تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۵ - ۱۱:۲۴ کد مطلب 57549

ماجرای ساخت مسجد با سنگریزه در کویر خشک از تلویزیون

«تفتان» که تاکنون حضور موفقیت آمیزی در جشنواره‌های خارجی و داخلی داشته است، از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم ، هوشنگ میرزایی تهیه کننده و کارگردان «تفتان» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، گفت: «تفتان» درباره پیرمردی زاهدانی به نام سید محمدامین سیستانی است که با سنگریزه‌های رنگی و طی چند سال مسجدی را در اطراف زاهدان ساخته است و در کنار آن نیز با کمک سنگریزه‌ها، 13 هکتار بیابان و کویر خشک را نیز تبدیل به یک مجتمع فرهنگی در یازده کیلومتری زاهدان کرده است. مجموعه‌ای کامل که به واسطه رستوران و تالار و امکانات متنوعش در ایجاد اشتغال در سطح استان نیز موثر بوده است.

میرزایی ادامه داد: این مستند در سال 90 ساخته شده است و تاکنون در جشنواره‌های متعددی از جمله جشنواره فیلم مستند الجزیره حضور داشته است و در سی‌امین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران جایزه تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند بخش ملی و در بخش بین الملل نیز جایزه ویژه هیات داوران را بخود اختصاص داد. همچنین این فیلم در هفتمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت و جشنواره حسنات اصفهان نیز حضور داشت و در نهمین جشنواره فیلم کوتاه و عکس اردیبهشت هرمزگان نیز در دو بخش کاندید دریافت جایزه گردید و در نهمین جشنواره فیلم کوتاه و مستند رضوی نیز موفق به دریافت جایزه و دیپلم افتخار شد.

کارگردان «تفتان» درباره ساختار این مستند گفت: این مستند پرتره با روایت سوژه فیلم یعنی آقای سیستانی پیش می‌رود. تصویر برداری آن را مهدی پورقاسمی انجام داده است و صدابرداری نیز بر عهده عبدالله حیدری است. ضمن اینکه تدوین آن را نیز خودم انجام داده‌ام.

هوشنگ میرزایی در پایان ابراز امیدواری کرد «تفتان» که اخیرا به جشنواره «نماز در آیینه میراث فرهنگی» راه یافته است، به زودی از شبکه مستند سیما پخش شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: