تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۱۵:۳۶ کد مطلب 57945

سه نامه برای رهبر انقلاب از قم، مشهد و تهران

تهران، قم و مشهد، سه شهر پرتراکم حضور مهاجرین افغانستانی در ایران، امروز حامل پیام‌های محبت و تشکر مهاجرین از رهبر ایران هستند. دستور رهبری مبنی بر تحصیل همه کودکان افغانستانی در مدارس ایران، نویدبخش روزهای خوبی است.

به گزارش میدان 72 به نقل از تسنیم؛ بازتاب انتشار خبر دستور رهبر معظم انقلاب برای تحصیل همه مهاجرین افغانستانی اعم از دارای مدرک اقامتی و بی مدرک، همچنان ادامه دارد.

به محض رسانه‌ای شدن دستور صریح رهبری، فضای افکار عمومی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. یک روز بعد سخنگوی دولت اعلام حمایت و آغاز مسیر اجرایی شدن این مسیر را اعلام کرد و بلافاصله دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در گفتگویی اعلام کرد که مهاجرین افغانستانی امسال مشکلی برای تحصیل نخواهند داشت.

اما دیروز صبح، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در گفتگو با تسنیم سرانجام از دستور ویژه وزیر آموزش و پرورش برای ثبت‌نام همه کودکان مهاجر در مدارس ایرانی خبر داد.

این دستور با استقبال ویژه‌ای از سوی نخبگان و فعالان مهاجر و ایرانی مواجه شده است. دیروز در اولین واکنش نامه شورای فرهنگی افغانستانی‌های مقیم ایران به رهبری منتشر شد و امروز نیز 3 نامه قابل‌توجه به تسنیم رسیده است که منتشر می‌شود.

1) دانشجویان افغانستانی دانشگاه شهیدبهشتی, کانون فردوس ملل

بسم الله الرحمن الرحیم

ن وَالقَلَمِ وَ مَایَسطُرُونَ

قرآن کریم در آیات متعددی اهمیت جایگاه قلم و دانش اندوزی را مطرح می کند تا به آنجاییکه به قلم سوگند یاد کرده و پیامبر عظیم الشان اسلام می فرمایند: دانش را بجویید حتی اگر لازم باشد تا دورترین نقاط عالم سفر کنید.

بیش از سه دهه از حضور مهاجرین افغانستانی در ایران می گذرد در این مدت هزاران دانش آموز و دانشجو در مقاطع مختلف درحال تحصیل می باشند و بسیاری نیز فارغ‌التحصیل شده اند اما در این میان کودکانی نیز بوده اند که به دلیل نداشتن مدارک اقامتی از تحصیل محروم ماندند. پر واضح است که محرومیت از تحصیل به این قشر صدمات جبران ناپذیری در زندگی فردی شان وارد می کند و در آینده نیز سبب بروز مشکلات اجتماعی و فرهنگی خواهد شد.

جای بسی خوشحالی است که شاهد دستور مدبرانه ی مقام معظم رهبری در خصوص تحصیل همه ی کودکان افغانستانی اعم از قانونی و غیرقانونی بوده ایم که باعث امیدواری هزاران کودک افغان محروم از تحصیل گشته است.

امید است دولت تدبیر و امید در راستای اجرایی شدن فرمایشات مقام معظم رهبری تدبیری بیاندیشد و شوق و آروزی تحصیل در دل کوکان افغانستانی را زنده نگاه دارد.
نظر به اینکه دانشجویان قشر آگاه هر جامعه ای هستند، ما دانشجویان افغانستانی نیز به نوبه‌ی خود مصمم ایم در این راستا آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری با ارگانها و سازمان های ذیربط به منظور تسهیل و تسریع روند این امر اعلام داریم.

در پایان مراتب سپاسگذاری خود را از مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید بیان می‌کنیم.
و سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
دانشجویان افغانستانی دانشگاه شهیدبهشتی
کانون فردوس ملل

2) جمعی از طلاب، دانشجویان و مهاجرین افغانستانی مقیم قم

بسم الله الرحمن الرحیم
رهبر معظم انقلاب اسلامی
سلام علیکم

از روزهایی که رنج و محنت جنگ و طبیعت دامن افغانستانی ها را گرفت و این رنج و غم با هجرت مهاجرین افغانستانی با برادران انصار ایرانی تقسیم شد، دهه ها می گذرد . روزها و شب های تلخ و شیرین را با هم و در کنار هم پشت سر گذاشتیم، روزهای دود و آتش و بمباران هوائی، بیکاری و تورم همه را با هم تقسیم کردیم .

روزهایی که سایه امام بر سرمان بود هنوز در خاطرمان هست. هر چند سفره هایمان کوچک بود ولی نان و نمک خالی هم طعم خوبی داشت، بعد از امام هم خوب و بد با هم بودیم، گاهی مردمتان را آزردیم و گاهی آزرده شدیم و در گوشه ای کز کردیم و…..

ولی همیشه در دلمان امیدی روشن زنده است، امید به برادری مسلمانان و اتحاد جامعه مسلمین به خصوص دو ملت ایران و افغانستان و فائق آمدن بر رنج دوری و افتراق که سبب بسیاری از فجایع اخیر و جاری در جامعه مسلمانان، نتیجه این افتراق جانکاه است. امیدمان به راهنمایی های روشنگرانه آن رهبر معظم است.
از آن مقام معظم و مسوولین محترم و مردم انقلابی ایران به خاطر تمام این سالهای همسایگی و هم خانگی سپاس گذاریم، خوب و بد آن گذشت و اکنون چشم به آینده ای روشن داریم.

اما امروز سپاس ویژه ای داریم از آن مقام معظم به خاطر توجه ویژه شان به تحصیل کودکان مهاجر به خصوص کودکان بی مدرک که فرمان حضرت عالی در این خصوص امید به آینده ی بهتر را در دل جامعه ی مهاجر روشن کرده است، از شما به خاطر کودکانمان سپاس گذاریم و امیدواریم که با عنایات حضرت عالی و همکاری مسوولان جمهوری اسلامی این مهم به درستی به انجام برسد.

سپاس از آن مقام معظم به خاطر تسهیل در حضورمان در راهپیمائی اربعین و توصیه آن مقام عزیز به تکریم مهاجرین که اشک شوق را به چشمانمان آورد، و در مقابل بارگاه ابا عبدالله الحسین (ع) غبار خستگی از تنمان زدود، و سلامتان را به آن عزیز تقدیم کردیم.
برایتان طول عمر پر برکت همراه با سلامتی آرزومندیم .
جمعی از طلاب، دانشجویان و مهاجرین افغانستانی مقیم قم

3)جمعی از بانوان معلم مدارس علوم قرآنی و دینی مقیم مشهد

امروز که مردان و زنان کشور مظلوم افغانستان از سرتاسر جهان به ندای ولی خود در هر جبهه‌ای لبیک می گویند و او را تنها ملجآ و پناهگاه خود می دانند با شنیدن خواستهٔ آن فقیه فرزانه مبنی بر گشایش در تحصیل فرزندان مهاجر، بیش از پیش به عمق عشق وعلاقهٔ ایشان به مستضعفین و بی‌پناهان وعنایت وتوجه ایشان بر لزوم کسب تحصیل علم و دانش کودکان مسلمان، فارغ از مرزبندی‌های جغرافیایی پی بردند.

در ِظّل رهبری هوشمندانهٔ آن رهبر بدون مرز، دور نخواهد بود روزی که همه مسلمانان جهان هم‌چون امت واحده در کنار هم برادرانه زندگی کنند.

ما جمعی ازبانوان معلم علوم قرآنی و دینی ، برخود وظیفه می دانیم کمال تشکر را ازآن رهبر فرزانه ابراز داشته خواستار پیگیری جدی این امر از سوی مسئولین اجرایی باشیم.
جمعی از بانوان معلم مدارس علوم قرآنی و دینی مقیم مشهد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: