تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۱ - ۱۰:۴۶ کد مطلب 56904

مبارزه، کلیدی ترین شاخص انتظار خالصانه

همه انبیاء الهی و ائمه اطهار و ایضاً تمامی مصلحان بزرگی که از طرف اولیاء الهی و به نیابت از ایشان در مسیر حق تلاش نموده اند مَشیِشان بر سکون و ایستایی نبوده است و بلکه بر عکس تا آنجا که در توانشان و ایضاً به مصلحت جامعه بوده است قرار بر بی قراری و تحول دائمی خود و همینطور جامعه داشته اند.

میدان72/سپهر راهی: هر یک از انبیا و اوصیا به طریقی در تعالی جامعه خویش تلاش نموده اند در عین حالی که ممکن است روش های ایشان تا آن اندازه متفاوت بوده باشد که ما در مورد برخی به اشتباه بیافیتم و ایشان را متهم به سکون و انفعال کنیم. –خاصه در مورد مدل فعالیت امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق که ترتیبا مبتنی بر پذیرش آتش بس، نشر معارف از طریق مناجات و فعالیت علمی بوده اند-.اگر ما به عنوان یک شیعه معتقد پذیرفته باشیم که همه اوصیا و انبیا بلا استثنا در بالاترین سطوح کمال انسانی بوده اند و جز برای تحقق یک هدف که همانا بر قراری حاکمیت الله، هدایت مردمان و تضمین سعادت ایشان است، رنج دوران تکلیف را بر خود هموار نکرده اند و نیز قبول داشته باشیم که حقیقت وجودی همه شان پرتوی از آن نور واحد -الله- است دیگر جایی برای آن اتهام در ذهن ما باقی نخواهد ماند.

بلا شک هیچ یک از اولیاء خاص الهی (انبیا و ائمه اطهار)، تعالی و سعادت جامعه را در سکون و رهبانیت و تبلیغ صرفِ احکام فردی دین در میان مردم نمی دیدند. نشانه و اثبات گر این ادعا، نائل شدن آن عزیزان به مقام شامخ شهادت است. اگر نگرش مذکور در آنها وجود داشت دیگر حُکّام جور لزومی نمی دیدند تا با حذف فیزیکیشان، مسیر جذب مردمان به گفتمان آن بزرگواران را قطع کنند. و این همه نشان از آن دارد که تعالی حقیقی و انتظار برای تحقق آن جز در سایه مبارزه –که خود از ملزومات بی قراری و عدم انفعال است- شدنی نیست. نمونه بارز این اصل مهم، همانا قیام خونین و جاوید اباعبدالله الحسین است. قیامی که در عصر خود بزرگترین و بهترین مصلحتی بود که از جانب حضرت سید الشهدا تشخیص داده شد و نشان داد اگر شرایط مساعد باشد تنها راه نجات بخش، قیام است و بیم جان و آبرو در این مسیر نباید کوچکترین خللی در طی مسیر حق ایجاد کند.

*گفتار آخر

قیام اباعبدالله الحسین -و حتی اقامه نمازش در صحرای کربلا-نمونه بارز «خلاف آمد عادت» است، قیام گرانسنگی که اگر چه نخستین بر هم زننده نظم شیطانی حاکم –در طول تاریخ مجاهدت های انبیا و اوصیای الهی- نبود اما بی تردید، متحیر کننده ترین و –بدین دلیل-مشخص ترین برجسته ترین آنها در تمامی تاریخ بشری بود.

و امروز آن بر هم زنندگی –که از حیث برجسته بودنِ کم و کیفش، راحت تر می تواند سرمشق ما قرار گیرد- باید سرمشق تک تک ما باشد. اگر آن روز حسین بن علی با قیامش در کربلا نظم اموی را در هم کوبید و بنیانهای آن را تا سر حد فروپاشی آن متزلزل کرد، انقلاب اسلامی ایران نیز در سال 57 به رهبری فرزندی از سلاله او همین کار را با نظام واحد و ظالم جهانی کرد و امروز وظیفه همه ما، به بار نشاندن رسالتی است که آن فرزانه بر دوش تک تک ما گذاشته است که همانا جایگزینی نظم مهدوی به جای نظم ظالمانه امروز جهان است، در تمامی مراحل طی این مسیر پر فراز و نشیب اما یادآوری دائمی این نکته به خودمان لازم و ضروریست که: «انتظار در مبارزه است» و کسانی که از مبارزه هراس دارند یقینا تحول، هدایت و سعادت نوع بشر، دغدغه اصلی آنها نبوده و نیست…
نگارش فوق تنظیم شده است بر اساس تحلیلی از: اقوال امام راحل، مهندس اسفندیار رحیم مشایی و کتاب «آغازی بر یک پایان»ِ «شهید سید مرتضی آوینی»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: