تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۰۰:۳۲ کد مطلب 58145

ما جمهوری‌خواهان بودیم که داعش را ساختیم

یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه می‌گوید که سیاست‌های گروهی از هم‌حزبی‌هایش و سلاح‌فروشی آن‌ها در خاورمیانه باعث ایجاد و رشد گروه تروریستی داعش شده است.

به گزارش میدان72 پس از گذشتن ۲ سال از ظهور پدیده‌ای به نام داعش، حالا یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه لب به اعتراض گشوده و اعتراف کرده که داعش فرزند سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا است.

به نوشته روزنامه واشنگتن‌تایمز، سناتور «رند پائول» نماینده جمهوری‌خواهان کنتاکی در سنا با حضور در برنامه تلویزیونی «مورنینگ جو» شبکه خبری «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفته است که داعش به خاطر حضور جنگ‌طلبان در ساختار حزب‌ جمهوری‌خواهان تشکیل شده و دولت‌های عراق و لیبی به خاطر حضور این گروه به دولت‌هایی ورشکسته تبدیل شده‌اند.

پائول گفته است: «داعش به خاطر حضور جنگ‌طلبان در حزب ما به وجود آمد و رشد کرد؛ جنگ‌طلبانی که کورکورانه (به خاورمیانه) سلاح ارسال کردند و بیشتر این تسلیحات به دست داعش افتاد.»

این سناتور جمهوری‌خواه در ادامه به دیگر نقشه‌های هم‌حزبی‌هایش برای خاورمیانه پرداخته و گفته است: «جنگ‌طلب‌ها می‌خواستند (مواضع) بشار اسد (رئیس‌جمهور روسیه) را هم بمباران کنند، کاری که می‌توانست عملیات را برای داعش آسان‌تر کند.»

پائول به شروع بمباران لیبی در زمان تصدی پست وزارت خارجه آمریکا توسط هیلاری کلینتون هم اشاره کرد و ضمن پرداختن به تأثیرات نامطلوب این کار گفت: «داعش الان در همه جای لیبی حضور دارد چون همان جنگ‌طلب‌های هم حزبی من عاشق جنگ هیلاری در لیبی و خواستار افروخته‌تر شدن آتش آن بودند.»

گروه تروریستی داعش که ابتدا پس از اقدام نظامی آمریکا در عراق شکل گرفت، دو سالی است که پس از جرقه خوردن آتش جنگ در سوریه فعالیت‌های خود را به این کشور گسترش داده است. مقامات آمریکایی می‌گویند در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰۰ نفر از ۱۰۰ کشور به این گروه پیوسته‌اند.

اسناد وزارت دفاع آمریکا که اخیرا به دستور دادگاه از طبقه‌بندی خارج شده، نشان می‌دهد که واشنگتن از سال ۲۰۱۲ از احتمال حضور داعش در سوریه اطلاع داشته و آن را فرصتی برای تضعیف دولت این کشور می‌دانسته‌ است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: