تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۴:۰۵ کد مطلب 56123

موزه،نمادی از تمدن های کهن

هیجدهم ماه مه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام گرفت تا جهانیان آثار موجود در موزه ها را مشاهده کنند و با فرهنگ و تمدن های کهن اقوام و ملت های گوناگون آشنا شوند و از میراث های گرانبهایی که به یادگار مانده است، پند و عبرت بگیرند.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ؛ واژه ی موزه برگرفته از لغت فرانسوی Musee است و مکانی که مجموعه ی بزرگی از آثار باستانی و صنعتی و اشیای گرانبها درآن نگهداری و به نمایش گذاشته می شود.

مجمع عمومی کمیته ی بین المللی موزه ها (ایکوم ICOM) موزه را مکان گردآوری، نگهداری، مطالعه، بررسی کردن و به نمایش گذاشتن نعمت های فرهنگی یا طبیعی به منظور آموزش، پژوهش و ارزش دادن به این مجموعه ها و لذت بردن از آنها تعریف کرده است.

موزه ها به عنوان مکان هایی که با گردآوری اشیا و وسایل متنوع، فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی را بازگو می کند، انواع مختلفی دارد که از جمله ی آن ها می توان باستان شناسی، تاریخ، مردم شناسی، علوم طبیعی، موزه های هنری ظریفه، هنرهای کاربردی، دانش و تکنولوژی، موزه های منطقه ای محلی و موزه های تخصصی را نام برد.

ابتدایی ترین موزه ها از مجموعه های شخصی تشکیل شده بودند که پایه آن را علاقه ی افراد شکل می داد و به صورت امروزی برای بازدید همگان در نظر گرفته نشده بود.

نخستین موزه مربوط به معبد خدایان هنر شعر و موسیقی است که بر بالای تپه ای در شهر آتن قرار داشت. موزه ی آشمولین در شهر آکسفورد نیز از قدیمی ترین موزه ها به شمار می رود که در آن آثار مشرق زمین به نمایش گذاشته می شد. از موزه ی آرمیتاژ در لنینگراد روسیه نیز به عنوان نخستین موزه در قاره ی آسیا یاد می شود.

تشکیل موزه در قرن نوزدهم میلادی وارد فرهنگ ایران شد. ناصرالدین شاه در 1249 هجری خورشیدی پس از سفر به اروپا و دیدن موزه در برخی از کشورها، دستور داد بخشی از کاخ گلستان را به موزه اختصاص دهند. این موزه شخصی که مخصوص شاه و اطرافیان او بود پس از مدتی از میان رفت و جواهرات آن در اختیار خزانه ی بانک ملی قرار گرفت و سلاح های آن به موزه ی دانشکده افسری اهدا شد. در دوره ی مشروطه، موزه ی «ایران معارف» در بردارنده ی اشیای عتیقه، کاشی، سفال، سکه و سلاح بود، شکل گرفت و اینگونه نخستین گام موثر در تاریخ موزه داری ایران برداشته شد.

موزه ی ایران باستان به دلیل قدمت اشیای موجود در آن یکی از مهمترین موزه های دنیا به حساب می آید. این موزه آثار مختلفی از هزاره ی ششم پیش از میلاد را تا دوران مختلف اسلامی در بردارد و در 1316 هجری خورشیدی تاسیس شده است.

آثار و اشیا یی که در موزه ها به چشم می خورد نمایانگر فرهنگ، هنر، آداب و رسوم، باورها و اعتقادات پیشینیان و نیاکان آن سرزمین است که باید از آنها درس گرفت و عبرت آموخت. به دلیل اهمیت موزه ها مجمع عمومی کمیته ی بین المللی موزه ها که در بیست و هشتم مه 1977 میلادی در مسکو برپا شد در قطعنامه ی شماره ی پنجم خود هجدهم مه برابر با بیست و هشتم اردیبهشت را به عنوان روز جهانی موزه ها اعلام کرد تا اینگونه نقش موزه ها به عنوان پل ارتباطی میان گذشته، حال و آینده به جهانیان یادآوری شود. «موزه ها برای جامعه پایدار» شعاری است که به وسیله ی ایکوم برای روز جهانی موزه و میراث فرهنگی در سال جاری انتخاب شده است.

امروز موزه ها با هدف های مختلفی از جمله نگهداری آثار گذشتگان و نمایش و انتقال آنها به آیندگان، ارزیابی و قیاس میان پدیدارهای تاریخی، عملی، فنی، صنعتی و هنری گذشته و حال، ایجاد و تقویت تفاهم میان ملت ها و اقوام، شناخت و نمایش سهم ملت ها در فرهنگ و تمدن جهانی، افزایش و بهبود میزان دانش پژوهشگران، دانشجویان و دانش آموزان، جلوگیری از انهدام فرهنگ بومی و ایجاد سدی در برابر فرهنگ های بیگانه، پذیرای بازدیدکنندگان هستند.

**پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا به بهانه ی روز جهانی موزه و میراث فرهنگی با «پروین ثقه الاسلامی» مدیر کاخ موزه ی گلستان به گفت و گو پرداخته است.

پروین ثقه الاسلامی با اشاره به اهمیت موزه ها و تاثیر آن بر زندگی بشر امروزی گفت: موزه یادآور تمدن و گذشته های یک ملت و مکانی است که افراد علاوه بر دیدن آثار گذشتگان و پی بردن به نحوه ی زندگی آنان، باید با مشاهده ی داده های موجود از پیشینیان درس بگیرند.

وی خاطر نشان کرد: موزه های مختلفی در کشور وجود دارد که هر کدام از آنها پیام های متفاوتی را به انسان می آموزند، به طور مثال موزه ها ی مردم شناسی نحوه ی زندگی، پوشش، آداب و رسوم را به نمایش می گذارد و با وجود تکنولوژی های امروزی حتی گویش های قومیت های مختلف بر روی صفحه نمایش پخش می شود و افراد می توانند بیشتر با اقوام مختلف آشنا شوند.

مدیر کاخ موزه گلستان اضافه کرد: با مشاهده ی برخی موزه ها می توان پیشینیان را روانشناسی کرد و برپایه ابزارهایی که به کار می گرفتند به تفکرات و نوع برقراری ارتباط آنان با دیگران پی برد که از آن جمله می توان موزه ی مخابرات و پست را نام برد. بازدیدکنندگان باید قدر اشیای به جای مانده از گذشتگان را بدانند و با نگهداری درست و برخورد مناسب در چنین مکان هایی آنان را ارج نهند.

او تصریح کرد: کاخ، تالارها و موزه های موجود در مجموعه ی کاخ موزه ی گلستان حدود 90 هزار شی را در خود جای داده است که میراث گرانبهایی محسوب می شود.

ثقه الاسلامی با اشاره به افزایش 40 درصدی بازدیدکنندگان خارجی و افزایش چشمگیر بازدیدکنندگان داخلی از کاخ موزه ی گلستان در ایام عید نوروز گفت: نوروز امسال حدود 100 هزار تن از این مجموعه بازدید کردند که در نوع خود بی نظیر است. وی افزود: ثبت جهانی شدن این کاخ موزه از دلیل های افزایش بازدیدهای خارجی است.

وی در ادامه اظهار داشت: مسوولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران موزه ها باید به وسیله ی صدا و سیما و سایر رسانه ها به مردم اطلاع رسانی کنند تا بیشتر با میراث کهن سرزمین ایران آشنا شوند و برای مشاهده ی آن ها به موزه ها بروند.

مدیر کاخ موزه ی گلستان در خصوص نگهداری آثار تاریخی موجود در این مکان تاریخی گفت: در این مجموعه از روش های فنی و استاندارد برای نگهداری تمام اشیا و آثار موجود اقدام می شود. دومین فیلم خانه ی جهان پس از کاخ ویندسور انگلستان در این کاخ موزه قرار دارد که برپایه استانداردهای پیشرفته ی دنیا از آنها نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه فضای گسترده ی 50 هزار متر مربعی کاخ موزه ی گلستان به مراقبت همیشگی و روزمره نیاز دارد گفت: به دلیل گستردگی این مکان تاریخی هر سال بخش هایی که نیاز به بازسازی دارند مورد مرمت قرار می گیرد، به طوری که در 2 سال گذشته کاشی ها و سقف ها به طور کامل مورد بازسازی قرار گرفته است و در بهار و تابستان سال جاری استخرها و آب نماها مورد تعمیر قرار خواهد گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: