تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ - ۲۱:۳۴ کد مطلب 58021

گرایش روزافزون بانوان به کشیدن قلیان

همهمه‌ای بر پاست صدای قل قل قلیان و دودهای حلقه شده فضا را پر کرده است. دختران در تخت‌های دو، سه نفره لم داده‌اند و قلیان را دست به دست می چرخانند و تفریح کنان یکی به تابلو محو شده‌ی “از دادن قلیان به خانم‌ها معذوریم” می‌زنند و خنده را از سر می گیرند.

3221151_273
به گزارش سرویس جامعه میدان ۷۲، استفاده از قلیان از گذشته‌های دور میان زنان مسن مرسوم بوده است اما امروزه این پدیده رواج زیادی در دختران جوان آن هم در مکان‌های عمومی داشته که نشأت گرفته از گرایش روزافزون آنان به استعمال قلیان است.
*علل گرایش زنان به قلیان
بسیاری از دختران قلیان کش از مضرات قلیان اطلاع دارند اما به بهانه عدم سرگرمی مناسب، با دوستان خود دور هم جمع می شوند و برای تفریح و سرگرمی این کار را با لذت  انجام می دهند و بدون آن که لطافت و آسیب پذیری خود را در نظر بگیرند در معرض انواع بیماری های ریوی، ریزش مو، فساد دندان ها، سرفه های خشک و …. قرار می گیرند.
برخی از دختران نیز برای تمایز خود با دختران دیگر  به مصرف قلیان روی می آورند و با کسانی حشر و نشر دارند که این سبک از زندگی را بپسندند. بعضی دختران جوان دیگر نیز تصور می‌کنند با کشیدن قلیان و سیگار بزرگ‌تر از سنشان به نظر می‌‌رسند و خیلی از آنها برای این بزرگنمایی به دام اعتیاد می افتند.
*قلیان اعتیادآور
زمانی که سفره خانه های پر دود رو به افزایش است و دختران و زنان برای دورهمی به این مکان ها مراجعه می کنند و شادی و تفریح و نشاط اجتماعی خود را در توتون نعناع و پرتقال یا لیمو می دانند، ممکن است ندانند و نخواهند قبول کنند که تفریحشان می تواند منجر به مصرف مواد مخدر شود. چه بسا افراد بسیاری بودند که بر ایه تحقیقات از همین قلیان ها به اعتیاد روی آوردند.
*قلیان یا سیگار؟
با ترویج  باور عمومی غلط در جامعه و به خصوص در جوانان و نوجوانان که ” ضرر قلیان از سیگار کمتر است”، گرایش زنان و دختران به مصرف قلیان افزایش یافته است از این رو  باید از طریق آگاهی دادن مضرات استعمال قلیان در جهت سلامتی مادران اینده کوشید.
باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: