تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۱۰:۲۳ کد مطلب 58158

ایران وترکیه راه های همکاری برای تولید فیلم وسریال را بررسی کردند

در جریان دیدار علیرضا بیگدلی سفیر جمهوری اسلامی ایران با رئیس رادیو تلویزیون ترکیه اهمیت توسعه مناسبات فرهنگی رسانه ای و گسترش مبادلات رادیو و تلویزیونی میان دو کشور مورد تاکید قرار گرفت .

به گزارش میدان 72 به نقل از ایرنا ، دراین ملاقات علیرضا بیگدلی سفیر ایران با تشریح جایگاه واهمیت توسعه فعالیت رسانه های دوکشور با اشاره به عزم واراده مقامات عالیرتبه ایران وترکیه برای ارتقا مناسبات درکلیه سطوح گفت: شناخت و ارتقاء آگاهی افکار عمومی وشهروندان ازظرفیت های مشترک سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دردو کشور اصلی بنیادین واساسی برای توسعه مناسبات به شمار می رود . از این جهت ضروری است رسانه ها در دو کشور چشم انداز و تعاریف واقعی از توانمندی های دو کشور رااز طریق برنامه های مستند رادیو و تلویزیونی به مخاطبین خود ارائه نمایند.

سفیر ایران با اشاره به همکاری های دو کشور درعرصه رسانه افزود : امروز روابط رسانه ای میان دو کشور در جریان قرار دارد ولی این مهم در سطح مطلوب نیست .

وی با تاکید براینکه اصحاب رسانه ها در دو کشور باید با تلاش مضاعف وتوسعه مراودات زمینه رسیدن به سطح مناسب را تسهیل نمایند، انجام تعاملات وسفرهای مردمی را فرصتی برای تقویت مناسبات ارزیابی و خواستار همکاری رسانه های ترکیه برای آشنایی مردم این کشور با ایران شد .

وی با اشاره به تحولات منطقه واهمیت تامین صلح وثبات و نقش آفرینی مشترک دو کشور دراین مسیرتاکید نمود، با توجه به ظرفیت های عظیم رسانه ای در دو کشور نه تنها می توانیم برای مردمان مان بلکه برای دیگر ملل هم تولید محتوا، اندیشه و فرهنک انسانی داشته باشیم .

شنول گوکا رئیس صدا وسیمای دولتی ترکیه TRT در این دیدار با مهم ارزیابی نمودن روابط فرهنگی رسانه ای میان دو کشور تاکید نمود: ایران و ترکیه از عمق تاریخی و فرهنگی مشترکی برخوردار وافزایش سطح شناخت مردمان دو کشور از گذشته و داشته های مان می تواند بستر توسعه مناسبات و همکاری های دو کشور در کلیه زمینه های مورد علاقه را تحکیم و در این مسیر شاهد فصل نوین همکاری های رسانه ای میان ایران و ترکیه باشیم .

وی ضمن ابراز آمادگی سازمان مطبوعش برای توسعه مبادلات فرهنگی رسانه ای با ایران تاکید کرد: ماعزم واراده رهبران دو کشور برای ارتقاء سطح مناسبات در کلیه سطوح و به ویژه تحقق اهداف سیاسی – اقتصادی مورد نظر ایشان را بطور کامل درک نموده وازآن بنحو شایسته حمایت می نمایم .

وی روابط میان دو رسانه دولتی ایران و ترکیه به ویژه از طریق ساختار های بین المللی را مهم ارزیابی وابراز امیدواری کرد که در سایه تفاهم نامه همکاری میان سازمان های رادیو وتلویزیون ایران وترکیه که در سال 2008 به امضا رسیده بتوانیم شاهد توسعه مناسبات و همکاری های مشترک در کلیه زمینه ها ازجمله مناسبات فرهنگی رسانه ای باشیم .

سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه موسوم به TRT در سال 1964 میلادی تاسیس شد. حدود 70 درصد از بودجه 700 میلیون دلاری این سازمان از طریق مالیات مندرج در قبض آبونمان برق خانوارها ومالیات بر فروش گیرنده های دیجیتالی وفروش برنامه رادیو وتلویزیون تامین و20 درصد بودجه توسط دولت و 10 درصد باقی مانده از طریق ساخت و برنامه های تبلیغاتی وفروش تولیدات آن تامین می شود.

سازمان رادیو تلویزیون ترکیه یکی ازاعضای اتحادیه پخش برنامه های اروپایی EBU است.سازمان رادیو وتلویزیون دولتی ترکیه 70/15 درصد از سهام شبکه اروپایی یورونیوز را هم در اختیار دارد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: