تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۱۰:۲۰ کد مطلب 58155

پنجمین جشنواره فیلم شهر آغاز به کار کرد

پنجمین جشنواره فیلم شهر با بزرگداشت مسعود کیمیایی و پوران درخشنده از کارگردانان سینمای ایران و نکوداشت مرتضی احمدی هنرپیشه فقید و مرحوم مهران دوستی در تالار ایوان شمس آغاز به کار کرد.

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا، در ابتدای این مراسم که با اجرای محمد سلوکی در تالار ایوان شمس همراه شده بود، سیاوش حقیقی دبیر جشنواره ضمن خوشامدگویی به میهمانان، بیان کرد: چه سخت است و چه سنگین برای چنین شهری و چنین مردم فرهیخته ای، جشنواره ای از فیلم و هنر تدارک ببینیم تا تن به تنه مناره های بلند ادراک و شعورشان بزند و همتای معرفت بی همتایشان تا آسمان خداباوریشان به قد قامت برافرازد.

وی ادامه داد: من و ما در چنین مقامی، شهامت ایستادن به خویش داده ایم. ایستاده ایم محکم و مستحکم؛ چرا که دست کم توان خویش را در عرش خدای این مردمان آخته ایم و سنگری از توان سرداران هشت سال دفاع این قهرمانان ساخته ایم و عظمت توانستن را به مقاومت هم اینان شناخته ایم.

دبیر پنجمین جشنواره فیلم شهر در پایان خاطرنشان کرد: تمامی آنچه خوب به نظرتان خواهد آمد، از فرهنگ مهربانی تا خانه های معرفت دست های کودکان پرشمار شهرمان و شهرهامان، همه را وامدار شماییم و از شما آموخته ایم و آنچه را فروگذار کرده ایم، یاد تقصیر و قصور به فراموشی سپرده ایم حاصل غفلت ما و عدم یاری ذهن و ادراک ماست اما به جد باور داریم که شما به جشنواره ما چنان می نگرید که به یک شعله، به یک خواب لطیف.

* اهدای جوایز بخش محله جشنواره فیلم شهر توسط سینماگران شاخص

در ادامه این آیین، جوایز بخش محله پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر توسط نیکی کریمی، رضا میرکریمی، مسعود نقاش زاده، هادی منبتی و مازیار رضاخانی اهدا شد.

برگزیدگان بخش محله، نخستین تندیس های جشنواره پنجم فیلم شهر را بدین شرح دریافت کردند:

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم ضدنور به کارگردانی کیمیا سعادت، راحله فدایی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به بی صداتر از سکوت به کارگردانی غزاله بیدار

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم وقت بیدار شدن به کارگردانی علی وحیدی نیک

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم درخت جان به کارگردانی فرانک یوسفی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم فرشته ها به کارگردانی زهرا یاری زاده

همچنین جوایز تشویقی هیأت داوران به شرح زیر اهدا شد:

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم در به کارگردانی علی عرفام فرهادی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم درباره پدرم به کارگردانی محمدرضا گلپو

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم سیاه، سفید، خاکستری به کارگردانی مهدی زاهدی و شروین باقری

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم یک خانواده به کارگردانی آتنا سادات داوری

دیپلم افتخار به فیلم شلیک به کارگردانی هوشمند طاهری

دیپلم افتخار به فیلم قطره قطره به کارگردانی محمد عموپور

دیپلم افتخار به فیلم نسبیت به کارگردانی مهدیه صدرنژاد

دیپلم افتخار به جوان ترین فیلم ساز جشنواره: محمدحسام یزدانی

*نکوداشت زنده یاد مرتضی احمدی

نکوداشت زنده یاد مرتضی احمدی با حضور خانواده وی و همچنین حسین مسافرآستانه و یدالله صمدی برگزار شد.

در بخش نکوداشت زنده یاد مرتضی احمدی، تندیس و لوح تقدیر جشنواره به همراه هدیه رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به آقای چمن آرا ناشر آثار وی اهدا شد.

* اهدای جوایز بخش مسابقه طرح اولیه فیلمنامه

در ادامه، جوایز بخش مسابقه طرح اولیه فیلمنامه پنجمین جشنواره فیلم شهر اهدا شد.

در این بخش، 20 طرح از طرح های اولیه رسیده به جشنواره بررسی و جوایز اصلی توسط مسعود احمدیان، علی اکبر قاضی نظام و جابر قاسمعلی به شرح زیر اهدا شد:

دیپلم افتخار بهترین طرح اولیه فیلمنامه محمدحسن ساجدی طرح فیلمنامه 9

دیپلم افتخار بهترین طرح فیلمنامه به آزاده مردی پور برای طرح اولیه فیلمنامه زنده

جایزه ویژه هیأت داوران به سیامک صرافت برای طرح اولیه فیلمنامه لطفا رضایت ندهید

تندیس بهترین طرح فیلمنامه جشنواره به مریم سادات پور برای طرح اولیه فیلمنامه نشانه های کوک

*برگزاری نکوداشت زنده یاد رسول ملاقلی پور

در ادامه آیین افتتاحیه پنجمین جشنواره فیلم شهر، نکوداشت زنده یاد رسول ملاقلی پور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، فیلم نکوداشت این فیلمساز فقید که توسط فرزند وی، علی ملاقلی پور ساخته شده بود به نمایش در آمد. در این فیلم، خاطرات فیلمسازی رسول ملاقلی پور، عکاسی او در خرمشهر و… توسط یکی ازدوستان وی مرور شد.

پس از نمایش این فیلم، دکتر محمود صلاحی، محمد خزاعی و جواد طوسی برای تجلیل از این فیلمساز فقید روی سن رفتند و از همسر و فرزند ملاقلی پور تقدیر کردند.

در این بخش و هنگام حضور خانواده رسول ملاقلی‎پور روی سن، حاضران به شکل ایستاده خانواده وی را تشویق کردند و جواد طوسی نیز درباره این فیلمساز گفت: او یکی از صادق ترین فیلمسازان آن دوران بود. اگر بپذیریم ژانر سینمای جنگ مهمترین ژانر این دوران به حساب می آید، بدون شک رسول در قله این سینما با فیلم هایی مثل هیوا، سفر به چزابه و… قرار می گیرد. او در عین حال که به طبقه خودش وفادار بود؛ نگاهی عمیق و جامعه شناسانه داشت و پس از جنگ نیز تعریف جدیدی از سینمای احتماعی با آدم های مدنظر خودش پایه گذاری کرد و اسطوره های واقعی و نه انتزاعی را به تصویر کشید.

وی ادامه داد: جای نگرش اجتماعی معترضانه و در عین حال عدالت خواهانه رسول خالی است و امیدوارم که فرزندش راه او را ادامه دهد.

*صلاحی: جشنواره فیلم شهر سالانه برگزار می شود

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران نیز در این آیین، با تأکید بر سالانه برگزار شدن جشنواره فیلم شهر گفت: خوشحالم که پس از چهار سال تعطیلی جشنواره فیلم شهر، همزمان با ورودم به این عرصه این جشنواره آغاز به کار کرد. یکی از برنامه هایی که در سازمان طراحی و مورد تأکید آقای قالیباف بود، سالانه برگزار شدن جشنواره فیلم شهر بود.

وی ادامه داد: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در چند حوزه موضوع فرهنگ را در دستور کار خود دارد. به عنوان مثال ساخت فیلم هایی که بتوانند به حوزه تمدنی شهر کمک کنند، مورد حمایت ما خواهد بود. شهرداری امروز با موضوعات مختلف شهری روبروست چرا که شهرداری بیشتر به نهاد خدماتی و فرهنگی تبدیل شده است.

رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران سپس با اشاره به اهتمام ویژه شهردار تهران به موضوع فرهنگ و به ویژه سینما و تئاتر گفت: خوشبختانه شهردار تهران با پیشنهاد بنده موافقت کردند و سه سالن تئاتر در اختیار این سازمان قرار می گیرد. همچنین به مؤسسه تصویر شهر توصیه کرده ام که علاوه بر ساخت فیلم، از سینماگرانی که به ویژه در موضوع شهری دقت نظر دارند حمایت کنند.

وی افزود: در موضوعات مرتبط شهروندی هم، امسال شعار شهر تهران همدلی است که به نوعی همراستا با شعار سال است که توسط مقام معظم رهبری اعلام شده است. ما از کسانی که در این موضوعات فیلمنامه خوبی دارند، حمایت خواهیم کرد. سیاست سازمان همراهی با همه مجموعه سینمایی کشور است. باید تأکید کنم که از سازمان سینمایی کشور تا همه بنیادها و مجموعه هایی که در ارتباط با سینما و فیلم تلاش می کنند را همراهی خواهیم کرد.

صلاحی در ادامه سخنان خود با اشاره به برخی اشکالات در شهر تهران، اظهار کرد: در شهر موضوعات مختلف و انتقاداتی وجود دارد که نمی شود از آن ها گذشت اما در کنار این اشکالات، خدمات زیادی هم صورت گرفت.

وی سپس به تلاش های جدی شهرداری تهران در حوزه فضای سبز، فضاسازی برای شهروندان و… اشاره کرد و گفت: ما در حال ساخت نمایشگاه بین المللی شهرداری هستیم که با ساخت آن در رنکینگ نمایشگاهی جهان، به رتبه سوم می رسیم و از همینجا باید بگویم ان شالله نمایشگاه کتاب در دوره آتی در این مجموعه برگزار می شود.

رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در پایان سخنانش تأکید کرد: ما جامعه سینمایی را همکار و همدل خودمان می دانیم و در یکی دوماه گذشته هم دوستان دیده اند که چندین جلسه مشترک با سینماگران داشته ایم. ضمن آنکه تأکید ما کمک به بخش خصوصی است و جشنواره شهر نیز در همین راستا ان شاءالله همه ساله برگزار خواهد شد.

*بزرگداشت مسعود کیمیایی و آرزویش برای کودکان شهر

پس از سخنان صلاحی و در بخش بزرگداشت مسعود کیمیایی در جشنواره، فیلم ساخته شده از وی توسط جواد طوسی با موضوع شهر، فیلمسازی، جوانمردی و… به نمایش در آمد که با استقبال گسترده حاضران روبرو شد.

در ادامه، حجت الله ایوبی، محمد حیدری و ابوالحسن داودی روی سن آمدند و کیمیایی نیز در میان تشویق پرشور و ایستاده حاضران روی سن رفت.

این فیلمساز پیشکسوت پس از دریافت لوح تقدیر خود اظهار کرد: خوشحالم که برای نخستین بار از شهرم جایزه می گیرم؛ تهرانی که بسرعت دارد عوض می شود و شکل می گیرد. تنها چیزی که مردم فکر می کنند ای کاش این شهر نداشته باشد، بچه هایی هستند که تکدی گری می کنند.

*ایوبی: سقف فعالیت های فرهنگی در ایران، تا آسمان است

رییس سازمان سینمایی نیز در آیین افتتاحیه جشنواره فیلم شهر با استقبال از برگزاری این رویداد فرهنگی در پایتخت ایران اسلامی اظهار کرد: سقف فعالیت های فرهنگی در ایران تا آسمان است و ما نیز در کنار شما خواهیم بود.

حجت الله ایوبی در این آیین، با اشاره به وضع امروز شهر تهران گفت: امروز وقتی همراه با مهمانان خارجی از فرودگاه خارج می شویم و قدم به قدم این شهر را می بینیم سرمان را بالا می گیریم و می گوییم که تهران همان ایران است.

وی ادامه داد: امروز تهران، پرافتخار و زیبا شده و یک کارگاه هنری است؛ هر روز شاهد یک اثر هنری جدید در کوی و برزن تهران هستیم و بابت این اتفاق به مسؤولان شهری دست مریزاد می گویم. باید بگویم جناب آقای صلاحی هر جا حضور داشتند، رد پای ایشان سبز شده است.

رییس سازمان سینمایی افزود: روزگاری در دنیا شهرها را به برج ها و میدان های آن ها می شناختند اما از وقتی پای فرهنگ به شهرها باز شد، قدرت فرهنگ آنقدر زیاد است که بتن در برابر فرهنگ سر تعظیم فرود آورد و امروز شهرها به هنر و رویدادهای هنری و فرهنگی شان و به ویژه سینمایی شناخته می شوند.

ایوبی با تقدیر از فعالیت فرهنگی شهرداری تهران عنوان کرد: شهرداری تهران در آن روزگار سخت بسته شدن ها، در کنار اهالی فرهنگ، هنر و سینما بود. شهرداری تهران بوفه های اکسیژنی برای اهالی فرهنگ و هنر فراهم کرد که آن را فراموش نمی کنیم و باز هم از شهرداری انتظار داریم به کمک خود ادامه دهد. ما دست نیازمان به سوی شما دراز است چراکه سینمای ایران با این عظمت نمی تواند با بودجه اندک سازمان سینمایی ادامه حیات بدهد.

وی خاطرنشان کرد: ان شالله بتوانیم فرهنگ و هنر کشور را اعتلا ببخشیم؛ حتماً لازم نیست موضوعات فیلم هایی که مورد حمایت شماست موضوع شهر داشته باشند. سینما به خودی خود موضوعیت دارد. چرا که شهرداری در حوزه عمرانی کار درخشانی دارد اما فرهنگ و هنر، هویت و روح شهری مانند تهران است. شهرسازی آسان است اما ساختن شهر در جان و ذهن مردم کار دشواری است. برای ساخت و ساز این روح، هنر، فرهنگ و سینما می تواند تأثیرگذار باشد.

ایوبی سپس با استقبال از برگزاری جشنواره فیلم شهر تأکید کرد: در ایران بزرگ، هیچ نهاد و گروه فرهنگی رغیب هم یکدیگر نیستند و سقف فعالیت های فرهنگی تا آسمان ادامه دارد؛ ما در کنار شما هستیم و یکی هستیم و نتیجه همه این جشن ها و جشنواره ها اعتلای فرهنگ و هنر است.

رییس سازمان سینمایی در پایان سخنانش خطاب به مسؤولان فرهنگی شهر تهران، درخواست کرد که یک پلاک (ساختمان) جدید برای خانه سینما اختصاص دهند چرا که خانه سینما نیاز به یک پلاک باشکوه تر دارد.

* بزرگداشت درخشنده و تأکید بر توجه به کاستی ها در عین دیدن زیبایی های شهری

بر اساس این گزارش، در ادامه آیین افتتاحیه، پس از نمایش فیلم زیبای بزرگداشت پوران درخشنده، از این فیلمساز با تشویق قابل توجه حاضران تشویق شد.

در این بخش، شهاب حسینی و سیاوش حقیقی دبیر جشنواره روی سن رفتند و جایزه این فیلمساز را به وی اهدا کردند.

درخشنده نیز در سخنانی با ابراز خرسندی از برگزاری این بزرگداشت گفت: فیلم شهر یعنی خانه ما؛ خانه ای که پدر، مادر و بزرگترها تلاش می کنند که رشد کنیم و دیده شویم. جشنواره شهر متعلق به مردم است و شاید مهمترین جشنواره ماست؛ چرا که در آن علاوه بر حضور شهر و تاریخ، شهروند هم خود را می بیند. شهر و شهروند مانند دو بال پرنده هستند.

وی ادامه داد: من فیلمسازی اجتماعی هستم. ما فیلمسازان چشمانمان خیلی خوب کار می کند. باید بگویم وقتی پس از مدتی از سفر بازگشتم و آثار نقاشان ایرانی و خارجی را در سرتاسر بلوارها دیدم، احساس کردم که انگار یک پدر دلسوز وجود دارد که یاد گرفتن را نشان می دهد. یا وقتی متوجه شدم که پلی برای پیاده روی با طراحی خانم جوانی در تهران ساخته شده است، خیلی خوشحال شدم که شهرداری به سلامت شهروندان هم توجه دارد.

کارگردان هیس دخترها فریاد نمی زنند در عین حال با تأکید بر اینکه ایران فقط تهران نیست، بیان کرد: سرتاسر ایران باید این نگاه به شهروند را به خود بگیرد. جشنواره شهر پس از چهار سال مجدداً راه افتاده است اما من هنوز دغدغه مردمی را دارم که در کنار آن ها زندگی می کنم.

وی توضیح داد: در کنار همه زیبایی های روز افزون، مردمانی زندگی می کنند که حتی برای بالارفتن از یک اتوبوس نیاز به امکانات ویژه ای دارند و یا اشتغال جوانان مهمترین نیاز امروز ماست که ارتباط مستقیمی با ازدواج، طلاق، مسؤولیت پذیری و اعتیاد دارد.

درخشنده در پایان خطاب به مسؤولان گفت: درخواست می کنم که به هر شکل ممکن، مسأله استخدام را برای نسل جوان جدی بگیرید.

*اعلام جوایز بخش اقلام تبلیغاتی جشنواره فیلم شهر

در بخش اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی که با حضور خسرو خسروشاهی، علیرضا زرین دست، شهاب الدین عادل و عبدالحمید قدیریان برگزار شد، برگزیدگان به شرح زیر اعلام شدند:

دیپلم افتخار بهترین عکس فیلم به آرش صادقی برای مجموعه عکس فیلم آوا

تندیس زرین بهترین عکاس فیلم به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس فیلم ملکه

تندیس زرین بهترین سازنده عنوان بندی به امیر مهران برای عنوان بندی فیلم برف

تندیس زرین بهترین آنونس فیلم به آرش معیریان برای آنونس فیلم سوت پایان

تندیس زرین بهترین طراحی پوستر به علی باقری برای پوستر فیلم شیار 143

در این بخش، خسرو خسروشاهی که یکی از داوران این بخش بود، اظهار کرد: امشب از من پرسیدند که اینجا چه می کنی و پاسخ دادم که جشنواره شهر، نخستین جشنواره ایست که مرا دعوت کرد و از این بابت خرسندم.

*نکوداشت زنده یاد مهران دوستی با تشویق ایستاده و اشک حاضران

در بخش پایانی آیین افتتاحیه جشنواره فیلم شهر، نکوداشت زنده یاد مهران دوستی که قرار بود با رادیو جوان در این رویداد فرهنگی حضور داشته باشد، با نمایش فیلمی از وی برگزار شد.

محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، عبدالحسینی معاون هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و دکتر شهرام گیل آبادی از دوستان نزدیک زنده یاد مهران دوستی برای تقدیر از نکوداشت وی روی سن آمدند و مادر وی را تجلیل کردند.

حضور مادر زنده یاد مهران دوستی با استقبال بسیار زیاد و اشک های جمعی از حاضران که به شکل ایستاده وی را تشویق می کردند روبرو شد.

گیل آبادی در این بخش درباره زنده یاد مهران دوستی گفت: 20 سال رفاقت را نمی توان خلاصه کرد. مهران دوستی در یک جمله خلاصه شد و آن هم صدای زلال مردم ایران بود.

در آیین افتتاحیه پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، گزارشی تصویری از تلاش ها، داوری ها و برنامه های جشنواره برای حاضران به نمایش در آمد. همچنین امیر تاجیک به اجرای برنامه موسیقی پرداخت.

در این آیین، حجت الله ایوبی (ریاست سازمان سینمایی)، محمود صلاحی (رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران)، شهرام گیل آبادی، سیدعلی احمدی (مدیرعامل موسسه تصویر شهر)، مسعود کیمیایی، پوران درخشنده، نیکی کریمی، شهاب حسینی، محمد خزاعی، رضا میرکریمی، خسرو خسروشاهی، محمد حیدری، امیر اسفندیاری، مهدی مسعودشاهی، حبیب اسماعیلی، مصطفی کیایی، یدالله صمدی، علی روئین تن، حجت الاسلام علوی، محمدرضا عباسیان، هادی نائیجی، سیدهادی منبتی، محمود گبرلو، فرشید نوابی، ابوالحسن داودی و… حضور داشتند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: