تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۰۴:۰۴ کد مطلب 58436

آژانس به دنبال مصاحبه با مسئولانی است که مظنون به دست داشتن در تحقیقات و توسعه تسلیحاتی هستند

آژانس بر 12 فعالیت نسبت داده شده به تهران، تمرکز کرده است که به تلاش ایران برای ساخت چنین سلاح هایی اشاره دارد؛ از جمله سوء ظن ها به اینکه تهران در حال کار بر روی ساخت خرج هسته ای برای موشک های خود است

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72، با نزدیک شدن ضرب الاجل هسته ای 9 تیر (30 ژوئن) بازار فضاسازی هسته ای برای اعمال فشار بر جمهوری اسلامی گرمتر شده است.

پس از انتشار گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی هسته ای در روز جاری، رسانه های آمریکایی به صورت گسترده ای مدعی عدم همکاری ایران با آژانس و متوقف شدن بررسی برنامه هسته ای ایران توسط آژانس، شده اند.

واشنگتن پست (Washingtonpost)، یو اس نیوز (USnews)، هافینگتون پست (Hufingtonpost)، بیزینس اینسایدر (Businessinsider)، یاهو نیوز (Yahoonews) و … با عناوین مختلفی به انعکاس این خبر پرداختند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) نیز در خبری تحت عنوان “گزارش آژانس هسته ای سازمان ملل نشان می دهد بررسی [برنامه هسته ای] ایران اساسا متوقف شده است” به این موضوع پرداخت.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید دارد که به همکاری بیشتری از سوی ایران برای وضوح کامل فعالیت های کنونی این کشور نیاز است. این آژانس اعلام کرده است که بدون این همکاری، نمی تواند نتیجه گیری کند که تمامی مواد هسته ای در ایران در راستای فعالیت ها و اهداف صلح آمیز است.»

این خبرگزاری آمریکایی افزود: «پس از سال ها وقفه، ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در نوامبر 2013 برای تلاشی جدید برای بررسی اتهامات توافق کردند. آمریکا و متحدانش نیز بازرسی ها را جزئی از فهرست مطالب مورد بحث در مذاکرات هسته ای با ایران به منظور محدود کردن برنامه هسته ای این کشور در ازای لغو تحریم ها، قرار دادند.

 

واشنگتن نیز اصرار دارد لغو کامل تحرم ها، وابسته به بررسی کامل اتهامات [ایران] توسط آژانس بین اللملی انرژی هسته ای و دستیابی این آژانس به یک ارزیابی بر اساس یافته ها است. ایران هرگونه تلاش یا تمایل برای دستیابی به تسلیحات هسته ای را انکار کرده و اسراییل، آمریکا و دیگر مخالفان خود را به ارائه شواهد ساختگی به آژانس برای تحقیق و رسیدگی، متهم می کند. آژانس بر 12 فعالیت نسبت داده شده به تهران، تمرکز کرده است که به تلاش ایران برای ساخت چنین سلاح هایی اشاره دارد؛ از جمله سوء ظن ها به اینکه تهران در حال کار بر روی ساخت خرج هسته ای برای موشک های خود است.

 

در انتهای این گزارش با تاکید بر ضرورت بازرسی از مراکز نظامی ایران آمده است: «آژانس به دنبال مصاحبه با مسئولانی است که مظنون به دست داشتن در تحقیقات و توسعه تسلیحاتی هستند. آژانس همچنین خواهان بازدید از مراکزی است که ظاهرا برای این کارها استفاده شده است.»

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: