تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۰:۲۹ کد مطلب 57509

راه مقابله به تهاجم فرهنگی ترویج تفکر شهدا است

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن ترویج تفکر شهدا در بین مردم به ویژه دانش آموزان مدارس است.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، حمیدرضا کفاش عصر روز دوشنبه در نخستین کنگره بزرگداشت دانش آموزان و معلمان شهید منطقه دو تهران با عنوان «چراغ راه» که در سالن اجتماعات مدرسه امام علی (ع) برگزار شد، افزود: در صورت تبعیت از نام و یاد شهدا ، همدلی و همزبانی همانند هشت سال دوران دفاع مقدس دوباره بر کشور سایه خواهد انداخت.

وی با اشاره به اینکه یکی از این راهکارها، زنده نگهداشتن نام و یاد شهدا است گفت: برگزاری چنین مراسمی می تواند خصایص اخلاقی شهدا را به عنوان اسوه های جامعه به نسل جدید به ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی بازشناسی و معرفی کند.

کفاش با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در 27 بهمن ماه سال گذشته به مسوولان کنگره شهدای امور تربیتی گفت: رهبری فرمودند جلسات بزرگداشت شهدا ادامه حرکت جهادی و شهادت است.

وی ادامه داد: این سخنان طلایی سرلوحه اعمال مدیران آموزش و پرورش باید قرار گیرد چرا که با برگزاری چنین مراسمی نباید اجازه داد مسیر و خط شهدا گم شود.

کفاش با تاکید بر اینکه نگذارید نام و یاد شهدا فراموش شود افزود: برگزاری کنگره شهدا نباید تنها به ارائه تصاویر، یادنامه، وصایا و زندگی نامه شهدا ختم شود بلکه باید با استفاده از فضاهای جدید مانند فضای مجازی به صورت فعالانه (نه منفعلانه) آن را در بین جوانان مومن رشد و پرورش داد.

وی گفت: دشمن از حضور جوانان انقلابی که در عرصه مدرن فضای مجازی همانند وبلاگ نویسی به نشر ایده وعقاید شهدا می پردازند، می ترسد.

کفاش افزود: مقام معظم رهبری در نکته ای دیگر از بیاناتشان فرمودند گوشی که بتواند ندای ملکوتی شهدا را بشنود ارزشمند است و باید این ظرفیت را در خود ایجاد کرد.

ویبا اشاره به اینکه در عرصه آموزش و پرورش باید ندای ملکوتی شهدا را دریابیم و به خوبی به آن عمل کنیم گفت: شهدا همواره چراغ راه هدایت جامعه هستند.

در این مراسم اسفندیار چهاربند مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران نیز ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: ایران کشور بسیار بزرگی با منابع قابل توجهی است ولی فراتر از آن ، یک فرهنگ غنی دارد که نه تنها در منطقه بلکه در سطح جهانی مطرح است.

وی با اشاره به اینکه این رفتار فرهنگی نشات گرفته از فرهنگ ایثار، شهادت و مقاومت است افزود: این فرهنگ به عنوان یکی از دارایی های غنی نظام محسوب می شود.

چهاربند افزود: این فرهنگ پیش از انقلاب نیز در کشور بوده ولی بیشتر در قالب مجالس و سنت های روزمره مردم قرار داشت ولی پس از انقلاب فرهنگ عاشورایی در افکار جامعه ریشه ایثار و شهادت را ترویج داد.

وی گفت: فرهنگ شهادت و مقاومت برگرفته از حماسه کربلا است همانی که نظام سلطه جهانی از آن وحشت دارد.

چهاربند افزود: باید تلاش کرد این فرهنگ را با آموزش و پرورش نسل جدید در عرصه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه در درون مکتب ایران اسلامی گسترش داد.

شهردار منطقه دو تهران نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه ما مدیون خون شهید و خانواده شهدا هستیم گفت: برگزاری کنگره بزرگداشت شهدای دانش آموزان و معلمان منطقه دو تهران تلنگری به ما است که یاد و نام شهدا و اعمال رفتار آنان را سرلوحه زندگی خودمان قرار دهیم.

عزیزاله نظری افزود: از خداوند متعال خواهان این هستم که در مقابل خانواده شهدا شرمنده نباشیم و همانند آنان که راه الهی را طی کردند ما نیز به شهادت نایل شویم.

مراسم بزرگداشت دانش آموزان و معلمان شهید منطقه دو با حضور جمعی از مسوولان و مدیران آموزش و پرورش، شهرداری تهران، بنیاد شهید، نمایندگان مجلس و خانواده های شهدای دانش آموزان منطقه دو تهران در سالن اجتماعات مدرسه امام علی (ع) واقع در بزرگراه شهید ستاری برگزار شد.

در پایان این مراسم علاوه بر تجلیل از خانواده شهدای معلم و دانش آموزان منطقه دو تهران از کتاب «بچه های مدرسه آسمان» که مجموعه از دلنوشته ها، دست نوشته ها، زندگی نامه،تصاویر، وصایا و خاطرات 91 دانش آموز و 11 معلم شهید این منطقه آموزش و پرورش به نگارش در آمده بود، رونمایی شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: