تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۴:۱۲ کد مطلب 56129

جلوی ۵+۱ که هیچ، جلوی ۵۰+۱ هم می‌ایستیم

مدیر دفتر آفرینش‌های دفتر حوزه هنری در افتتاحیه جشنواره شعر و داستان جوان سوره نسبت به برخی از مسائل در داخل کشور انتقاد کرد.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، مراسم افتتاحیه سیزدهمین دوره جشنواره داستان جوان سوره با حضور علیرضا قزوه مدیر دفتر آفرینش‌های دفتر انقلاب، سعید بیابانکی دبیر این دوره و جمعی از شاعران و نویسندگان در حوزه هنری استان قزوین برگزار شد.

قزوه در این مراسم با اشاره به سابقه تاریخی و ادبی شهر قزوین گفت: عظمت این شهر و سابقه دیرین و تاریخی آن آنقدر هست که از هر دریچه‌ای که نگاه می‌کنیم حرف تازه دارد.

وی در ادامه با اشاره به برخی از اتفاقات رخ داده در هفته‌های گذشته نیز گفت:داعش کارهای مختلفی در عراق انجام می‌دهد اما هیچ کس از آنها چیزی نمی‌گوید. این در حالی است که یک حادثه کوچک در مهاباد رخ می‌دهد و تمام ماهواره‌ها روی آن زوم می‌کنند. اگر حواسمان نباشد مشکل ایجاد می‌شود.

قزوه در ادامه به برقراری ارتباط میان شاعران فارسی زبان اشاره کرد و افزود: ما معمولا یادمان می‌رود که با فارسی‌زبان ارتباط بگیریم؛ فکر می‌کنیم بضاعت زبان فارسی همین 50 نفری هستند که در جشنواره‌ها شرکت می‌کنند.

وی به نقش شاعران جوان در توسعه زبان فارسی اشاره کرد و افزود: میرسیدعلی همدانی کسی است که به کشمیر و هند می‌رود و با هنرمندان، ایران صغیر را آنجا ایجاد می‌کند یک سیدعلی این تاثیرگذاری را در تاریخ و ادبیات داشته است. او یک ایرانی مثل شما جوانان بود امروز لازم نیست مثل او اسب زین کنید بلکه در اینترنت به جای لایک همدیگر می‌توانید یک شاعر جوان فارسی زبان را پیدا کنید و موجب پیشرفت جوان فارسی باشید. در کنگره‌ها هم می‌توانید از بچه‌های افغانستان و تاجیکستان دعوت کنید. تا چند سال پیش در هند فقط دو شاعر فارسی زبان بود؛ ولی‌الحق انصاری و نومانی که هر دو پیرمرد بودند زمانی که در هند بودند انجمن ادبی راه‌اندازی کردیم که حاصل آن کشف 5 شاعر جوان بود. ما این جوانان را کشف کردیم اینها می‌تواند چراغ زبان فارسی را در هند روشن نگه دارند.

قزوه با خطاب قرار دادن شاعران حاضر در جلسه ادامه داد شما هر کدام یک میرسید همدانی هستید اگر قرار است برای زبان فارسی کاری کنیم شما می‌توانید وگرنه بنیاد سعدی و بنیاد زبان فارسی و دولت نمی‌تواند کاری انجام دهد نمی‌دانم چرا مردم به جای دسته گل‌های 5 و 6 میلیونی کتاب نذر نمی‌کنند. راه نجات کتاب و زبان فارسی این است که خودتان دست به کار شوید نه اینکه از مسئولان انتظار داشته باشید.

مدیر دفتر آفریش‌های دفتر هنری به ادبیات انقلاب و رشد آن اشاره کرد و گفت: باید به حرف واحدی در حوزه شعر و ادبیات انقلاب برسیم شعر انقلاب به جایی رسیده که قبلا چنین نبوده است. کشور ما طی این سالها از این جهت رشد کرده و شعرهای شاخصی در این زمینه داریم در حالی که قبلا کشور پر از معاهده های گلستان و ترکمنچای بود. ما در هر جنگی که داشتیم یا مصالحه می‌کردیم و یا یک تکیه زمین به آنها می‌دادیم اما در دفاع مقدس در مقابل 44 کشور حتی یک وجب خاک خود را به آنها ندادیم. این نتیجه زحمت سپاه و بسیج بود. در حالی که در همین دولت زمزمه‌هایی می‌شود که می‌خواهند سپاه و بسیج را بزنند؛ زمزمه‌هایی مثل نه غزه و نه لبنان. اگر با تفکر امام و رهبری مقابل 5+1 و حتی 50+1 رفته بودیم وضع‌مان بهتر بود. چرا امروز باید بترسیم ادبیات کجای این قضیه قرار دارند. چرا شاعران جلو نمی‌آیند حتی برخی از شاعران برای یمن هم جسارت ندارند.

وی به سایت‌های ادبی اشاره کرد و یادآور شد: طی بررسی اخیر حدود 40 سایت بیکار وجود دارد در حالی که ما با دست خالی سایت شاعران فارسی زبان را راه‌اندازی کردیم. خیلی‌ جاها هستند که بودجه دولتی می‌گیرند اما حرفهای آن وری می‌زنند.

قزوه تاکید کرد: دارند ادبیات را به جاهای غیرلازم می‌کشند امروز دوست دارند بی‌تفاوت‌ها را در صدر امور قرار دهند. مراقب باشید سرتان کلاه نرود. تاریخ را رصد کنید ما به جرم اینکه موضع می‌گیریم مورد تنفر هستیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: