تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۸:۴۹ کد مطلب 57457

فرصت ۳ ساله آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی فاقد کیفیت آموزش

مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش گفت: به مدارس غیردولتی که به لحاظ کیفیت آموزشی استانداردهای لازم را ندارند فرصت ۳ ساله‌ای را برای افزایش کیفیت اعطا کرده‌ایم که در صورت عدم ارتقا تعطیل خواهند شد.

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، به نقل از خبرگزاری تسنیم، مجتبی زینی‌وند امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: همه دولت‌ها معتقدند که باید از ظرفیت و پتانسیل مردم برای ارتقای فعالیت‌های آموزش و پرورش در مدارس استفاده شود و نگاه آقای روحانی نیز استفاده از این توانمندی‌هاست.139402301215313165335333

وی افزود: در مناطقی که ظرفیت لازم برای پوشش دانش‌آموزان در مدارس دولتی وجود ندارد، تاسیس مدرسه غیردولتی نیز ممکن نیست از مشارکت بخش خصوصی در اداره مدارس دولتی استفاده می‌کنیم و این به معنای خصوصی‌سازی و تحمیل بار آموزش و پرورش به مردم نیست.

* وجود دو نوع فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس غیردولتی

مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در خصوص فعالیت‌های فوق‌برنامه مدارس غیردولتی عنوان کرد: در مدارس غیردولتی با هدف تقویت توانمندی علمی دانش‌آموزان 2 نوع فعالیت‌های فوق‌برنامه داریم که بخش نخست از ساعت 7 تا 14:30 و در قالب برنامه درسی مدارس است که در این ساعات فعالیت‌های فوق‌برنامه اضافه بر ساعات رسمی آموزش در مدارس دولتی را شاهد هستیم.

زینی‌وند بیان کرد: در مدارس غیردولتی نوع دیگری از فعالیت‌های فوق‌برنامه نیز وجود دارد که در راستای تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان است مانند کلاس‌های روبوکاپ که این برنامه‌ها باید با تایید انجمن اولیا و مربیان و تایید شورای نظارت آموزش و پرورش استان اجرا شود. در سال‌های گذشته بحث فعالیت‌های فوق‌ برنامه مدارس غیردولتی ساماندهی منظمی نداشت که برای امسال تلاش می‌کنیم که تا به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشیم و مدارسی که می‌خواهند از ساعت 7:30 تا 14:30 فعالیت داشته باشند باید برنامه‌های خود را به کارگروه الگوی شهریه اعلام کنند و برای نوع دوم برنامه‌ها که فعالیت‌های خاص است و تعریف مشخصی از آنها داریم هنگام ثبت‌نام و عقد قرارداد با خانواده‌ها هیچگونه مبلغی نباید اخذ شود.

وی در خصوص افزایش کیفیت آموزش مدارس غیردولتی عنوان کرد: هم‌اکنون در بحث امتحانات نهایی 200 معدل بالا که در رتبه بالا قرار دارند از میان دانش‌آموزان غیردولتی هستند البته تعدادی از مدارس در برخی دروس امتحانات نهایی نمرات پایینی دارند که طبق بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم دانش‌آموزان آنها زیر 50 نفر است.

مدیرکل مدارس غیردولتی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: اگر مدرسه‌ای فاقد کیفیت‌های لازم باشد، صبر نکرده و آن را تعطیل می‌کنیم. در حقیقت اگر مدرسه واقعا کیفیت آموزشی نداشته باشد خانواده‌ها قبل از آموزش و پرورش با آن برخورد کرده و فرزند خود را از مدرسه خارج می‌کنند.

زینی‌وند با اشاره به اینکه بیش از یک سال که در بحث کیفیت‌بخشی به مدارس غیردولتی با تشکیل کارگروهی فعالیت ویژه می‌کنیم، افزود: میانگین نمرات نهایی تک تک مدارس غیردولتی سراسر کشور را استخراج کرده‌ایم که در سال تحصیلی 91-92 و 92-93 رتبه‌های یک تا 10 مربوط به مدارس غیردولتی بودند.

وی گفت: به مدارسی که وضعیت نمرات آنها در امتحانات نهایی نامناسب است، 3 سال فرصت داده‌ایم تا خود را به استانداردهای آموزشی مطلوب برسانند و اگر نتوانند کیفیت خود را افزایش دهند، با آنها برخورد خواهیم کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: