تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۳:۵۴ کد مطلب 56114

کنگره ای برای جلال آل احمد

دبیر کنگره بزرگ «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیر گذار» از برگزاری این کنگره برای بررسی دلایل شکل گیری شخصیت جلال آل احمد و آثار او از فردا (سه شنبه ) در تهران خبر داد.

به گزارشمیدان 72 به نقل از ایرنا ؛ سیدمحسن هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت:کنگره زندگی و زمانی یک نویسنده تاثیرگذار برای اعتلای فهم عامه در میان مردم و به ویژه دانشجویان در حوزه های ادبیات، جامعه شناسی، فلسفه، علوم سیاسی و با رویکردی جامعه شناختی برگزار می شود.

وی ادامه داد: در این کنگره اساتید صاحب نام و صاحب نظر در زمینه های مختلف علوم انسانی حضور خواهند داشت و نگاهی عمیق تر به زندگی، زمانه و جامعه ای که ماحصلش جلال آل احمد و آثار اوست، خواهد پرداخت.

هاشمی افزود: همچنین در این کنگره علل شکل گیری سوژه هایی چون ‘غرب زدگی’، ‘در خدمت و خیانت روشنفکران’، ‘تات نشینان بلوک زهرا’، ‘مدیر مدرسه’ که بعد ها به عنوان مهم ترین آثار جلال شناخته شدند، بررسی خواهد شد.

دبیر کنگره بزرگ «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیر گذار» در معرفی سخنرانان این برنامه به نام اساتیدی چون حسین میرزایی مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و نویسنده کتاب «جلال اهل قلم»، مرتضی کتبی جامعه شناس در حوزه ادبیات و دارنده 2 نشان دکتری از دانشگاه سوربن فرانسه و مترجم کتاب «غرب زدگی» به زبان فرانسوی، غلام رضا امامی دوست و یار دیرین جلال آل احمد و برنده 4 جایزه ادبی جهانی از جشنواره های بین المللی و ویراستار کتاب ‘در خدمت و خیانت روشنفکران’، بیژن عبدالکریمی عضو هیأت علمی فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی، همچنین سید حسن نورانی مولف کتاب جامعه شناسی آثار جلال آل احمد و آرش حیدری منتقد، دانشجوی دکترا و پژوهشگر برتر دانشگاه علامه طباطبایی در حوزه جامعه شناسی اشاره کرد.

هاشمی تاکید کرد: در این کنگره پیش درآمدی بر جامعه شناسی ادبیات که دامنه ای بسیار وسیع و عمیق دارد خواهیم داشت تا علاقه مندان و محققین بتوانند به بهانه شخصیت جلال آل احمد دریچه ای هرچند کوچک از علم جامعه شناسی را در ذهن خود باز کنند.

وی خاطرنشان کرد: از تمامی آنانی که مسائل جلال برایشان مساله است و آنهایی که می خواهند دریچه ای جدید در کنار دریچه های گشوده ی جلال باز کنند دعوت می کنیم تا در این کنگره ما را همراهی کنند.

به گزارش ایرنا کنگره بزرگ «زندگی و زمانه یک نویسنده تاثیر گذار» به همت انجمن علمی دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی فردا سه شنبه 29 اردیبهشت ماه ساعت 13:30 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: