تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۲/۳۱ - ۱۷:۳۳ کد مطلب 56831

34 کیلومتر پیاده روی برای تماس تلفنی

اهالی 14 روستای منطقه هبودان از توابع آهوران لاشار در شهرستان نیکشهر سیستان و بلوچستان از هشت سال پیش تاکنون برای برقراری یک ارتباط تلفنی مجبورند یا مرتفع ترین قله کوه و یا مسیر 34 کیلومتری رفت و برگشت را بپیمایند.

به گزارش میدان72 شماری از معتمدان و اعضای شوراهای اسلامی منطقه هبودان نیکشهر روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کردند که مردم این منطقه چندین سال است در انتظار برقراری ارتباط تلفنی هستند و هنوز این خواسته عملی نشده است و به ناچار برای برقراری یک تماس تلفنی و یا انجام کارهای روزمره باید فاصله های طولانی را طی کنند.

این در حالی است که فاصله هبودان تا مرکز شهرستان نیکشهر 177 کیلومتر است و مردم از داشتن تلفن روستایی و یا همراه اول محروم هستند.

ملا رجب لاشاری از معتمدان شاخص منطقه هبودان می گوید: 14 روستای این منطقه کوهستانی و سخت گذر در مجموع 586 خانوار با بیش از دو هزار و 300 نفر جمعیت دارند.

وی افزود: هبودان یک منطقه دورافتاده و محروم از امکانات رفاهی و زیرساختی مانند راه مناسب آسفالته، آب آشامیدنی سالم و بهداشتی، دکل تلویزیونی و غیره از نگاه مسوولان دور مانده است.

وی خواستار حل مشکل ارتباط تلفنی این منطقه شد و افزود: تاکنون پیگیریهای شفاهی، مکتوب و حضوری نتیجه ای نداشته است.

محسن بلوچی نیز گفت: بارها برای برقراری ارتباط و انجام کارهای شخصی و احوالپرسی اقوام ساکن در دیگر مناطق کشور مجبور به طی مسیر طولانی 17 کیلومتری بصورت پیاده هستیم که رفت و برگشت آن 34 کیلومتر می شود.

وی افزود: این منطقه بن بست است و وسایل نقلیه عمومی ندارد و مردم برای رفتن به نزدیکترین روستای دارای تلفن باید از موتورسیکلت و یا احیانا وسیله نقلیه شخصی عبوری استفاده کنند که آن هم برای بازگشت به روستا یا باید پیاده مسیر را طی کنند یا تا بعد از ظهر منتظر برگشت خودرو و یا موتورسیکلت باشند.

رییس اداره مخابرات شهرستان نیکشهر در تماس خبرنگار ایرنا با وی گفت: پیگریهای لازم برای نصب تلفن منطقه هبودان انجام گرفته است ولی بنا به دلایل گوناگون و نبود اعتبار کار نصب آنتن تلفن انجام نشده است.

درویش رییسی با بیان اینکه در طول 4 سال اخیر اعتباری برای آنتن دهی روستاها اختصاص پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: با توجه به محرومیت منطقه و فقر و گرفتاری مردم لازم است اعتبارات ویژه و خارج از نوبت برای آنتن دهی تلفن در نظر گرفته شود.

وی گفت: اگر در سه نقطه از 14 روستای منطقه هبودان آنتن تلفن نصب شود می توان مشکل آنتن دهی روستاها را مرتفع کرد.

فرماندار نیکشهر نیز با تایید محرومیت مردم منطقه و نبود هیچگونه ارتباطات تلفنی در برخی مناطق این شهرستان گفت: منطقه هبودان شامل چندین روستا است که مانند منطقه سرخکلوت گرگان در بخش مرکزی فاقد پوشش تلفنی است و مردم با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

صاحب گل صالحی خواستار حل مشکل ارتباط تلفنی مردم شد و افزود: منطقه محروم و گسترده هبودان در کنار سایر مشکلات و محرومیت های فراوان فاقد ارتباط تلفنی نیز هستند.

وی بیان کرد: در مواقع بارندگی با قطع شدن مسیرهای ارتباطی و نبود تلفن در مناطق فاقد پوشش تلفنی مانند هبودان هیچگونه اطلاعی از خسارات احتمالی وجود ندارد.

وی اظهار کرد: پیگیری تلفنی و اقدامات لازم با مکاتبه از طریق اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات سیستان و بلوچستان انجام گرفته و منتظر اقدامات و اختصاص اعتبار برای نصب آنتن تلفن همراه یا روستایی جی اس ام هستیم.

نیکشهر در 510 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

منبع:فرارو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: