تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۶:۲۸ کد مطلب 57325

هنر بهترین ابزار برای به تصویر کشیدن سال های دفاع مقدس است

مدیرعامل خانه هنرمندان گفت: پرداختن به ارزش های هشت سال دفاع مقدس وظیفه مدیران فرهنگی کشور است و هنر بهترین ابزاری است که می تواند آن روزها را به تصویر بکشد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، همزمان با سالروز آزادسازی خرمشهر نمایشگاه هایی از آثار عکاسی و نقاشی با موضوع دفاع مقدس در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار عکاسی و نقاشی دفاع مقدس روز گذشته سوم خرداد ماه با حضور مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس، و جمعی از هنرمندان و هنردوستان در نگارخانه های ممیز، میرمیران و پاییز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مجید سرسنگی مدیر عامل خانه هنرمندان ایران با بیان اینکه این نمایشگاه شجاعت، فداکاری و ایثار رزمندگان سرزمین ما را به تصویر می کشد، گفت: آزادسازی خرمشهر نقطه عطفی در دوران جنگ تحمیلی ما است.

وی این جمله امام خمینی (ره) را که فرموده بودند خرمشهر را خدا آزاد کرد نشان دهنده اهمیت این پیروزی بزرگ دانست و افزود: با آزادسازی خرمشهر ما ثابت کردیم که در جهت دفاع از آرمان ها و اعتقادات خود حاضریم تا پای جان بایستیم.

سرسنگی در ادامه به موضوع توجه به ارزش های جنگ در عرصه فرهنگ و هنر پرداخت و گفت: ما در حدی که شایسته و بایسته است نتوانسته ایم زیبایی هایی هشت سال دفاع مقدس را به تصویر بکشیم و فعالیت در عرصه مدیریت فرهنگی و هنری نسبت به موضوع جنگ در کشور ما رضایت بخش نیست.

مدیر عامل خانه هنرمندان ایران معتقد بود که پرداختن به ارزش های هشت سال دفاع مقدس وظیفه مدیران فرهنگی کشور است و هنر بهترین ابزاری است که می تواند آن روزها را به تصویر بکشد.

وی تصریح کرد: نسل جوان ما باید هرچه بیشتر در جهت برقراری ارتباط با مسئله جنگ و دفاع مقدس تلاش کنند و ایثار و فداکاری های جوانان آن دوران را در کشور زنده نگه دارند؛ چرا که دفاع مقدس بیانگر حقانیت ما در جهان است.

سرسنگی همچنین توجه به آرمان های هشت سال دفاع مقدس و حفظ آن ها را وظیفه جدی مدیران عرصه فرهنگی و هنری دانست.

در ادامه این مراسم سید عباس میرهاشمی، مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس گفت: یکی از دلایل برگزاری نمایشگاه با موضوع آزادسازی خرمشهر و دفاع مقدس، فراموش نکردن تاریخ فراز و نشیب خرمشهر است که یکی از مقاطع مهم آن در دوره معاصر بوده است.

وی با اشاره به اشغال ناجوانمردانه خرمشهر و پایداری و مقاومت مردم و نیروهای نظامی برای این حفظ این شهر، اظهار کرد: این مقطع تاریخی توسط عکاسانی، عکاسی شده است که خالصانه وارد عرصه هنر شدند و صادقانه آن روزها را روایت کردند.

مدیر عامل انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس افزود: هنر عکاسی هنری صادق است و اثر عکس، گویش های خود را دارد؛ به طور یقین اگر مخاطب درست با عکس ارتباط برقرار کند، تصویر در ذهن او ماندگار می شود.

میرهاشمی عکس هایی را که در این نمایشگاه به روی دیوار رفته بودند تنها بخشی از آثار ماندگار دوران جنگ دانست؛ وی در زمینه به نمایش در آمدن مجموعه کامل این عکس ها در آینده ابراز امیدواری کرد.

بر اساس این گزارش، در نمایشگاه عکس دفاع مقدس در خانه هنرمندان ایران، 42 عکس با موضوع آزادسازی خرمشهر، مقاومت در این شهر و شادی مردم پس از آزادی آن در نگارخانه استاد ممیز به روی دیوار رفته است؛ از جمله عکس هایی از رسول ملاقلی پور، ناصر درخشان، سعید صادقی، رضا محمدی، امیرعلی جوادیان.

در نمایشگاه نقاشی نیز 21 اثر نقاشی با موضوع دفاع مقدس در نگارخانه های استاد میرمیران و پاییز به نمایش در آمده است که در میان آن ها آثار کاظم چلیپا، ناصر پلنگی، حبیب الله صادقی، غلامعلی طاهری و مصطفی گودرزی دیده می شود.

علاقه مندان تا نهم خرداد ماه جاری فرصت دارند از آثار این نمایشگاه بازدید کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: