تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۳۰ - ۱۳:۰۶ کد مطلب 56529

پشت پرده ی تائید و تکذیب قطع یارانه/ بازی روانی دولت با مردم؟!

با ایجاد یک بی نظمی سطحی و ساختگی، به نظم اصلی و برنامه ریزی شده کمک می شود. هدف اصلی نظمی است که این بی نظمی سطحی و ساختگی به آن کمک خواهد کرد. این بی نظمی فاحش و علنی در اظهارات مسئولان دولتی به پروسه ی “قطع یارانه” کمک شایانی کرده و از هرگونه واکنش های اجتماعی علیه دولت جلوگیری خواهد کرد.

یادداشت مدیر مسئول/ حمید مشایخی راد: پایگاه اطلاع‌رسانی دولت بعدازظهر دوشنبه از قول نوبخت، سخنگوی دولت نوشت که از ابتدای امسال 4 میلیون نفر از دریافت یارانه حذف شده‌اند و این خبر محور گزارش یارانه‌ای بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفت اما در کمال شگفتی سخنگوی دولت روز گذشته اظهارات خود را که پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر کرده بود، تکذیب کرد.

وی که همواره حذف گروهی از مردم را تکذیب می‌کرد اما وزیر رفاه که متولی حذف یارانه نقدی است آن را تایید کرد و حتی در قم اعلام کرد قرار است افراد بی‌سر و صدا حذف شوند. سخنگوی دولت درباره حذف 4میلیون یارانه‌بگیر هم گفت: این خبر صحت ندارد و واقعا چنین اتفاقی نیفتاده است.

با وجود تکذیب نوبخت، روز گذشته علی ربیعی وزیر رفاه، از الزام دولت به حذف 6میلیون نفر در سال جاری خبر داد و گفت: طبقات پایین و دهک‌های کم‌درآمد نگران نباشند زیرا نه تنها یارانه‌شان کم نمی‌شود بلکه افزایش هم می‌یابد و سبد غذایی آنها تقویت خواهد شد. تعداد افرادی که یارانه آنها حذف خواهد شد به 6 میلیون نفر رسیده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در قانون اجازه حذف یارانه افرادی که غیرنیازمند شناخته شده‌اند، داده شده است گفت: این طرح تا مدتی آزمایشی خواهد بود که ضعف‌های آن شناسایی شود به همین دلیل از اقشار سطح بالای جامعه شروع کرده‌ایم که در این مسیر با خطاهای کوچک و ناچیزی روبه‌رو شدیم.

یک ناهماهنگی هماهنگ و از پیش طراحی شده

اول چیزی که در بین این تائید و تکذیب ها به ذهن می رسد، عدم هماهنگی بین دولتی ها می باشد. اما خیال خام است اگر فکر کنیم دولتی ها در این مساله به این مهمی با یکدیگر ناهماهنگ هستند.

نفس “قطع یارانه” برای مردم ایران بسیار ناگوار خواهد بود. مردم به این راحتی در مقابل “قطع یارانه” سکوت نکرده و در صورت به وقوع پیوستن چنین مساله ای از سوی دولت، واکنش های شدید اجتماعی در پی خواهد داشت. این مساله برای رسانه ها و گروه های مختلف سیاسی نیز مهم است و در صورتیکه مخالفان دولت از این مساله یقین پیدا کنند، ساکت نخواهند بود و دولت را با بحران مواجه خواهند کرد. بحرانی که دولت را در عرصه های داخلی و خارجی با مشکلات فراوانی روبرو خواهد کرد.

از طرفی نیروهای مخالف دولت در مجلس شورای اسلامی می توانند از این مساله به عنوان ابزاری جهت تخریب دولت استفاده کرده و دولتی ها را به گوشه ی رینگ مبارزه بکشانند.

همچنین “قطع یارانه” در کنار رکود موجود در بازار، بالارفتن قیمت کالاهای اساسی و عدم رسیدن به توافق هسته ای آستانه تحمل مردم را کاهش داده و هرآن امکان اعتراضات شدید از سوی مردم وجود دارد. این اعتراضات اگر پیش از وقوع کنترل نشود تبعات وحشتناکی برای جمهوری اسلامی در پی خواهد داشت. کما اینکه اینگونه اعتراضات را سال های گذشته و در زمان کارگزاران در شهرهایی ماننده اسلامشهر داشته ایم.

Screenshots_۲۰۱۵-۰۵-۲۰-۱۳-۱۰-۵۶

در این حال تنها راه حل دولت برای جلوگیری از بحران های اجتماعی ناشی از بهم ریختگی اوضاع اقتصادی، عدم اطمینان مردم از “قطع یارانه” و عدم تایید قطعی این مساله از سوی دولت می باشد که باعث شده مردم اصطلاحا در خماری مانده و از “قطع یارانه” اطمینان حاصل نکنند. وقتی یک مقام مسئول در دولت “قطع یارانه” را تائید کرده و بلافاصله مسئولی دیگر “قطع یارانه” را تکذیب می کند و این مساله چندین بار تکرار می شود، مردم از این مساله اطمینان حاصل نکرده و به امید درستی تکذیب! واکنشی هم نشان نمی دهند.

این مساله دقیقا برای مخالفان دولت چه در رسانه و چه در مجلس صدق می کند. مخالفان سیاسی دولت نیز هم اکنون گیج شده و از درستی “قطع یارانه” اطمینان حاصل نکرده اند. به همین دلیل واکنش مخالفان آنچنان شدید نخواهد بود. دولت پاسخگوی مجلس نیست و مجلس اطلاعی از استراتژی و نوع حرکت دولت ندارد. امروز اگر به روزنامه ها و رسانه های مخالف دولت توجه کنید، متوجه خواهید شد که همه گیج شده اند و این ناهماهنگی را به پای دولت می نویسند. در حالی که این ناهماهنگی در واقع یک هماهنگی حساب شده و از پیش طراحی شده است.

استفاده تیم دولت از یک روش قدیمی و کارساز

تعجبی نیست اگر دولت امنیتی ها از همچین روش هایی در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده کند. روش مورد استفاده دولت تدبیر و امید در این مساله، یک روش از روش های قدیمی جنگ روانی می باشد که در واقع با ایجاد یک بی نظمی سطحی و ساختگی، به نظم اصلی و برنامه ریزی شده کمک می شود. هدف اصلی نظمی است که این بی نظمی سطحی و ساختگی به آن کمک خواهد کرد. این بی نظمی فاحش و علنی در اظهارات مسئولان دولتی به پروسه ی “قطع یارانه” کمک شایانی کرده و از هرگونه واکنش های اجتماعی علیه دولت جلوگیری خواهد کرد. دولت در کمال آرامش به حرکت اصلی خود فکر کرده و در این بین مردم، رسانه ها و مخالفان درگیر و پیگیر اثبات درستی یا نادرستی نقل قول مسئولین هستند.

البته جای تقدیر دارد که دولت اینگونه حساب شده جلو رفته و تیم رسانه ای و جنگ روانی دولت به خوبی می دانند که چه باید کنند تا در بزرگترین حرکت ها با کم ترین واکنش ها و ضررها روبرو شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: