشجویان همراه شد از دهقان خواست که مبانی اعتدال را به طور دقیق توضیح دهد و از مقایسه بی مورد و غیرمنطقی مذاکرات با صلح امام حسن(ع) بپرهیزد. دهقان در پاسخ به سوال این دانشجو مجدداً به طرح مباحث قبلی خود پرداخت که با اعتراض دانشجویان مواجه شد.

در بخش بعدی پاسخ به سوال دانشجویان، دهقان از کاهش تورم و عبور از رکود بعنوان موفقیت های داخلی دولت یازدهم نام برد که کوچک زاده در پاسخ به وی، ضمن دفاع از طرح مسکن مهر گفت: هرچند نقاط ضعفی وجود داشت ولی بسیاری از اقشار ضعیف صاحب خانه شدند و در حین اجرای طرح نیز به واسطه ساخت و ساز مشاغل زیادی ایجاد گردید. شما بفرمایید که این دولت به جزء مذاکرات بی نتیجه چه عمل مثبتی انجام داد؟! چرا اثرات کاهش تورم و عبور از رکود در زندگی مردم مشاهده نمی شود؟! چرا خودتان را گول می زنید و دروغ می گویید؟!
این بخش سخنان کوچک زاده با تشویق دانشجویان همراه شد.

در ادامه بخش پرسش و پاسخ کوچک زاده به گرانی های دو سال پایانی دولت احمدی نژاد اشاره کرد و افزود: چرا می خواهیم همه تقصیرها را به گردن دولت قبل بیاندازیم و چرا دولت نهم و دهم را مسبب همه بدبختی های عالم معرفی می کنیم؟! اگر احمدی نژاد می خواست گرانی ایجاد کند و به فکر مردم نباشد چرا از ابتدای هشت سال خود این کار را شروع نکرد و به سراغ مسکن مهر و سهام عدالت و… رفت؟! چرا تا سال ششم همه چیز خوب بود و این اتفاقات در دو سال پایانی رخ داد؟!

وی سپس در جنجالی ترین بخش این مناظره با اشاره به دروغ پردازی های رسانه های زنجیره ای و برخی مدعیان در خصوص جریان انحرافی و ادعای ارتباط این جریان با جن گیر و رمال معروف افزود: وجود جریان انحرافی در دولت احمدی نژاد مصداق دروغگویی به مردم است، ادامه داد: چرا این مسائل را به مردم نمی گویید؟! چرا با مردم صادق نیستید؟! چرا دروغ می گویید؟!

در پایان جلسه و در آخرین سوال نیز کوچک زاده در پاسخ به سوالی درخصوص علت سلب اعتماد مردم از سخنان مسئولان، دروغ پردازی رسانه ای و عدم پاسخگویی شفاف به مردم را از مهمترین دلایل این موضوع برشمرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: