تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۱۳:۳۸ کد مطلب 57871

«مونا» کمک‌های هلال‌احمر ایران را از جیبوتی به مردم مظلوم یمن می‌رساند

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر گفت: کشتی «مونا» کمک‌های هلال احمر ایران به مردم یمن را از جیبوتی به یمن می‌رساند.

726386_PhotoA

به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، محمد شهاب‌الدین محمدی عراقی، معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر با اعلام این که محموله کمک‌های انسان‌دوستانه هلال‌احمر ایران  15 خرداد از جیبوتی در کشتی به نام «مونا» بارگیری خواهد شد، گفت: نیمی از محموله 12 هزار تنی کمک‌های انسان‌دوستانه هلال‌‌احمر ایران (محموله دوم) در کشتی آرزو بارگیری شده و تا هفته آینده ارسال می‌شود.

محمدی عراقی با اعلام این خبر گفت: بارگیری کشتی دوم محموله امدادی کمک‌های انسان‌دوستانه هلال‌احمر ایران برای مردم یمن شامل 12 هزار تن مواد غذایی که بخشی از آن در بندر امام خمینی(ره) و بخشی دیگر در بندرعباس بارگیری خواهد شد، تا یک هفته دیگر به پایان می‌رسد.

امکان تحویل کمک‌ها دفتر کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در بندر صلاله
محمدی عراقی با بیان این که به محض آماده‌سازی جزئیات محموله‌ها و اخذ مجوز از سازمان‌های بین‌المللی، کشتی دوم به سمت یمن حرکت خواهد کرد، افزود: گزینه نخست ما تحویل مستقیم محموله به یمن است، اما یکی دیگر از گزینه‌ها برای تحویل کمک‌های امدادی در صورت نبود امکان پهلوگیری در یمن تحویل آن در بندر صلاله عمان است؛ چراکه از 2 روز گذشته، دفتر و انبار مرکزی کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در یمن باز و آماده تحویل گرفتن کمک های امدادی برای مردم یمن است.
معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این که سازمان‌های بین‌المللی چون سازمان جهانی غذا نیز از دیگر گزینه‌هایی است که امکان تحویل کمک‌های امدادی به آنها وجود دارد، تصریح کرد: کشتی دوم به محض تکمیل بارگیری و اخذ مجوزها به سمت یمن حرکت خواهد کرد، اما از نظر حمل نیرو، از آنجا که شرایط حمل مناسب را ندارد، لذا امکان اعزام نیرو با این کشتی بسیار محدود است.
وی همچنین با اشاره به این که محموله کشتی نجات، پس از اتمام تخلیه با نخستین کشتی به نام «مونا» از جیبوتی به یمن ارسال خواهد شد، تصریح کرد: هماهنگی‌های لازم با هلال‌احمر یمن در این زمینه انجام شده و مقرر شده است تا هلال‌احمر یمن محموله را در بندر الحدیده تحویل بگیرد.
محمدی عراقی با بیان این که هلال‌احمر ایران اماده است تا در صورت نیاز و اعلام توافق یمن، نیروها و کادر پزشکی مورد نیاز را هم به این کشور اعزام کند، گفت: در عمل پس از تخلیه بار در جیبوتی و تحویل آن به هلال‌احمر یمن، ماموریت نیروهای امدادی، پزشکی و درمانی همراه با کشتی نجات به اتمام می‌رسد و نیروها باید برگردند، اما در صورت ارسال محموله‌ای با هواپیما نیروها هلال‌احمر ایران برای انجام هماهنگی‌ها در جیبوتی می‌مانند.
وی همچنین درباره پهلوگرفتن کشتی در جیبوتی، توضیح داد: هدف اصلی هلال‌احمر ایران از ارسال کمک‌ها این است که این کمک‌ها به دست مردم یمن برسد، و بر این اساس همه تلاش خود را به کار می‌بندیم تا کمک‌ها در مطمئن‌ترین شرایط و به  بهترین نحو ممکن به دست مردم یمن برسد و لذا برای ما پهلوگیری در جیبوتی یا یمن تفاوتی ندارد.

فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: