تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۹:۰۳ کد مطلب 57463

هشدار درباره قلیان‌های مخدری و دود دسته سوم

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با هشدار نسبت به قلیان‌های مخدری و دود دسته سوم دخانیات از پیشی گرفتن قلیان‌کشی دختران نسبت به پسران خبر داد و گفت: آموزش و پرورش نباید در حوزه پیشگیری از دخانیات در بین دانش آموزان مقاومت کند.

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، به نقل از خبرگزاری تسنیم، خسرو صادق‌نیت در نشست خبری هفته بدون دخانیات با ابراز نگرانی از شیوع شتابان مصرف قلیان در کشور اظهار داشت: براساس دو مطالعه‌ای که در سال‌های 82 و 86 انجام شد، مصرف قلیان روند نگران‌کننده‌ای را در پیش داشته است، به طوریکه از سال 87 با تغییری در این زمینه مواجه شدیم؛ به این صورت که روند مصرف روزانه قلیان رشد بسیار زیادی داشته است.139306031541044603483113

صادق‌نیت ادامه داد: رشد مصرف قلیان در نوجوانان 13 تا 15 ساله بیش از دو برابر رشد کرده است که میزان این رشد در بین دختران بیش از پسران است. شیوع مصرف مواد دخانی در سال 82 در میان پسران حدود 16 درصد بود و در سال 86 به 31.5 درصد رسیده است ولی در بین دختران این میزان از 8.7 درصد به 20 درصد رسیده است؛ یعنی بیش از 2 برابر و این نشان می‌دهد که شتاب شیوع مصرف مواددخانی در دختران ما بیشتر است.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با بیان اینکه افزایش مصرف دخانیات فقط در سیگار نیست، بلکه در مصرف قلیان نیز وجود دارد، گفت: میزان دودی که در هر وعده قلیان وارد بدن می‌شود، معادل 2 تا 5 بسته سیگار است. متاسفانه قلیان در خانواده‌ها مصرف می‌شود و قبح آن شکسته می‌شود. افرادی که نزدیک مصرف‌کنندگان قلیان هستند نیز معادل آن است که حدود 10 نخ سیگار می‌کشند.

صادق‌نیت عنوان کرد: یکی از نگرانی‌های ما درخصوص قلیان دود دسته سوم است. یعنی دود دخانیات که به دیوارها و اجناس منازل می‌نشیند و از راه پوست می‌تواند وارد بدن کودکان شود که همزمان با رشد عصبی آنها منجر به وابستگی عصبی آنها نیز می‌شود. اگر این روند ادامه یابد، نه تنها میزان مصرف مواد دخانی ما کاهش نمی‌یابد بلکه با رشد فزآیند آن روبه‌رو خواهیم شد. یکی از مطالعات سازمان جهانی بهداشت نشان داده با اینکه ایران جزو یکی از کشورهای پرمصرف در قبال دخانیات نیست، اما اگر در قبال این وضعیت اقدام موثری نداشته باشد، در پی 3 تا 4 دهه آینده، جزو سه کشور پرمصرف دخانیات خواهد بود.

وی یکی از دغدغه‌های جدی وزارت بهداشت را بحث ساماندهی عرضه دانست و گفت: متاسفانه کودکان و نوجوانان ما برای خرید یک نان بیش از یک ساعت باید وقت بگذارند. این در حالی است که برای گرفتن یک نخ سیگار بین 3 تا 5 دقیقه وقت از آنها گرفته می‌شود. همچنین تک فروشی سیگار امکان استفاده آسان از آن را برای نوجوانان به وجود می‌آورد. بنابراین قیمت کم، عرضه آسان و عدم برخورد با کسانی که به سهولت سیگار را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می‌دهند شیوع بالایی را در آینده برای ما به وجود می‌آورد.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت با بیان اینکه مبارزه با مصرف دخانیات کار جمعی را می‌طلبد و سایر ارگان‌ها نیز باید با وزارت بهداشت در این خصوص همکاری کنند، بنابراین آموزش و پرورش نباید در حوزه پیشگیری از دخانیات در بین دانش آموزان مقاومت کند، گفت: یکی از نگرانی‌های ما درخصوص قلیان مواردی است که به محتواهای توتون و تنباکوی آن اضافه می‌شود. زیرا مشخص شده است که در توتون‌های طعم‌دار 80 درصد مواد شیمیایی و اسانس‌ها علاوه بر توتون و تنباکو وارد ریه مصرف‌کننده می‌شود.

مخدرها در ترکیبات قلیان

صادق‌نیت با هشدار نسبت به وجود موادمخدر در ترکیبات قلیان تصریح کرد: اخیراً افراد سودجو به سمت استفاده از موادمخدر در ترکیبات قلیان رفتند. در این خصوص گزارش‌هایی از بیمارستان‌ها داشتیم که چند مورد مسمومیت با مصرف شیشه، به دنبال مصرف قلیان را گزارش دادند. متاسفانه این موضوع در کشور در حال رواج است و نیازمند آگاهی مردم د راین زمینه هستیم.

رئیس مرکز سلامت و محیط کار وزارت بهداشت در پایان درخصوص برخی گفته‌ها مبنی بر تخلیه دود قلیان توسط آب نیز خاطرنشان کرد: آب قلیان به هیچ وجه دود را تصفیه نمی‌کند و فقط شدت دمای دود را کاهش می‌دهد تا گلوی فرد نسوزد، بنابراین موثرترین اقدام در زمینه کاهش مصرف قلیان، توجه و تذکر خود مردم است؛ چراکه استفاده از قلیان در جمع‌های خانوادگی نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده است.

در ادامه این نشست خبری بهزاد ولی زاده کارشناس ارشد ستاد ملی کنترل و مبارزه با دخانیات نیز با بیان اینکه در سال 90 مصرف روزانه سیگار در سنین بالای 15 سال حدود 10.5 درصد بوده است، گفت: از این مقدار، میزان مصرف روزانه سیگار در مردان 22 درصد و در زنان زیر یک درصد بوده است.

این کارشناس ارشد ستاد ملی کنترل و مبارزه با دخانیات میزان مصرف کلی سیگار در جمعیت 15 تا 64 سال را 12 درصد عنوان کرد و افزود: میزان مصرف روزانه پیپ و قلیان در جمعیت 15 تا 64 سال 14.9 درصد است و مصرف روزانه این مواد 12.5 درصد است.

وی با اشاره به اینکه بین سال‌های 85 تا 90 روند ثابتی در مصرف سیگار به غیر از گروه سنی 25 تا 35 داشتیم، عنوان کرد: مصرف روزانه قلیان در سال‌های 88 تا 90 یک روند افزایشی داشته است بطوریکه مصرف قلیان به 2 برابر رسیده است.

ولی زاده ادامه داد: مصرف روزانه قلیان حدود 3.5 درصد است که در آقایان 4.3 درصد و در زنان 2.3 درصد است.

این کارشناس ارشد دبیرخانه کشوری ستاد ملی کنترل دخانیات با بیان اینکه 3 درصد افراد 13 تا 15 سال براساس آخرین آمار در سال 86 سیگار مصرف می‌کنند، خاطرنشان کرد: 26 درصد این گروه سنی مصرف کننده سایر مواد دخانی هستند که نسبت به سال 85 این آمار بیش از 2 برابر شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: