تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۷ - ۲۲:۲۸ کد مطلب 58306

صلاحی: هفته آینده سه سالن تئاتر به شهر اضافه می‌شود / ایوبی: شهرداری با خانه سینما در تعامل باشد

حجت الله ایوبی با حضور در مراسم افتتاحیه پنجمین جشنواره فیلم شهر خطاب به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران پلاک جدیدی برای خانه سینما در نظر بگیرد. خانه سینما نیازمند یک ساختمان جدید است.

به گزارش میدان 72 به نقل از هنرآنلاین،افتتاحیه پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر با حضور حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی و محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و جمعی از هنرمندان و اهالی سینما در تالار ایوان شمس چهارشنبه شب 6 خردادماه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیاوش حقیقی دبیر پنجمین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم شهر روی سن حاضر شد و گفت: امیدوارم این دوره از جشنواره با حمایت‌های رئیس سازمان سینمایی و دیگر ارگان‌های وابسته هر سال برگزار شود.

حقیقی سپس گزارشی از عملکرد پنجمین جشنواره بین المللی فیلم شهر را خواند.

از دیگر سخنران این مراسم می‌توان به حجت‌الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی اشاره کرد. وی با حضور در این مراسم گفت: خوشحالم که تهران آنقدر شهر زیبایی شده که حالا در برابر مهمانان خارجی می‌توانیم سرمان را بالا بگیرم. خوشحالم که آقای محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران،این شهر را با نمادهای زیبا توسعه داده‌اند. خوشحالم که تهران با جشنواره‌های مختلف فرهنگی در جهان شناخته می‌شود و این نشان می‌دهد که آهن و بتن در مقابل فرهنگ و هنر تسلیم شده است.

رییس سازمان سینمایی بیان کرد: ما از شهرداری تهران می‌خواهیم تا همچنان به سینما و دیگر هنرها کمک کرده و از آن حمایت کند. نباید فراموش کرد که سینمای ایران با چنین عظمتی و با چنین بودجه کمی نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد. حتما لازم نیست موضوعات فیلم‌هایی که مورد حمایت شهرداری تهران قرار می‌گیرد، موضوع شهری داشته باشند، چرا که سینما به خودی خود موضوعیت دارد. فرهنگ و هنر هویت و روح شهری مانند تهران است؛ چرا که برگزاری این برنامه‌های فرهنگی و هنری اعتلای فرهنگ و هنر را به همراه دارد.

ایوبی با اشاره به اینکه رضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما کمی زود این جلسه را ترک کرد، گفت: اگر میرکریمی حضور داشت، حتما از شهرداری تهران می‌خواست تا یک پلاک جدید برای خانه سینما در نظر بگیرد، چرا که خانه سینما با جایگاهی که دارد نیازمند یک ساختمان مناسب است.

در ادامه مراسم محمود صلاحی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در این مراسم گفت: خوشحالم بعد از گذشت چهار سال جشنواره بین‌المللی فیلم شهر همزمان با ورود من به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دوباره برگزار شد و با توجه به توجه شهرداری تهران به مقوله فرهنگ و هنر در نظر داریم تا این جشنواره را هر سال برگزار کنیم.

صلاحی بیان کرد: توجه به فیلم‌هایی با موضوع تمدن شهری در اولویت کار ما قرار دارد اما در کنار آن از کارگردانانی که به موضوعات مختلف شهری نیز می‌پردازند هم حمایت می‌کنیم.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در این مراسم درباره وضعیت تئاتر بیان کرد: ما می‌خواهیم علاوه بر سینما در عرصه تئاتر هم تغییراتی را با حمایت شهرداری تهران آغاز کنیم و خوشبختانه به تازگی شهردار تهران با پیشنهاد من موافقت کرده و قرار است در هفته آینده ۳ سالن بزرگ تئاتر به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران واگذار شود. البته باید بگویم که تا امروز ۵ سالن سینما و موسسه تصویر شهر در حال فعالیت هستند.

صلاحی با اشاره به شعار سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به نام “شهر همدلی” عنوان کرد: این شعار به نوعی برگرفته از شعار مقام معظم رهبری در سال ۹۴ مبنی بر “دولت و مردم، همدلی و هم زبانی”، است و ما می‌توانیم از فیلم‌هایی با این مضمون نیز حمایت کنیم.

بعد از پایان صحبت‌های محمود صلاحی امیر تاجیک خواننده با اجرای آهنگ‌هایی به روی صحنه آمد و بعد از اتمام این بخش نوبت به مراسم بزرگداشت مسعود کیمیایی شد که ابتدا فیلمی که توسط جواد طوسی از وی ساخته بود به نمایش در آمد و برای اهداء لوح یادبود به این کارگردان پیشکسوت حجت الله ایوبی، محمود صلاحی و ابوالحسن داوودی به روی صحنه آمدند.

مسعود کیمیایی در این مراسم و بعد از تقدیرش بیان کرد: خوشحال هستم که این جایزه را از شهرم دریافت می‌کنم. تهران همواره در حال تغییر است و چیزی که امیدوارم تهران هیچ وقت آن را نداشته باشد کودکانی هستند که تکدی‌گری می‌کنند.

در ادامه این مراسم کلیپی به مناسبت نکوداشت مرحوم مرتضی احمدی پخش شد و برای اهداء لوح یادبود حسن مسافر آستانه و یدالله صمدی به روی صحنه آمدند و بابک چمن‌آرا ناشر آثار مرتضی احمدی به نمایندگی از خانواده وی برای دریافت آن به روی صحنه آمد.

سپس مراسم بزرگداشت پوران درخشنده برگزار شد که این کارگردان سینما با حضور در روی سن گفت: فیلم شهر همانند خانه ما است. جشنواره متعلق به مردم است و فکر می‌کنم جشنواره شهر یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های ما باشد. چون ما در این شهر زندگی می‌کنیم. همیشه فیلم‌ها را رصد می‌کنیم. از تمام زوایا تهران را می‌بینیم. دغدغه من همیشه مردم شهرم بوده‌اند.

درخشنده گفت: باید برای پیشرفت و فرهنگ این شهر بیشتر کوشش کنیم. به جوان هایمان کمک کنیم. به فکر مشکل آمار بالای طلاق باشیم. خواهش می‌کنم به هر شکلی که ممکن است مسئله استخدام جوان‌ترها را جدی بگیرید.

بعد از برگزاری این بخش نوبت به اهداء جوایز بخش طرح اولیه فیلم‌نامه رسید که به شرح ذیل به ترتیب برای دریافت تندیس و لوح یادبود خود به روی صحنه آمدند.

دیپلم افتخار بهترین طرح اولیه فیلمنامه محمدحسن ساجدی طرح فیلمنامه 9

دیپلم افتخار بهترین طرح فیلمنامه به آزاده مردی پور برای طرح اولیه فیلمنامه زنده

جایزه ویژه هیات داوران به سیامک صرافت برای طرح اولیه فیلمنامه لطفاً رضایت ندهید

تندیس بهترین طرح فیلمنامه جشنواره به مریم سادات پور برای طرح اولیه فیلمنامه نشانه‌های کوک

در این مراسم داوران بخش محله جوایز این بخش را اهدا کردند. داوران بخش محله به روی صحنه آمدند و جوایز این بخش را که بدین شرح است به برگزیدگان اهداء کردند.

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم ضد نور به کارگردانی کیمیا سعادت، راحله فدایی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به بی‌ صداتر از سکوت به کارگردانی غزاله بیدار

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم وقت بیدار شدن به کارگردانی علی وحیدی نیک

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم درخت جان به کارگردانی فرانک یوسفی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم فرشته‌ها به کارگردانی زهرا یاری زاده

همچنین جوایز تشویقی هیات داوران به شرح زیر اهدا شد:

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم در به کارگردانی علی عرفام فرهادی

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم درباره پدرم به کارگردانی محمدرضا گلپو

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم سیاه، سفید، خاکستری به کارگردانی مهدی زاهدی و شروین باقری

تندیس جشنواره، دیپلم و یک دوربین تصویربرداری به فیلم یک خانواده به کارگردانی آتنا سادات داوری

دیپلم افتخار به فیلم شلیک به کارگردانی هوشمند طاهری

دیپلم افتخار به فیلم قطره‌قطره به کارگردانی محمد عموپور

دیپلم افتخار به فیلم نسبیت به کارگردانی مهدیه صدرنژاد

دیپلم افتخار به جوان‌ترین فیلم ساز جشنواره: محمدحسام یزدانی

در بخش اهدای جوایز اقلام تبلیغاتی که با حضور خسرو خسروشاهی، علیرضا زرین دست، شهاب‌الدین عادل و عبدالحمید قدیریان برگزار شد، برگزیدگان به شرح زیر اعلام شدند:

دیپلم افتخار بهترین عکس فیلم به آرش صادقی برای مجموعه عکس فیلم آوا

تندیس زرین بهترین عکاس فیلم به امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس فیلم ملکه

تندیس زرین بهترین سازنده عنوان بندی به امیر مهران برای عنوان بندی فیلم برف

تندیس زرین بهترین آنونس فیلم به آرش معیریان برای آنونس فیلم سوت پایان

تندیس زرین بهترین طراحی پوستر به علی باقری برای پوستر فیلم شیار 143

در پایان مراسم کلیپی به مناسبت در گذشت مهران دوستی گوینده رادیو پخش شد که مادر وی برای دریافت لوح یادبود به روی سن آمد.

در این مراسم افرادی چون حجت الله ایوبی (ریاست سازمان سینمایی)، محمود صلاحی (رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران)، شهرام گیل آبادی، سیدعلی احمدی (مدیرعامل موسسه تصویر شهر)، مسعود کیمیایی، پوران درخشنده، نیکی کریمی، شهاب حسینی، محمد خزاعی، رضا میرکریمی، خسرو خسروشاهی، محمد حیدری، امیر اسفندیاری، مهدی مسعودشاهی، حبیب اسماعیلی، مصطفی کیایی، یدالله صمدی، علی روئین تن، حجت الاسلام علوی، محمدرضا عباسیان، هادی نائیجی، سیدهادی منبتی، یزدان عشیری،محمود گبرلو، فرشید نوابی، ابوالحسن داودی و… حضور داشتند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: