تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۴ - ۱۹:۴۰ کد مطلب 57482

امسال از افزایش ۲۰ درصدی شهریه مدارس خبری نیست؛ حداکثر ۱۷ درصد

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال از افزایش۲۰ درصدی شهریه مدارس غیر دولتی خبری نیست و شهریه مدارس غیردولتی از ۲.۵ تا ۱۷.۵ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، به نقل از خبرگزاری تسنیم، مرضیه گرد امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم در خصوص شهریه بالای برخی از مدارس غیر دولتی و نحوه نظارت آموزش و پرورش بر این شهریه‌ها اظهار داشت: در چندین سال گذشته شاهد بودیم که شهریه مدارس غیردولتی هر سال 15 تا 20 درصد افزایش می‌یافت.139402311744117525341703

وی افزود: از سال گذشته الگوی شهریه مدارس غیردولتی را تصویب و به مدارس اعلام کردیم. طبق این الگو پارامترهایی همچون فضا، معلم و کیفیت آموزشی در بحث تعیین شهریه مدارس غیر دولتی تاثیرگذار هستند و مدرسه‌ای که کیفیت لازم را نداشته باشد مورد استقبال خانواده‌ها قرار نمی‌گیرد به گونه‌ای که خود مردم اقدام به خارج کردن فرزندانشان از این مدرسه می‌کنند.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: امسال نرم‌افزاری را تهیه کرده‌ایم که بتواند تمام اطلاعات مربوط به دریافت شهریه را تعیین کند و هفت پارامتر در حوزه تعیین شهریه مدارس غیردولتی مطرح هستند.

امسال افزایش 20 درصدی شهریه مدارس غیر دولتی را نداریم

گرد ادامه داد: شهریه پیشنهادی از سوی مؤسسات غیر دولتی باید به تایید ادارات آموزش و پرورش برسد و در صورت تایید در شورای نظارت استان‌ ابلاغ می‌شود به گونه‌ای که امسال افزایش 20 درصدی شهریه مدارس را نداریم.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: در شهر تهران میزان افزایش شهریه مدارس غیردولتی حداقل 2.5 درصد و حداکثر 17.5 درصد است و سایر موارد از جمله هزینه سرویس و نهار نباید همزمان با مبلغ شهریه اخذ شود.

وی با اشاره به اینکه قراردادی میان مدرسه و خانواده‌ها منعقد می‌شود و مدارس موظفند شهریه مصوب شورای نظارت آموزش و پرورش را در معرض دید خانواده‌ها قرار دهند، گفت: هر سال فرم‌های قرارداد مدارس غیردولتی را مشاهده می‌کنیم و در سال گذشته، 4 مدرسه به طور ویژه از سوی همکاران ما بازرسی و شناسایی شدند و به دلیل اخذ شهریه بالا به شورای نظارت شهر تهران معرفی شدند.

گرد بیان کرد: سال گذشته از تمامی مدارس یک دوره بازدید داشتیم که بر اساس این بازدیدها با مدارسی که شهریه‌های بالایی دریافت کرده بودند برخورد کرده و حتی برخی از مدیران لغو ابلاغ شدند.

در ادامه مجتبی زینی‌وند مدیر کل مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم عنوان کرد: امسال طی بازرسی ها 90 مدرسه که در خصوص پیش‌ثبت‌نام اقدام به دریافت وجه کرده بودند شناسایی شدند که 13 مدرسه وجه بالایی را بابت پیش ثبت‌نام دریافت کرده بودند اما هیچ مدرسه‌ای مبلغی را بیشتر از نصف شهریه سال گذشته دریافت نکرده‌ بود. بالاترین رقم دریافت شده 2 میلیون و 400 هزار تومان و 8 میلیون بابت پیش‌ثبت نام توسط دو مدرسه بود که با آنها برخورد شد.

وی افزود: تمام مدارسی که در سال گذشته شهریه بالایی اخذ کرده بودند امسال اجازه ندارند که الگوی تعیین شهریه داشته باشند و باید شهریه سال گذشته را مبنا قرار داده و 2.5 درصد حق افزایش دارند.

مدیر کل مدارس غیر دولتی وزارت‌آموزش و پرورش گفت: امسال در بحث نظارت در خصوص اخذ وجوه اضافه‌تر از میزان شهریه به صورت جدی اقدام و پیگیری خواهیم کرد.

زینی وند در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم در خصوص افزایش کیفیت آموزشی در مدارس غیر دولتی گفت: برخی مدارس غیر دولتی به لحاظ کیفیت‌بخشی آموزشی نیازمند توجه خاص هستند، در سال‌های گذشته به معلمان مدارس غیر دولتی اجازه داده نمی‌شد. در دوره‌های ضمن خدمت کتب جدید‌التالیف شرکت کنند ولی هم اکنون اگر معلمی این دوره‌ها را طی نکنند اجازه حضور در کلاس درس را ندارد.

وی گفت: امسال تمام معلمانی که کمتر از سه سال سابقه خدمت در مدارس غیر دولتی را دارند موظف به گذراندن دوره بدو خدمت و ضمن خدمت هستند. همچنین مدارسی را که به لحاظ کیفیت آموزشی در حد مطلوبی قرار ندارند شناسایی کرده‌ایم.

مدیر کل مدارس غیر دولتی وزارت‌آموزش و پرورش افزود: مدارس غیر دولتی که به لحاظ کیفیت آموزش در سطح پایینی قرار دارند 3 سال تحت نظر قرار می‌گیرند و اگر خود را به لحاظ آموزشی به استانداردهای مورد نظر نرسانند مطابق آیین‌نامه اجرایی با آنها برخورد می‌شود.

وی در خصوص درجه‌بندی مدارس غیر دولتی گفت: بحث درجه‌بندی مدارس غیر دولتی در سال 83 شروع شد و 3 سال اعتبار داشت و هم اکنون موضوعی تحت عنوان درجه‌بندی مدارس غیر دولتی را نداریم اگر چه به دنبال اجرای این طرح هستیم و تلاش می‌کنیم تا درجه‌بندی مدارس غیر دولتی و میزان شهریه دریافتی آنها تاثیرگذار باشد.

زینی‌وند بیان کرد: طرح درجه‌بندی مدارس غیر دولتی آغاز شده و در مراحل پایانی است و امیدواریم تا مهر امسال پارامترهای مد نظر تعیین شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: