تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۰:۲۲ کد مطلب 57210

هیس! دولتی ها نمی خواهند مردم بفهمند

دولت هیچ خلا اطلاع رسانی ندارد، بلکه دولت هیچ ضرورتی نمی بیند که مردم را از طرح ها و نقشه های خود آگاه کند. شاید برای شان محل اشکال و سوال هم باشد که چرا افکار عمومی انتظار دارد در خصوص آزاد سازی قیمت بنزین و حذف یارانه ی نان و سایر اقداماتی از این دست اطلاع رسانی شود؟

میدان 72/ کمال رستمعلی: بنزین در سکوت مطلق دولت و بی خبری محض جایگاه داران و سرگردانی مردم آزاد می شود. از ابتدای سال جاری هم وزیر رفاه، کار و تعاون در سکوت و بی خبری اقدام به حذف یارانه بگیران حداقل طی دو مرحله می کند. آقای وزیر اما اذعان دارد این اقدام را بدون اطلاع رسانی از مدت ها قبل آغاز کرده است و این حذف کردن ها را ادامه خواهد داد. خبرهای موثقی از حذف یارانه ی نان هم به گوش می رسد.

پروژه ی مسکن مهر بدون هیچ توضیح روشن و هر گونه اطلاع رسانی بلاتکلیف است، برنامه های دولت در خصوص ارز، طلا، وضعیت سود سپرده، بانک ها و گمرک و بورس برای مردم شفاف نیست. کمتر کسی اطلاعی دقیق و درست از استراتژی دولت برای اقشار کم درآمد، طبقه ی متوسط و کارکنان دولت دارد.

ما با دولتی مواجه نیستیم که ضعف اطلاع رسانی داشته باشد، یا از رسانه و فرصت تبلیغی برخوردار نباشد. تردیدی نیست که جز چند روزنامه کم تیراژ و چند سایت خبری منتقد، تمامی روزنامه ها ، سایت ها، شبکه های اجتماعی، شبکه های خبری ماهواره ای، صدا و سیما و حتا فضای وایبر و واتس آپ و … تماما در اختیار جو روانی و تبلیغی دولت است. دولت اساسا از لحاظ ساختاری هیچ مشکلی در بیان برنامه ها و اهداف خود ندارد.

توجه شما را جلب می کنم به فضاسازی گسترده رسانه ها و شبکه های اجتماعی در اختیار دولت برای ساختن یک چهره ی بی عیب و قهرمان از وزیر خارجه، در همین ماجرای حضور وزیر محترم در مجلس شورای اسلامی، فارغ از هر گونه ارزیابی از کم و کیف حضور ایشان در مجلس، ببینید گفتگوی وزیر محترم با نماینده ای محترم را چگونه سوار موج تبلیغی می کنند و چگونه با استفاده از شگردهای تبلیغی برای مخاطب جا می اندازند که وزیر محترم در طول صحبت ها بسیار مهربانانه فقط لبخند می زد و طرف مقابل هم هی بی جهت فریاد می کشید!

دولت ابزارهای لازم برای هر نوع اطلاع رسانی را دارد، خاطرتان هست که در طرح انصراف مردم از دریافت یارانه چه فضاسازی گسترده و بی سابقه ای صورت گرفت و جدا از صدا و سیما که تمام برنامه هایش را تعطیل کرده بود و مدام از مردم می خواست انصراف دهند و حتا در سریال نوروزی هم بحث انصراف از دریافت یارانه مطرح شد، و جدا از کمک رسانی بی دریغ همه ی روزنامه ها و سایت ها و خبرگزاری ها، شخصیت های مطرح و بزرگ هم برای دولت به میدان آمدند.

پس چگونه هست که دولت هیچ عزمی برای دادن اطلاعات به مردم ندارد؟ چگونه رییس جمهور سابق که تمامی ظرفیت های رسانه ای و تبلیغی که امروز در خدمت دولت یازدهم هستند، در آن دوره تماما بر علیه او و برنامه هایش بودند، برای اجرای هر طرح و برنامه ای خود را ملزم می دید که به صدا و سیما بیاید و ابتدا با مردم سخن بگوید و ابعاد برنامه ی دولت را با مردم در میان بگذارد و به این اکتفا نکرده و در هر سفری و در هر شهری و از هر فرصت و تریبونی برای صحبت با مردم در خصوص طرح های دولتش بهره می جست، اما امروز و پیش از آزاد سازی قیمت بنزین ضرورتی برای شفاف سازی طرح دولت و بر طرف کردن نگرانی های مردم یا توضیح ضرورت و چرایی این اقدام دیده نمی شود؟

باید برای پاسخ به این سوال به کمی قبل تر رفت. به سراغ سخنان یکی از نظریه پردازان دولت و انتقاد او از صدا و سیما که چرا در خصوص موضوع هسته ای با راننده تاکسی و لبو فروش مصاحبه می کند! با توجه به این دیدگاه، دغدغه ی وی و دولت محترم در حد مصاحبه متوقف نخواهد ماند و مساله ی بعدی این خواهد بود که اساسا چه ضرورتی دارد آن لبو فروش محترم از روند مذاکرات ، جزییات و نتیجه ی آن هم آگاه باشد؟ و به همین ترتیب اطلاع رسانی به این مردم در خصوص بنزین، ارز، مسکن مهر، برنامه های اشتغفال آفرین، طرح دولت برای گمرک، بورس، بانک هم موضوعیت نخواهد داشت.

دولت هیچ خلا اطلاع رسانی ندارد، بلکه دولت هیچ ضرورتی نمی بیند که مردم را از طرح ها و نقشه های خود آگاه کند. شاید برای شان محل اشکال و سوال هم باشد که چرا افکار عمومی انتظار دارد در خصوص آزاد سازی قیمت بنزین و حذف یارانه ی نان و سایر اقداماتی از این دست اطلاع رسانی شود؟

لازم نیست به خیال جمع دولت برای این همه پنهان کاری در همه ی عرصه ها اشاره کنیم و یادآوری کنیم که اگر دکتر احمدی نژاد بدون اطلاع رسانی و در سکوت، بنزین را آزاد می کرد، دقیقا چه اتفاقی می افتاد، جالب آن تعداد از عزیزانی هستند که در شبکه های اجتماعی به احترام وزیر محترمی می ایستند، کسانی که پدران زحمت کش و شریف شان راننده تاکسی ها و لبو فروش ها و مغازه دارها و راننده تریلی ها و معلم ها و کارگرانی هستند که دولت، اساسا ضرورتی نمی بیند که آن ها و فرزندان شان را از برنامه هایی که به سرنوشت و آینده شان مربوط می شود آگاه کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: