تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۷ - ۱۶:۵۴ کد مطلب 55829

حضور نسل نو فیلم سازان ایرانی در جشنواره فیلم کن

‘سینمای ایران با فیلمسازی از نسل نو در جشنواره بین المللی فیلم ‘کن’ در فرانسه حضور یافته است.’

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، پایگاه اطلاع رسانی شصت و هشتمین جشنواره فیلم ‘کن’ در مورد فیلم ایرانی ‘ناهید’ نوشت: سینمای ایران راه را برای نسل تازه ای از فیلم سازان از جمله ‘آیدا پناهنده’ باز کرده است. وی پس از 10 سال فعالیت در تلویزیون و ساخت فیلم های کوتاه و مستند، نخستین فیلم بلند خود را با عنوان ‘ناهید’ ساخته است. این فیلم ماجرای مادر مطلقه ای است که با پیش داوری های جامعه می جنگد.

این پایگاه همچنین مصاحبه ای را با کارگردان این فیلم که در بخش نگاه خاص این جشنواره اکران شد، منتشر کرد.

پناهنده در این مصاحبه درباره ایده اصلی فیلم، گفت: در طول سال ها، هر بار که به همراه همکار فیلمنامه نویسم ‘ارسلان امیری’ مطلبی را می نوشتیم، زنی جوان به همراه پسری سرکش به ذهن ما می آمد و تلاش می کرد خود را وارد داستان کند. هر بار داستان آنگونه که می خواستیم پیش نمی رفت ، آن را رها می کردیم؛ تا آن که سرانجام داستانی را به او اختصاص دادیم. من و او (امیری) هر دو در غیاب پدر بزرگ شده بودیم و مبارزه مادرانمان را برای اثبات خودشان به عنوان فردی مستقل در جامعه سنتی شاهد بودیم.

پناهنده در مورد چگونگی کار خود گفت: از آغاز نگارش فیلمنامه، پاییز را بهترین فصل برای روایت داستان دیدم. این فصل و فضای ابری و خاکستری شهر، احساس درونی قهرمان داستان و سایر شخصیت ها را به خوبی نمایش می داد و بر غنای فضای فیلم می افزود. باید در انتخاب رنگ لباس ها دقت بسیار می شد؛ استفاده از رنگ های سرد و خنثی بر قدرت رنگ قرمز به عنوان عنصر نمادین در این فیلم می افزود.

کارگردان فیلم ناهید از بازی درخشان ‘ساره بیات’ و ‘پژمان بازغی’ و قدرت بازیگری آنان تقدیر کرد.

وی در مورد سینمای ایران معتقد است: در میان کشورهای خاورمیانه، ایران تنها کشوری است که سینمای خود را به سراسر جهان صادر می کند. کیارستمی، فرهادی، بنی اعتماد و بسیاری دیگر نقش مهمی در گسترش فرهنگ ما ایفا کردند. ما نمی توانیم به راحتی در اروپا و آمریکا فیلم بسازیم ، چون بودجه اش را نداریم. دستان بسته ما مانع از تحقق رویاهایمان می شود.

وی در این باره که از چه کسانی الهام می گیرد، گفت: بزرگترین الهام بخش در همه کارهایم، زندگی بوده است. مساله دیگری که نبودش زندگی ام را بی معنا می کند، ادبیات است. من بارها فیلم های ‘تارکوفسکی’، ‘برگمن’، ‘کیارستمی’، ‘عیاری’، ‘ازو’، ‘میزوگوشی’، ‘کوروساوا’، ‘بیلی وایلدر’، ‘جین کمپیون’، ‘کوبریک’ و ‘کاپولا’ را دیده ام.

کارگردان ‘ناهید’ در مورد کار بعدی خود گفت: فیلمنامه ای که روی آن کار می کنم در مورد عشق و دو زن از دو نسل مختلف است که یکی باید به نفع دیگری ایثار کند. این فیلم بیش از آن که اجتماعی باشد، روانشناسی است.

شصت و هشتمین دوره جشنواره سینمایی کن از 13 مه (23 اردیبهشت) در جنوب فرانسه کار خود را آغاز کرد. این جشنواره تا 25 ماه مه (4 خرداد) ادامه دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: