تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۶:۱۰ کد مطلب 57311

محور سخنرانی های ماه رمضان تفسیر قرآن باشد نه شعر و خواب

مدیر حوزه های علمیه با صدور بیانیه ای به مناسبت در پیش بودن ماه مبارک رمضان و ایام تبلیغی حوزه های علمیه خطاب به طلاب و مدیران مدارس علمیه گفت: محور اصلی و سخنرانی ها باید بر اساس قرآن باشد نه شعر و خواب.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ؛ در بیانیه آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری که روز دوشنبه در مرکز خبر حوزه منتشر شده، آمده است: همانگونه که ماه رجب و شعبان دستورات ویژه ای دارد که برای آمادگی ماه مبارک رمضان است، لازم است حوزه های علمیه نیز برای ماه قرآن آمادگی خاصی داشته باشند؛ زیرا هدف حوزه ها تربیت عالم ربانی است و قرآن کلید ربانی شدن را استمرار در تعلیم و تدریس کتاب آسمانی می داند.

بیانیه حاکیست: بحمدالله در این سال ها حوزه ها به خصوص حوزه علمیه قم صدها نفر از مدرسین آن به تدریس تفسیر قرآن پرداخته اند و درس تفسیر جانبی و حاشیه ای به درس اصلی تبدیل شده است.

بیانیه ادامه یافته است: اما علاوه بر این لازم است درس تفسیر جایگاه خود را در منابر و خطبه ها و مدارس علمیه نیز به دست آورد و محور اصلی و سخنرانی ها باید بر اساس قرآن باشد نه شعر و خواب چرا که این وظیفه وارثان پیامبر اعظم(ص) است که قرآن می فرماید: اگر از شعر و داستان بهره می گیریم باید در حاشیه باشد.

حسینی بوشهری در این بیانیه اضافه کرده است: با اینکه اهل بیت پیامبر عزیز مظلومند ولی خداوند در قرآن از شکایت پیامبر از مهجوریت قرآن سخن می گوید. برخورد ضعیف با قرآن مورد توبیخ است و تدبر نکردن در آن با دو توبیخ همراه است و قرآن ذکر است و اگر به آن بی اعتنایی شود زندگی نکبت بار به سراغ ما خواهد آمد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در این بیانیه تصریح کرده است: امروز در سایه اسلام و انقلاب، درهای جامعه و نظام به سوی تفسیر باز است و رهبر معظم انقلاب در نامه به جوانان آمریکای شمالی و اروپا فرمودند برای شناخت اسلام به جای رسانه از خود قرآن بهره گیرند وظیفه حوزه ها آن است طلاب جوان را با قرآن و روش تفسیر صحیح و جامع آشنا نمایند تا زمینه استفاده ناقص را از دیگران بگیرند.

حسینی بوشهری در این بیانیه افزوده است: چه عالم نماهایی در دنیا به مردم گفتند اطاعت از اولوالامر به دستور قرآن واجب است و اولوالامر را با بنی امیه ها و بنی عباس ها و امروز به آل سعود و آل خلیفه و امرا و پادشاهان تطبیق و مردم را اسیر این مفسدین کردند؛ اگر ما در تفسیر اولوالامر نگاه جامعی داشته باشیم که قرآن در کنار اطاعت از اولوالامر در آیات دیگری اطاعت از افراد گناهکار، کفور، مسرف، مهین، مفسد، بدسابقه، غافل، هوسباز، افراطی، جاهل را با جملات لاتطع و لاتطیعوا و لاتتبع و لاتتبعوا نهی کرده هرگز مسیر رشد انسان از ولایت اولیا خدا به پذیرش ولایت طاغوت ها تبدیل نمی شد.

در بخش دیگر این بیانیه با اشاره به آیات قرآن آمده است: ما با انس با قرآن می توانیم مواعظ خود را با قرآن گره بزنیم، ما با انس با قرآن می توانیم درس اخلاق و تهذیب خود را با آیات اخلاقی گره بزنیم، ما می توانیم با انس با قرآن به پاسخ سووالات بپردازیم، ما می توانیم مشکلات روحی و اجتماعی را در پرتو قرآن حل کنیم، ما می توانیم با نور قرآن ظلمات را روشن کنیم، ما می توانیم در اردوهای تابستانی و زمستانی محور دروس تابستانی را تفسیر سوره ای از قرآن قرار دهیم.

بیانیه ادامه یافته است: ما می توانیم با دقت آیات به علومی دست یابیم که امام رضا(ع) فرمودند: چرا کتابی که قول حضرت علی(ع) بحر لاترک قعر هست را جدی و جدی تر از قبل نگیریم. به هرحال تابستان و تعطیلات آن از یک سو و ماه رمضان بهار قرآن از سوی دیگر و وجود اردوهای تابستانی و حدود یک میلیون معلم و پنج میلیون دانشجو و میلیون ها نسل نو فرصتی است که اگر خدای ناکرده بهره نگیریم حسرتی در یوم الحسره خواهیم داشت.

حسینی بوشهری در پایان این بیانیه افزوده است: انتظار این است که شما مدیران، مدرسان، مبلغان و متولیان حوزه های علمیه سراسر کشور در این یک ماه مبارک رمضان و سپس در تابستان که فرصت دارید اقدامی در شان قرآن انجام دهید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: