تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۸ - ۱۸:۳۹ کد مطلب 56252

رییس جامعه جراحان خطاب به پزشکان: چرا برای تشخیص آپاندیس هم بیمار را روانه سی‌تی‌اسکن می‌کنید؟

رییس جامعه جراحان ایران در مراسم انتخابات اعضا جدید هیات مدیره این انجمن با بیان اینکه هر روز شاهد ورود دستگاههای جدید، گران قیمت، تستها و ابزار های تشخیصی پیشرفته به کشور هستیم گفت: پزشکان مجبور نیستند تجویز کنند.

به گزارش میدان72 دکتر ایرج فاضل گفت: ارزش معاینات بالینی و گرفتن شرح حال دقیق، بیشتر از نسخه کردن تستها و توصیه های پاراکلینیکی است که شاید درصد کمی در تشخیص کمک خواهند کرد.

وی با اشاره به وجود داروهای گران قیمت در درمان بیماریهای صعب العلاج به خصوص سرطان، گفت:همکاران پزشک سعی کنند تا از تجویز دارویی که اثربخشی چشمگیری نسبت به داروهای قدیمی تر ندارد خودداری کرده و از ایجاد مشکلات مالی وبار اقتصادی برای بیماران جلوگیری کنند.

رییس جامعه جراحان ایران با اشاره به حجم زیاد عکسبرداریهای گرانقیمت وآزمایشات که بهمراه بیماران سرگردان از یک مطب به مطب دیگر می رود، افزود:نباید برای تشخیص هر عارضه و بیماری، افراد را به دنبال انواع عکسبرداریهای پر هزینه بفرستیم.

وی گفت: متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود که برای تشخیص آپاندیسیت، سیتی اسکن و سونوگرافی تجویز می شود در صورتی که با معاینات دقیق و پیگیری شرح حال بیمار می توان اقدامات درمانی لازم انجام داد؛ به جز موارد لازم این کار لزومی ندارد.

رییس مجمع انجمنهای تخصصی پزشکی افزود: ایران جامعه پزشکی فرهیخته، ممتاز و توانمندی دارد و این اخلاقی نیست که اگراتفاقی در گوشه ای رخ میدهد به تمام افراد این جامعه تعمیم داد.

دکتر فاضل با اشاره به اینکه در طول سه دهه اخیر به خصوص دوران جنگ تحمیلی، پزشکان بیش از هر قشر دیگری خدمت کرده اند و با تلاش فراوان این رشته ناقص را به طب کارآمد در کشور تبدیل کرده اند افزود: اگر خطا یا قصوری صورت می گیرد وظیفه مراجع قانونی جهت رسیدگی است، نه اینکه خبر سازی و شایعه پراکنی صورت گیرد.

رییس جامعه جراحان ایران گفت:رسیدگی به وضعیت بیمه ها و قطع رابطه مالی پزشک و بیمار، مهمترین خواسته است و در این راه نمایندگان مجلس به خصوص اعضا کمیسیون بهداشت می توانند کمک کنند.

منبع:خبرآنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: