تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ - ۱۶:۳۸ کد مطلب 56382

رونمایی از بانک اطلاعات هنرمندان رضوی

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) گفت: به زودی بانک اطلاعات آثار هنرمندان جشنواره بین المللی امام رضا (ع) رونمایی می‌شود، این جشنواره سالانه پذیرای ۴۰۰ هزار اثر با موضوعات فرهنگی، هنری علمی و پژوهشی است.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم، سید جواد جعفری، دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در نشست مطبوعاتی این جشنواره گفت: امیدورایم یک جریان پایدار در حوزه فرهنگ به وجود آید. از خدا می‌خواهیم به برکت این ایام این رویداد مهم نیز به خوبی به سر منزل مقصود برسد.

وی افزود: البته اگر حمایت و پشتیبانی اصحاب رسانه و قلم وجود نداشت ما نمی‌توانستیم جایگاهی را که الان داریم داشته باشیم.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) با اشاره به کلیات سیزدهمین جشنواره امام رضا (ع) اظهار کرد: ما امسال سه نوع برنامه داریم. اول اینکه منظومه‌ای از برنامه‌های تخصصی پیش بینی شده که عمده آن توسط سازمان‌ها و نهاد‌ها است. نوع دیگر برنامه‌ها مردمی است.

وی با بیان اینکه سهم برنامه‌های مردمی از موضوعات تخصصی بیشتر است، بیان کرد: همچنین سومین نوع برنامه‌های ما مربوط به خارج از کشور است که حدود 30 درصد از فعالیت‌های ما را به خود اختصاص داده است.

جعفری گفت: استان‌های آذربایجان شرقی، اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویر احمد، هرمزگان، قزوین، خراسان جنوبی و شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کردستان، جنوب کرمان و قم میزبان برنامه‌های هنری هستند.

وی ادامه داد: 11 استان کشور نیز میزبان برنامه‌های فرهنگی ما هستند، مانند ایلام، سمنان، بوشهر، کرمان، چهارمحال و بختیاری، همدان، البرز، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، خوزستان، مازندران.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ادامه داد: همچنین 17 استان کشور مانند: قم، زنجان، اردبیل، تهران مرکزی، کرمانشاه و خراسان جنوبی میزبانی برنامه‌های علمی پژوهشی جشنواره را بر عهده خواهند داشت.

وی گفت: 3 استان گلستان، لرستان و یزد برنامه‌های سینمایی را میزبانی خواهند کرد و مجری برنامه‌های دیجیتالی تهران و ایلام خواهند بود.

جفعری افزود: پیش بینی کرده‌ایم در تمام استان‌ها برنامه‌هایی برای کودکان و نوجوانان داشته باشیم و در پایان اختتامیه در استان تهران برگزار خواهد شد.

وی افزود: 23 دانشگاه مانند دانشگاه امام صادق (ع)، هنر تهران، شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) قزوین، صنعتی قم، رازی استان کرمانشاه، دانشگاه‌های رشت، هرمزگان، فردوسی مشهد، شیراز و… میزبانان بخشی از سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) خواهند بود که از اردیبهشت کار خود را در نیشابور، رشت و بیرجند آغاز کرده و دو دانشگاه در مهر ماه کار خود را شروع می‌کنند.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) ادامه داد: اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در مشهد مقدس خواهد بود که قالب‌های مختلفی را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به این قالب‌ها بیان کرد: شعر با زبان‌های فارسی و ترکی و مشاعره، ادبیات داستانی در حوزه کتاب، هنرهای نمایشی شامل تئا‌تر، پرده خوانی آیینی، هنرهای تجسمی شامل: نقاشی و خوشنویسی، نواهای آیینی مانند: چاووشی و تواشیح از جمله موضوعات شرکت کننده در این جشنواره خواهند بود.

جعفری خاطرنشان کرد: همچنین برنامه‌های پژوهشی شامل: نشست‌های تخصصی با سبک زندگی و… فیلم کوتاه و بلند و مستند خواهیم داشت.

وی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های این جشنواره تجلیل از افرادی است که به نوعی فعالیتی در این رابطه داشته‌اند و کارشان تاثیرگذار بوده است. همچنین با 31 استان کشور تفاهم نامه همکاری امضا شده که اغلب آن‌ها برون سپاری شده است.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) اظهار کرد: فعالیت‌های این جشنواره 11 مرحله‌ای است که ما سعی کردیم در ابتدا کار‌هایمان را آسیب‌شناسی کنیم و مهندسی برنامه‌ها مرحله بعدی است که برخی از موضوعات حذف یا اضافه شده است.

وی افزود: همچنین کمیته برنامه ریزی تشکیل داده‌ایم که کارگروه‌های تخصصی هستند و نیز استمرار دبیرخانه‌ها موضوع دیگری بود که انجام شده است.

جعفری با اشاره به شعار امسال سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) که «نوآوری و خلاقیت» است، افزود: در 31 استان 31 اتاق فکر تشکیل شده که دبیرهای تخصصی برای کارگروه‌ها انتخاب شده است.

دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) اظهار کرد: انتشار دستاورهای این جشنواره به زودی انجام خواهد شد.

وی در پایان این نشست خبری گفت: بانک اطلاعات آثار هنرمندانی که در طول این سال‌ها اثری ارائه داده‌اند را خواهیم داشت و جالب است بگویم که 400 هزار اثر در این جشنواره سالانه با موضوعات فرهنگی، هنری و علمی و پژوهشی دریافت می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: