تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۶:۲۱ کد مطلب 57318

از دیدار با رهبر انقلاب تا بیانیه ژنو

از همان زمانی که نفرات برتر مسابقات سراسری قرائت و حفظ قرآن سازمان اوقاف مشخص شد، امکان پیش بینی قرار گرفتن آنان در سکوی قهرمانی سی و دومین مسابقات بین المللی قرآن کار سختی نبود.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، از ابتدا هم معلوم بود که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در رشته های حفظ و قرائت، در مسابقات بین المللی قرآن «اول» می شوند ولی زمانی که پای صحبت های این 2 برگزیده می نشینیم، به نکاتی دست می یابیم که برای بسیاری از جامعه قرآنی و به ویژه علاقه مندان در حوزه حفظ و قرائت جالب است.

سی و دومین دوره از مسابقات بین المللی قرآن کریم که از شب مبعث رسول اکرم(ص) تا سوم شعبان و سالروز میلاد امام حسین(ع) به مدت یک هفته در سالن اجلاس سران برگزار شد با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد و طبق معمول نمایندگان جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگزیدگان حفظ و قرائت در این دوره از مسابقات معرفی شدند.

در این مسابقه 129 شرکت کننده شامل 62 حافظ و 67 قاری از 81 کشور جهان حضور پیدا کرده و یک هفته فضای پایتخت جمهوری اسلامی ایران را به صوت دلنشین قرآن معطر کردند و جامعه قرآنی را سرمست از تلاوت آیات الهی کردند.

پس از دیدار اساتید، قاریان و حافظان برتر این دوره از مسابقات با رهبر معظم انقلاب که همه ساله به همت سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار می شود، امسال سازمان درالقرآن الکریم برنامه ای تدارک دید تا نفرات اول رشته های حفظ و قرائت یعنی حجت الاسلام محمدمهدی رجبی و حسن دانش در نشستی صمیمی با خبرنگاران، مروری بر خطرات و خاطرات خود داشته باشند و تجربه های خود را در اختیار جامعه قرآنی قرار دهند.

** افتخار بزرگی که نصیب حافظ برگزیده مسابقات قرآن شد

بسیاری از قاریان و حافظان قرآن سال ها زحمت می کشند تا در این دوره از مسابقات شرکت کنند تا بتوانند به عنوان قهرمانان قرآنی رتبه ای را کسب کرده و نام جمهوری اسلامی ایران را در جهان سربلند کنند اما جالب است که رجبی یکی از دلایل تلاش خود برای کسب مقام اول این مسابقات را درک محضر رهبر انقلاب می داند.

رجبی که از دیدار با رهبر انقلاب و تلاوت در محضر ایشان به عنوان افتخاری بزرگ یاد می کرد، گفت: آرزوی دیرینه ام این بود که چگونه خدمت حضرت آیت الله خامنه ای برسم. البته جامعه قرآنی همه ساله در اولین روز از ماه مبارک رمضان خدمت ایشان می رسند ولی این که در محضر ایشان تلاوت کنیم، فضایی قشنگ و زیبا است

وی به برخی از نکات دیدار روز گذشته خود با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: عمده ترین دلایل تلاش من در راه کسب برترین مقام در مسابقات قرآن دو چیز بود که یکی تشرف به حج واجب و دیگر درک محضر رهبر انقلاب و البته مراسمی که در حضور رهبر انقلاب داشتیم به نظرم حتی از مرحله نهایی مسابقات سنگین تر بود.

رجبی از گفت و گوی خود با رهبر انقلاب هم چند نکته گفت و افزود: ایشان از محل سکونتم سوال کردند و وقتی گفتم اهل مشهد هستم لبخندی زدند.

این استاد حفظ قرآن افزود: پدرم علاقه داشت تا از نزدیک با رهبر انقلاب دیدار داشته باشد و من در فرصتی که به محضر رهبر انقلاب مشرف شدم از ایشان خواستم تا پدرم را نیز به حضور بپذیرد و رهبر انقلاب نیز پذیرفتند ولی برخی از دوستانم با دیدن این صحنه به من گفتند دعوت بنده از پدرم برای رسیدن به محضر رهبر انقلاب، زیباتر از تلاوتی بود که در حضور آقا داشتم.

** درخشان ترین نکته زندگی قاری برگزیده

حال و هوای قاری برگزیده سی و دومین دوره از مسابقات بین المللی قرآن کمتر از حافظ برتر نبود. او نیز که سال ها پای رحل قرآن نشسته و پوست و رگ و خون خود را با آیات قرآن عجین کرده از دقت نظر خود برای انتخاب الحان مناسب با معنای آیات در و تلاوت در محضر رهبر معظم انقلاب سخن گفت.

حسن دانش که در سال 82 و در سن 17 سالگی در حضور رهبر انقلاب به تلاوت قرآن پرداخته، گفت که آرزو داشته تا دوباره در محضر رهبر معظم انقلاب به تلاوت قرآن بپردازد و تلاوت دیروز را یکی از نکات درخشان زندگی خود می داند.

وی اضافه کرد: با توجه به این که می دانستم رهبر انقلاب بر معنا محوری و مفهوم قرائت قاریان تاکید دارند، تلاش کردم تا هنگام تلاوت آیات الهی به این نکات بیشتر توجه کنم. البته نورانیت و ابهت رهبری تاثیر بسیاری بر من داشت و گاهی فکر می کنم ابهت امام خمینی(ره) چگونه بود که برخی می گویند نمی توانستیم به چهره ایشان نگاه کنیم.

این قاری یزدی افزود: رهبر انقلاب پس از تلاوتم گفتند که آیات، خیلی خوبی بود، صدای خوبی دارید، لحن و صوت و همچنین وقف و ابتدای خوبی دارید و اینگونه تفقد رهبر معظم انقلاب را یکی از نکات درخشان زندگی خودم می دانم.

** توسل حافظ قرآن به سیدالشهدا(ع)

به هر اندازه که سطح مسابقات قرآن و تعداد شرکت کنندگان آن بیشتر باشد، حساسیت و اضطراب متسابقین نیز افزایش می یابد و از آنجا که مسابقات بین المللی قرآن که همه ساله در تهران برگزار می شود به عنوان بزرگترین رویداد قرآنی در کشور مطرح است، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران نیز که سال ها برای کسب بالاترین مقام تلاش کرده اند، از این اضطراب مستثنی نیستند.

حجت الاسلام رجبی بزرگترین عامل اضطراب و از طرف دیگر دلگرمی خود در مسابقات امسال را در این دانست که به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقه شرکت می کند.

این حافظ قرآن گفت: وقتی در مقابل آن همه دوربین قرار می گرفتم و هنگامی که جمعیت حاضر در سالن اجلاس را می دیدم، دلهره ای عجیب داشتم و البته حضورم در مرحله نیمه نهایی خیلی سخت بود و دوستانم می گفتند که اضطراب در صدایم مشهود بود ولی در مرحله نهایی با توسل به ائمه معصومین(ع) به ویژه حضرت سیدالشهدا(ع) که در سالروز تولد آن حضرت مسابقه می دادم، اضطراب و دلهره کمتری داشتم.

وی که حافظ شرکت کننده از نیجر را خیلی قوی و مسلط می دانست، افزود: برخی از راه یافتگان به مرحله نهایی فقط به خاطر جایگاه ویژه مسابقات دچار اضطراب شده و لذا در حسن حفظ خود دچار اشتباه می شدند.

رجبی گفت: در بسیاری از کشورها مانند الجزایر، تونس یا امارات جایگاهی ساده و به دور از تشریفات برای مسابقات طراحی می کنند ولی در ایران با توجه به استقبال مردم که حتی بر روی کف سالن می نشستند، طبیعی است که هر شرکت کننده ای نتواند به طور طبیعی تلاوت کند.

قاری برگزیده سی و دومین دوره از مسابقات بین المللی قرآن نیز فضای رقابت را در این مسابقات بسیار سنگین و نزدیک به هم دانست و گفت: امسال قاری اعزامی از کشور مصر خیلی قوی بود و فکر می کنم مصر یکی از بهترین قاریان خود را به این مسابقات اعزام کرده بود.

آوازه قاریان مصری در ارائه تلاوت زیبا بر هیچ کسی به ویژه جامعه قرآنی پوشیده نیست و حسن دانش از رقیب خود در این مسابقه سخن گفت و اظهار داشت: محمود عبدالباسط صدای خوبی داشت و ضمن این که تلاوت پخته ای ارائه کرد، بر تلاوت خود نیز مسلط بود. البته ابراهیم محمد قاری پاکستانی هم تلاوت خوبی داشت و تلاوت های او را قبلا شنیده بودم ولی شرایط مسابقه معادلات او را تغییر داده بود.

محمود عبدالباسط و ابراهیم محمد قاریان اعزامی از کشورهای مصر و پاکستان در این دوره از مسابقات مقام های دوم و سوم را کسب کردند.

البته دانش معتقد است اضطراب شرکت کنندگان در مسابقات سراسری قرآن بیشتر از مسابقات بین المللی است. این قاری برگزیده گفت: من اضطراب را در مرحله کشوری مسابقات قرآن پشت سرگذاشتم. چون رقبای من در آن دوره از مسابقات که از استان های مختلف شرکت داشتند در واقع جزو بهترین قاریان ایران و حتی همطرازان قاریان مصری بودند و قاریان مصری نیز به این مساله اذعان دارند ولی در مسابقات بین المللی اینگونه نیست.

** چرا مسابقات را رها نمی کنی؟

حسن دانش 29 سال سن دارد و در 12 سال گذشته هر ساله در مقطع بزرگسالان مسابقات قرآن سازمان اوقاف شرکت کرده است و به گفته خودش از سال 78 که 13 ساله بوده در این مسابقات شرکت داشته و در سال 80 نیز در مقطع زیر 16 سال موفق به کسب مقام اول در مسابقات اوقاف شده است.

وی که در سال 91 رتبه اول را در مسابقات قرآن تونس کسب کرده، گفت: بعضی از نوجوانان و جوانان پس از چند دوره حضور در مسابقات قران خسته شده و کنار می کشند ولی من تصمیم گرفتم این فضا را تغییر دهم و ثابت کنم که شهرستانی ها هم می توانند موفق شوند. با این حال برخی دوستان می گفتند چرا مسابقات را رها نمی کنی؟

برتری دانش در این مسابقات اولین تجربه کسب مقام در مسابقات بین المللی قرآن را برای اهالی و استان یزد به ارمغان آورد و این موضوع سبب شد تا این قاری قرآن از مظلومیت قاریان شهرستانی دفاع کند.

دانش گفت: بسیاری از اساتید قرائت قرآن که در تهران تدریس می کنند، اهل تهران نیستند ولی از آنجا که تهران به عنوان کانون توجه قاریان مطرح است، شهرستان های ما از وجود اساتید مطرح خالی مانده است.

تعبیر این قاری یزدی از تغییر دادن فضای موجود به استعدادیابی نوجوانان در شهرهای مختلف برمی گردد و این که بتوان با آموزش دادن قاریان نقاط مختلف کشور استعدادهای آنان را شکوفا کرده و پس از کسب مقام استادی به شهر و دیار خود بازگردند و کوله باری از تجربه را در اختیار شاگردان و علاقه مندان به تلاوت قرآن قرار دهند.

البته وی معتقد است چنین تجربه ای را در سال های 80 تا 85 پشت سرگذاشته ایم و خروجی های آن شکوفا شدن استعدادهایی در سطح کشور شد و قاریانی همچون قاسم مقدمی از استان خوزستان، وحید وکیلی و حامد ولیزاده از استان آذربایجان غربی و عباس هاشمی از استان بوشهر در کشور مطرح شدند.

** حفظ قرآن منحصر به یک شهر نمی شود

حجت الاسلام رجبی هم سخن از تمرکز جلسات حفظ در بعضی از استان ها را مطرح کرد و گفت: بعضی از حافظان قرآن حسرت می خورند که چرا در شهرشان دسترسی به استاد خوب ندارند ولذا به طور خودجوش کار می کنند و بدون اینکه استاد لحن و صوت و حسن حفظ داشته باشند، به حفظ قرآن می پردازند.

وی افزود: اگرچه تمرکز در بعضی استان ها بود ولی در مسابقات کشوری می دیدیم که گاهی حافظانی توانمند از بعضی شهرها و روستاها ظاهر می شدند و مسابقات سال های اخیر نشان داده که حافظ قرآن انحصار به شهری خاص ندارند و بسیاری از آنان توانمند هستند.

** جایگزینی برای مسابقات قرآنی

یکی از دغدغه های جامعه قرآنی آسیب های مربوط به برگزاری مسابقات است. یعنی همیشه نفرات اول این مسابقات در جامعه و مطبوعات، چهره می شوند و نفرات بعدی که دست کمی از آنها ندارند، به فراموشی سپرده می شوند. پس کاری باید کرد تا قاریان و حافظان قرآن از این آفت مصون مانده و استعدادهای تمامی این افراد از سوی جامعه کشف شود.

حجت الاسلام رجبی در این زمینه گفت: در مسابقات قرآنی معمولا نفر اول مطرح می شود و فضایی در رسانه ها و جامعه برای نفر اول ایجاد می شود در حالی که گاهی در برخی مسابقات به ویژه مسابقات سراسری قرآن کریم نفر دوم فقط با 20 صدم درصد اختلاف رتبه دوم را کسب می کند و گاهی نیز فاصله نفرات اول تا پنجم حتی به یک نمره هم نمی رسد. وی راه برون رفت از این آفت را در برگزاری آزمون های قرآنی به جای مسابقات قرآنی در سطح کشور دانست و گفت: مسابقات قرآن در حوزه های علمیه به صورت آزمونی برگزار می شود و متسابقین با درجه بندی از رتبه خود آگاه می شوند.

این کارشناس مذهبی افزود: بنابر این در چنین برنامه هایی ممکن است چندین نفر به عنوان نفرات ممتاز برگزیده شوند و شاید یک نفر به عنوان نفر برتر معرفی شود و همچنین ممکن است حافظانی که رتبه های 85 تا 90 را کسب کنند به عنوان رتبه عالی انتخاب شوند و در چنین مواردی هر کسی که خوب بخواند، رتبه مورد نظر را کسب می کند و در چنین آزمون هایی شرایط برای همه یکسان است.

** قاری و حافظ برگزیده، جای یکدیگر را پر می کنند

در میان سخنان این دو منتخب قرآنی مشخص شد که حجت الاسلام رجبی در زمینه قرائت قرآن نیز فعالیت هایی دارد و حسن دانش نیز حافظ هشت جزء از قرآن است.

رجبی گفت: از کودکی به تلاوت قرآن علاقه داشتم و هر نواری که به دستم می رسید، گوش می دادم و از تلاوت های مرحوم شحات انور بسیاری استفاده می کرد. البته به صورت حرفه ای در حوزه قرائت کار نکرده ام ولی با دستگاه های قرآنی کم و بیش آشنا هستم.

این حافظ قرآن که در جلسات قرآنی مشهد مقدس نیز برنامه هایی دارد و تلاوت هم اجرا می کند معتقد است از زمانی که وارد حفظ قرآن شده، در حوزه قرائت کمتر کار کرده است.

وقتی نوبت اظهار نظر دانش شد با خنده گفت که «من باید جایم را با رجبی عوض کنم» یعنی باید در حوزه حفظ وارد شود و حافظ کل قرآن شود.

این قاری قرآن تاکید کرد: من هشت جزء از قرآن را حفظ کرده ام و علاقه دارم حفظ را ادامه دهم و حضورم در حوزه نیز به خاطر قرآن بوده و اکنون سطح 2 حوزه را به پایان رسانده ام.

** پاسخ حافظ قرآن درباره توافق ژنو و حقوق بشر

سخن از مسائل روز شد و یکی از خبرنگاران نظر این حافظ برگزیده در مسابقات بین المللی قرآن را درباره مسائل سیاسی به ویژه مذاکرات ژنو و لوزان جویا شد و حجت الاسلام رجبی با اشاره به آیه 149 سوره آل عمران گفت: قرآن سفارش می کند که اگر پیرو کسانی باشید که کافر هستند، یقین داشته باشید که شما را از آنچه هستید بازمی دارند یعنی شما را به قهقرا می برند.

وی با اشاره به تلاش های تیم هسته ای در مذاکرات 1+5 گفت: ما باید به دنیا اثبات می کردیم که صداقت داریم و انرژی هسته ای را برای مقاصد صلح جویانه می خواهیم و رهبر انقلاب نیز که فتوا به حرمت آن دادند ولی وقتی فهمیدیم دنیای غرب به دنبال مذاکرات نیستند و می خواهند ما را تحقیر کنند، نباید به دنبال آنان برویم.

این کارشناس مذهبی همچنین با تلاوت آیه 54 سوره زخرف که درباره تحقیرکردن بنی اسراییل از سوی فرعون است، به توطئه های استکبار جهانی برای تحقیر ملت های جهان اشاره کرد و گفت: ناب ترین نکات روان شناسی و جامعه شناسی را می توان از قرآن استخراج کرد.

وی همچنین درباره توطئه دنیای غرب در بکارگیری واژه های حقوق بشر و آزادی گفت: این گونه اظهارات در دوران حضرت علی (ع) بود و آن حضرت می فرمود که آنان کلمه حقی را بیان می کنند ولی اراده باطل دارند.

رجبی افزود: حقوق بشر و دموکراسی کلماتی زیبا هستند ولی دنیای غرب این واژه ها را برای منافع خود استفاده می کند و امروز مصداق آن را می توان در کشورهایی مانند یمن دید که عربستان مردم مظلوم یمن را به خاک و خون می کشد ولی خبری از حقوق بشر نیست و سردمداران غربی و پیروان آنان سکوت اختیار کرده اند.

** دستورالعملی برای علاقه مندان به حفظ و قرائت

در پایان این مراسم که با حضور خبرنگاران خبرگزاری های داخلی برگزار شد حافظ و قاری ممتاز جمهوری اسلامی ایران توصیه هایی را برای علاقه مندان به حفظ و تلاوت قرآن کریم ارائه کردند.

حجت الاسلام رجبی مهمترین شرط ورود به حوزه حفظ قرآن را علاقه مندی و اشتیاق به اضافه همت و عزم و همچنین اختصاص وقتی مشخص به قرآن دانست و گفت: برنامه مهم هر حافظ قرآن در شبانه روز دو قسمت است.

وی افزود: در مرحله اول حفظ آیات الهی باید در حد مقدورات و با توجه به حافظه و استعداد باشد و لذا برخی افراد حتی می توانند روزی چهار صفحه حفظ کنند ولی در ابتدا بهتر است روزی نیم صفحه مشغول حفظ شوند. البته مهمتر از موضوع حفظ قرآن، مساله تکرار و تمرین و مداومت دائم و منظم بر مرور آیات حفظی است.

این حافظ قرآن که در شش سال موفق به حفظ کل قرآن شده، افزود: برخی از افراد حافظ کل قرآن می شوند ولی بعضی سوره های کوچک را حفظ می کنند و یا حافظ چند جزء و سوره می شوند ولی مهم این است که با قرآن انس داشته باشیم و حفظ قرآن توفیقی است که سبب می شود هر روز آیاتی را مرور کنیم.

البته وی سفارش کرد تا حافظان قرآن در جلسات حفظ به صورت مرتب شرکت کنند و کتاب های مناسب از جمله کتاب روش ها و مبانی کاربردی حفظ قرآن کریم نوشته حاج مهدی حسنی را مطالعه کنند.

قاری برگزیده سی و دومین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن نیز مراحل موفقیت یک قاری را بیان کرد و گفت: مرحله اول استماع دقیق آیات است. یعنی پس از این که استعداد قاری مشخص شد و استاد الگویی را با توجه به نوع صدای قاری برای تقلید معرفی کرد، قاری به طور دقیق و کامل به آیات تلاوت شده گوش می دهد.

وی افزود: مرحله استماع تا زمانی ادامه دارد که قاری بتواند با صدای قاری زمزمه کند و پس از تسلط به قطعه تلاوت شده مرحله بلندخوانی است و قاری در این مرحله می تواند به گونه ای بلند بخواند که اگر صدای تلاوت الگو حذف شد، بتواند آن را ادامه دهد و در آخرین مرحله نیز قاری صدای خود را ضبط می کند و با تلاوت استاد مقایسه می کند.

وی مسابقه ای خواندن، یادگیری الحان و دستگاه های قرآنی و نبودن استاد در کنار قاری را از آسیب های تلاوت دانست و گفت: برخی قاریان الحان و دستگاه های قرآنی را به خوبی فرامی گیرند ولی نحوه بکارگیری آن را نمی دانند.

دانش همچنین گفت: تلاوت قرآن بدون توجه به معنای آیات و با تاکید بر دستگاه های قرآنی به نوعی استفاده ابزاری از قرآن تبدیل می شود در حالی که الحان باید در اختیار آیات قرآن باشد.

سخن به درازا کشید و چهره های این قاری و حافظ نشان از خستگی آنان می داد. چون پس از یک هفته تلاشی مستمر و پویا بر سکوی اول این مسابقات ایستادند و قهرمان قرآنی لقب گرفتند و حالا پس از دیدار با رهبر و مقتدای خود بیش از 2 ساعت با خبرنگاران قرآنی گفت و گو کردند.

با این حال دانش و رجبی به تمام سوالات خبرنگاران پاسخ دادند و کار را تمام کردند. آنان از موفقیت های خود که مرهون پدر و مادر و همچنین همسران خود بودند، سخن گفتند و نقش پدر و مادر و خانواده را در تربیت قرآنی فرزندان بیان کردند؛ از سبک زندگی قرآنی گفتند و با ذکری از معلمان و اساتید خود، حق آنان را ادا کردند. باشد که با قرآن محشور شوند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: