تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۱:۱۰ کد مطلب 57528

درهم‌آمیختگی شهر با بدن انسان

یک عکاس در تجربه‌هایی متفاوت، آثارش از فضای شهر را با عکس‌های رادیوگرافی ترکیب و نمایشگاهی از آن‌ها برپا کرده است.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایسنا ، نیلوفر تقی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، درباره‌ی برگزاری دومین نمایشگاه انفرادی عکس‌هایش با عنوان «کالبد اثیری» اظهار کرد: 18 عکس با موضوع شهر و برهم‌آمیختگی آن با انسان در این نمایشگاه روی دیوار رفته است. در این عکس‌ها نماهایی از شهر با عکس‌های رادیوگرافی و با تکنیک سوپر ایمپوز ترکیب شده و تصاویر متفاوتی را به‌وجود آورده‌اند.

او ادامه داد: من از سال 87 که در دانشگاه مشغول به تحصیل شدم، دوربین همراهم بوده و از مسیرهایی که از آن عبور می‌کردم عکس می‌گرفتم. وقتی در دوره‌ای از زندگی‌ام بیمار شدم، احساس کردم می‌توانم با ترکیب این عکس‌ها و عکس‌های رادیوگرافی برای روند بهبودی‌ام استفاده کنم. کار روی این مجموعه از سال 89 تا 93 طول کشید و از لحاظ روحی در بهبود بیماری‌ام نقش مهمی داشت. ثبت هویت شهر در قالب عکس تسکین‌دهنده است، مانند واکسنی که باعث تحریک بدن برای تولید پادزهر می‌شود.

این عکاس درباره‌ی برخورد مخاطبان با فضای نمایشگاه عکس‌هایش، اظهار کرد: در روز افتتاحیه، بخشی از مخاطبانی که برای دیدن آثار آمده بودند، به هنر ربطی نداشتند و با دیدن پوستر نمایشگاه کنجکاو شده بودند تا عکس‌ها را ببینند. هدف من هم این بود که این عکس‌ها بدون موضوع یا پیچیدگی خاصی با مخاطب ارتباط برقرار کنند و آنچه به‌عنوان یک تجربه شخصی برای من بود، به یک خاطره‌ی جمعی تبدیل شود.

نمایشگاه «کالبد اثیری»

تقی‌پور درباره‌ی سابقه‌ی فعالیت‌های عکاسی و هنری‌اش نیز توضیح داد: پیش از این، یک نمایشگاه انفرادی دیگر با موضوع طبیعت آبستره برگزار کرده بودم. انتخاب موضوع برای مجموعه‌هایم به دغدغه‌هایی که در هر دوره برایم به‌وجود می‌آید، بستگی دارد.

نیلوفر تقی‌پور متولد سال 1368 و دانش‌آموخته رشته عکاسی در دانشگاه هنر تهران است. او در پنج نمایشگاه گروهی شرکت کرده و در سال ۱۳۹۱ به‌عنوان منتخب و برگزیده نخست در دومین فستیوال پرتره‌سازی معرفی شد.

نمایشگاه «کالبد اثیری» از اول تا 12 خردادماه در گالری «آتبین» به نشانی خیابان ولی‌عصر، قبل از چهارراه پارک‌وی، کوچه خاکزاد، شماره 42 میزبان علاقه‌مندان است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: