تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ - ۰۹:۰۵ کد مطلب 56323

بی توجهی دولت تدبیر و امید در خصوص احداث موزه

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: از ابتدای دولت تدبیر هیچ کلنگی برای احداث موزه جدید به زمین زده نشده است، در حال حاضر موزه‌های نیمه تمام زیادی برای تکمیل و بهره‌برداری داریم.

13930119000384_PhotoA

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، محمدحسن طالبیان امروز در نشست خبری اعلام برنامه‌های هفته میراث فرهنگی اظهار داشت: در حال حاضر موزه‌های نیمه تمام زیادی برای تکمیل و بهره‌برداری داریم که ابتدا در تلاش خواهیم بود آنها را به ثمر بنشانیم.

وی ادامه داد: در سال گذشته ایجاد 12 موزه و بهینه‌سازی وضعیت موزه‌های موجود و تشویق برای ایجاد موزه‌های خصوصی را در دستور کار داشتیم که امسال هدف ما این است که موزه‌ها را یکی بعد از دیگری بر اساس وضعیت اعتبار و هدف‌گذاری‌ها تا چند سال آینده راه‌اندازی کنیم.

معاون میراث فرهنگی کشور درباره خانه‌های تاریخی یزد گفت: ۵ خانه تاریخی در بافت تاریخی یزد داریم که با حضور سرمایه‌گذاران قصد داریم بعد از مرمت این خانه‌ها آن‌ها را به موزه منطقه‌ای در یزد تبدیل کنیم. از سوی دیگر موزه منطقه‌ای را با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان در کرمانشاه ایجاد خواهیم کرد.

طالبیان تبدیل کارخانه ریسباف اصفهان به موزه منطقه‌ای پس از تعهد وزارت راه و دولت برای تملک این بنای تاریخی را یکی دیگر از اقدامات میراث فرهنگی برای ایجاد موزه در سطح کشور  اعلام کرد و گفت: در استان خوزستان نیز قصد داریم یک مجموعه تاریخی را مرمت و موزه‌ای برای آن احیا کنیم.

وی درباره وضعیت حریم آثار تاریخی تصریح کرد: در بحث سطح و حریم آثار تاریخی وضعیت خوبی نداریم متأسفانه در بسیاری از مکان‌های تاریخی هنوز حریم نداریم.

معاون میراث فرهنگی کشور درباره کمبود اعتبارات حفاظت و ساماندهی ابنیه تاریخی گفت: سال گذشته در مرمت و حفاظت از 312 بنا مشارکت داشتیم. بیش از 270 بنا مسکونی بودند و در حال حاضر تلاش می‌کنیم پروژه‌های مسکونی بیشتری را تهیه کنیم و در هر بافت چند کریدور تاریخی داشته باشیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: