تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۱۸:۲۴ کد مطلب 58000

خصوصی سازی یا عرصه جولان سیاسیون!

در روزهای اخیر انتقادات زیادی مبنی بر واگذاری سهام سرخابی‌ها به خودروسازان مطرح شده بود و برخی نمایندگان مجلس تهدید کرده بودند که در صورت وقوع این اتفاق نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت را استیضاح کرده و این واگذاری را لغو می‌کنند زیرا گفته می‌شود خودروسازان به اصرار شخص وزیر پا به میدان رقابت گذاشته‌اند

به گزارش سرویس ورزشی میدان 72 باز هم نه! باز هم بلاتکلیفی ، باز هم واگذاری سهام پرسپولیس و استقلال به نتیجه نرسید. در حالی که قرار بود روز گذشته نتیجه مزایده چهارم سرخابی‌ها اعلام شود، برگزاری این جلسه به دلیل آنچه که امضا نکردن صورتجلسه مربوط به تایید اهلیت خریداران توسط سه وزیر هیات واگذاری عنوان شده است، لغو شد. جدیدترین اطلاعات از دلایل لغو جلسه مزایده سرخابی‌ها حاکی از آن است که صورتجلسه تایید اهلیت خریداران باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال هنوز از سوی کمیته تعیین اهلیت واجدان شرایط خرید سرخابی‌ها شامل وزیر دادگستری، وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر ورزش امضا نشده‌ است که یکی از دلایل آن می‌تواند وجود اختلاف نظرها برای مشخص کردن برنده مزایده باشد. این در حالی است که پس از سه مرحله برگزاری مزایده که با حواشی زیادی هم همراه بود، در نهایت مقرر شده بود که تکلیف واگذاری این دو باشگاه روز یکشنبه مشخص شود که در ساعات پایانی روز شنبه اعلام شد این جلسه به روز دوشنبه موکول شده ولی در نهایت از سوی مسوولان برگزاری این مزایده، لغو جلسه اعلام شد.
لغو جلسه دوشنبه در حالی اتفاق می‌افتد که در روزهای اخیر انتقادات زیادی مبنی بر واگذاری سهام سرخابی‌ها به خودروسازان مطرح شده بود و برخی نمایندگان مجلس تهدید کرده بودند که در صورت وقوع این اتفاق نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت را استیضاح کرده و این واگذاری را لغو می‌کنند زیرا گفته می‌شود خودروسازان به اصرار شخص وزیر پا به میدان رقابت گذاشته‌اند و آنها در اصل برای شرکت در این مزایده رغبتی نداشته‌اند.
به این ترتیب با مشخص نشدن نتیجه مزایده چهارم استقلال و پرسپولیس که در مجموع چهار متقاضی داشت، به نظر می‌رسد که عزم راسخی برای واگذاری سرخابی‌ها وجود ندارد. هرچند که برخی اخبار تایید نشده نیز حاکی از آن است که نتیجه مزایده چهارم روز چهارشنبه (امروز) اعلام خواهد شد.
شنیده‌ها حکایت از آن دارد که مرجعی بالاتر از کارگروه سه نفره دستور لغو مزایده را داده است. گفته می‌شود یکشنبه گذشته تماسی با یکی از خریداران باشگاه پرسپولیس گرفته شده و به او گفته‌اند برنده مزایده چهارم است. حتی به این فرد گفته شده که برای مراسم باید خودش را به سازمان خصوصی‌سازی برساند اما یک مرجع بالاتر از این کارگروه سه نفره مانع برگزاری جلسه شد. بنا به گفته‌های یک منبع آگاه قرار است دولت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را به صورت اجاره‌ای و قرارداد سه‌ساله واگذار کند. اصلا قرار هم نبوده که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس فروخته شود و برگزاری مزایده‌ها فقط برای این بوده تا مشخص شود کسی از قدرت مالی برای اجاره دو باشگاه پایتخت برخوردار است یا نه! حال با توجه به اتفاقات پیش آمده و چیزی حدود یک ساعت بعد از خبر لغو جلسه چهارم، باید دید این راهکار جدید سازمان خصوصی‌سازی که بیشتر به یک ترفند می‌ماند، دل‌های خالی هواداران را قرص خواهد کرد یا نه.
این در حالی است که در جریان مزایده چهارم سرخابی‌ها که روز سه‌شنبه هفته گذشته برگزار شد شرکت‌های استیل آذین، بهنام پیشرو و نیوان ابتکار برای پرسپولیس و شرکت سرمایه‌گذاری سمند برای استقلال پیشنهادات خرید خود را ارائه داده بودند.
آخرین اخبار حاکی از آن است که برای پیگیری خصوصی‌سازی سرخابی‌ها گودرزی وزیر ورزش، پوری حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی و نماینده خودروسازان به مجلس می‌روند. بعد از اختلافاتی که میان فراکسیون ورزش مجلس و سازمان خصوصی‌سازی برای برگزاری مزایده چهارم به وجود آمد، نمایندگان، محمود گودرزی وزیر ورزش، پوری حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی و نمایندگان شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو را به مجلس فراخواندند. مسوولان دعوت شده، فردا راهی مجلس می‌شوند تا درباره خصوصی‌سازی 2 باشگاه استقلال و پرسپولیس به گفت وگو بپردازند که البته برنامه‌ریزی این جلسات قبل از مزایده چهارم خودش جای سوال دارد.

فشاری برای لغو مزایده وجود ندارد

سبحانی: اجاره سرخابی‌ها امکان‌پذیر نیست

سیدجعفر سبحانی مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی درباره دلایل لغو مزایده سرخابی‌ها به تفصیل صحبت کرد. سبحانی با اشاره به کم و کیف لغو نتایج مزایده دو باشگاه استقلال و پرسپولیس اظهار داشت: «گزارش صورتجلسه هیات واگذاری که باید توسط سه وزیر به سازمان خصوصی‌سازی ارائه شود، هنوز به دست این سازمان نرسیده و به همین علت جلسه ظهر دیروز لغو شد. به محض دریافت گزارش این جلسه نسبت به اعلام نتایج اقدام خواهد شد.»
وی در پاسخ به این سوال که برخی زمزمه‌ها مبنی بر اجاره‌ دو تیم استقلال و پرسپولیس شنیده می‌شود، تصریح کرد: «طبق قانون دو شرکت دولتی استقلال و پرسپولیس در گروه 2 واگذاری‌ها یعنی اینکه 80 درصد آن به بخش خصوصی واگذار می‌شود، قرار دارد اما دولت علاقه‌مند است که 100 درصد این دو شرکت واگذار شود و مصوبه هیات واگذاری نیز دال بر فروش این دو باشگاه بوده است. اجاره سرخابی‌ها نیز مشکلات قدیم را به همراه خواهد داشت و نمی‌تواند مفید باشد.»
سبحانی با اشاره به مصوبه هیات واگذاری مبنی بر اینکه تا پایان تیرماه مالک این دو باشگاه باید شناخته شده و بعد منحل شوند، عنوان کرد: «اگر احساس کنیم این موضوع مشمول زمان شده و فرصت واگذاری وجود ندارد، مجدداً در هیات واگذاری مطرح و این موضوع قابل اصلاح است.»
وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود احتمال واگذاری سرخابی‌ها با مذاکره وجود دارد، بیان داشت: «یکی از روش‌ها مذاکره بوده اما اکنون قصد این کار را نداریم و مزایده در حال حاضر برگزار شده است.»
مشاور رییس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به شایعات مطرح شده مبنی بر اینکه گفته می‌شود، دولت قصد ندارد تیم پرسپولیس را به شرکت استیل‌آذین واگذار کند، به همین دلیل شرکت‌های خودروساز وارد عمل شده‌اند، تاکید کرد: «این موضوع ظن و گمان بوده و به کسی تکلیف نخواهیم کرد که آیا باشگاه را بدهیم یا واگذار نکنیم.»
مشاور سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که برخی به برگزاری مزایده چهارم ایراد گرفتند، عنوان کرد: «افرادی که به وظایف مزایده آشنایی دارند می‌دانند که در برگزاری مزایده محدودیت نداریم حتی ما می‌توانیم روش‌های مختلفی را در نظر بگیریم که این مساله بر عهده ما است.»
وی همچنین در مورد شائبه فشار برخی نمایندگان مجلس برای لغو مزایده و بررسی ورود شرکت‌های خودروساز به این موضوع گفت: «چنین برداشتی نداریم و فهمی برای اینکه از مجلس فشار آورده باشند وجود ندارد، قطعا قانون را رعایت می‌کنیم.»
سبحانی در مورد اینکه نجف‌نژاد اعلام کرده 150 نماینده برای جلوگیری از مزایده چهارم نامه نوشته‌اند، گفت: «ما قانون مجلس را انجام می‌دهیم و اگر هم‌اکنون شخصی نظری بدهد، صرفاً نظر خود او یا چندین نفر است که هنوز به مصوبه و قانون تبدیل نشده است. وظیفه ما انجام قانون است که براساس مصوبه هیأت واگذاری و مجلس انجام می‌دهیم، مگر اینکه قانون مجلس تغییر کند، که بعید می‌دانم بخواهد دوفوریت آن رأی بیاورد.»
وی در مورد اینکه آیا لغو اعلام نتیجه مزایده باشگاه استقلال و پرسپولیس به خاطر طرحی است که تعدادی از نمایندگان مجلس در رابطه با توقف مزایده چهارم اعلام کرده‌اند که اظهار داشت: ما قانون فعلی که به تصویب رسیده را باید اجرا کنیم و طی آن طبق قانون باید این دو باشگاه را واگذار کنیم. قانون فعلی قابلیت اجرا دارد و این قانون تصویب شده است اما موضوع توقف واگذاری طرحی است که از سوی چند نماینده به امضا رسیده و هر وقت این مساله به صورت مصوبه درآمد خودمان را تابع آن می‌دانیم. ما از هر کسی نسبت به قانون متعهدتریم و با توجه به همین تبعیت از قانون، مزایده را دنبال می‌کنیم.

اما این پایان ماجرا نیست به غیر از دو غول پایتخت، تیم‌های دیگری نیز در آستانه واگذاری و فروش سهام قرار دارند. در واقع بی‌پولی در فوتبال ایران موج می‌زند و گریبان کل باشگاه‌ها و تیم‌ها را گرفته است تا جایی که به صراحت می‌توان گفت فوتبال ایران ورشکسته شده و با سرعت رو به انحطاط و نابودی است. سومین صنعت پولساز در دنیا در ایران خودمان پول می‌بلعد و هیچ سودی ندارد. بیشتر باشگاه‌ها بعد از پایان لیگ برتر هنوز 50 درصد قراردادهای بازیکنان‌شان را پرداخت نکرده‌اند، حق پخش تلویزیونی به باشگاه‌ها نرسیده و تکلیف حق تبلیغات دور زمین مشخص نیست.
در چنین شرایطی باشگاه‌های لیگ برتری یکی یکی در حال فروش سهام هستند یا به فکر واگذاری افتاده‌اند. بعد از استقلال و پرسپولیس نوبت به صبای قم رسید تا با چاپ آگهی رسما وارد مزایده شود. صبا از آن دست باشگاه‌هایی بود که در پرداخت حقوق بازیکنانش دچار مشکل بود و حالا می‌خواهد با فروش سهام سامانی پیدا کند اما سوال اینجاست که برای باشگاهی که نه طرفدار دارد نه جذابیت، مشتری پیدا می‌شود؟ این مساله در مورد راه‌آهن یکی از بلاتکلیف‌ترین و بحرانی‌ترین باشگاه‌های لیگ برتر نیز مصداق دارد. راه‌آهن که درخصوص پرداخت حقوق بازیکنان بدترین وضعیت را در بین تیم‌های لیگ داشته قصد واگذاری سهام دارد و اتفاقا روی برند این باشگاه 15 میلیارد قیمت گذاشته‌اند اما با وجود شایعاتی که شنیده می‌شود، راه‌آهن هم مشتری ندارد. به غیر از اینها تیم تازه‌وارد به لیگ برتر هم در آستانه فروش است. سیاه‌جامگان یک باشگاه خصوصی است اما مسوولان این باشگاه توان پرداخت هزینه‌های تیم‌شان در لیگ برتر را ندارند و می‌خواهند تیم‌شان را بفروشند. این مساله درخصوص دیگر تیم مشهدی لیگ برتر نیز وجود دارد. با مشکلاتی که برای شرکت پدیده به وجود‌ آمد و پرداخت قراردادها به بازیکنان عقب افتاد، این باشگاه شتابان به سمت انحلال پیش رفت و سرانجام با پرداخت سهام به جای پول به بازیکنان ختم به خیر شد اما پدیده برای فصل تازه توان مقابله با پولدارهای لیگ برتر را ندارد و می‌خواهد سهامش را بفروشد.
استقلال خوزستان دیگر تیم ظاهرا خصوصی لیگ برتر که گفته می‌شود از سوی بانک ملی ساپورت می‌شود، دیگر نمی‌تواند سرپای خود بایستد و دنبال فروش سهام و واگذاری است.
این وضعیت فوتبال ایران و لیگ برتر آن است؛ لیگی که نیمی از تیم‌های آن به خاطر بی‌پولی و مشکلات عدیده مالی، پرداخت نشدن حق قرارداد بازیکنان و معضلات متعدد ریالی، دنبال فروش سهام خود هستند که در این صورت هویت خود را هم در خطر خواهند دید.
تمام این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که مسوولان فوتبال ایران و سازمان لیگ هر روز بر پویاتر شدن و جذابیت بیش از پیش لیگ برتر تاکید دارند و حتی این ادعای اشتباه را از زبان سرمربی تیم ملی نیز نقل قول می‌کنند.
در فوتبالی که به لحاظ فنی چیزی برای عرضه ندارد، معضلات مالی آنقدر زیاد شده که هویت تیم‌ها را هم به خطر انداخته و اخبار مربوط به شکایت بازیکنان و مربیان در رأس خبرها قرار دارد؛ آیا این فوتبال ورشکسته ارزش پز دادن و تعریف و تمجید دارد؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: