تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۱۰:۱۶ کد مطلب 58152

سمینار نقش ادبیات فارسی برگزار شد

نقش ادبیات فارسی در توسعه روابط فرهنگی و سیاسی بین ایران و ویتنام روز چهارشنبه در همایشی در هانوی پایتخت ویتنام مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، این همایش را آکادمی علوم اجتماعی ویتنام با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هانوی برگزار کرد.

حسین الوندی، سفیر ایران در ویتنام در همایش بررسی نقش ادبیات فارسی در توسعه مناسبات دو کشور، گفت که روابط دیپلماتیک تهران و هانوی از سال 1973 آغاز شده، اما دو کشور تاکنون از تمام توانایی های بالقوه خود در همکاری ها استفاده نکرده اند.

وی بر درک متقابل زبان و ادبیات یکدیگر برای گسترش مناسبات و توسعه همکاری ها به ویژه در بخش فرهنگی تاکید کرد و خواستار افزایش رفت و آمد روشنفکران و مردم دو کشور برای رسیدن به این درک متقابل شد.

سفیر ایران گفت: شناخت متقابل زبان و ادبیات دو کشور نه تنها در توسعه روابط فرهنگی بسیار مفید است، بلکه باعث می شود فعالیت بین انجمن ها و محافل روشنفکری و مردم دو کشور افزایش یابد.

در این نشست مطرح شد دانشگاه های ایران تاکنون 10 دانشجوی ویتنامی را پذیرفته و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بورس 10 دانشجوی دیگر ویتنامی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا موافقت کرده است.

کتب فارسی پیش از این از زبان سوم به ویتنامی ترجمه می شد، اما این کشور هم اکنون مترجمانی دارد که ادبیات ایرانی را به طور مستقیم ترجمه می کنند.

کتاب داستان های ایرانی شامل گزیده ای از داستان های معروف کشورمان با همکاری بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ویتنام و یک مؤسسه انتشارات محلی نیز سال 1391 به زبان ویتنامی ترجمه و منتشر شد.

این اثر فرهنگی شامل برگزیده داستان هایی از شعرای بنام از جمله فردوسی، ناصرخسرو، سنایی، عطار، مولوی، سعدی و جامی است که به زبان ویتنامی ترجمه شد.

کتاب ادبیات پارسی شامل اشعار برگزیده ای از شعرای مشهور ایرانی از جمله رودکی، فردوسی، خیام، عطار، مولوی، بابا طاهر، ناصر خسرو، انوری، سعدی، حافظ، جامی و سنایی غزنوی نیز سال 1390 به وسیله ‘تای با تان’ مترجم، ادیب و شاعر معروف ویتنامی به چاپ رسید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: