تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۰۳:۴۹ کد مطلب 58608

چرا خواستند کار احمدی نژاد و رای مردم را یکسره کنند؟

بسیار شنیده ایم که گفته اند که دولت احمدی نژاد در چهار سال اول یا طی شش سال مطلوب بوده و این دولت دهم یا دو سال پایانی دولت دهم بود که موجب تعارض و مخالفت را فراهم کرد. این گونه است که بسیار مهم خواهد بود که از قول این نماینده محترم بخوانیم ایشان و دوستانش از همان ابتدا بنای مخالفت و مواجهه با دولت نهم را داشتند.

میدان72/ کمال رستمعلی: یکی از نمایندگان محترم در مصاحبه با روزنامه ای حامی دولت، ضمن ابراز و اعلام خوش وقتی فراوان از بر سر کار آمدن ریاست محترم دولت یازدهم و حمایت قاطع دوستانش از این اتفاق، روند مقابله و مواجهه خود و دوستانش را با دکتر احمدی نژاد شرح داد.

این گفتگو در کنار صدها مطلب و مصاحبه و سخنرانی دیگری که این روزها بر علیه رییس دولت های نهم و دهم انجام و منتشر می شود به خودی خود چندان اهمیتی ندارد، زمان و سیر حوادث و وقایع نشان داده است که قضاوت مردم و تصمیم ها و تحلیل های ایشان تا چه اندازه فارغ از دیدگاه های سیاسیون و رسانه ها هست.

این کاملا روشن است وقتی یکی دیگر از روزنامه ها ی معروف حامیان دولت، در یادداشتی ناچار می شود متن کوتاهی را که در نقد دولت است و احیانا از طریق پیامک یا وایبر منتشر شده را عینا نقل کند و سپس در عجیب ترین شیوه ممکن به آن پاسخ دهد، نشان دهنده ی آن است که هزاران تیتر و سرمقاله و کلیپ و خبر و تحلیلی که تا کنون ارایه کرده اند تا چه میزان از نگاه مردم بی اهمیت بوده است.

پیش از این گفته شد که برخی اشخاص و رسانه ها در معادله ی احمدی نژاد گرفتار آمده اند و همه ی آن چه از جزوات و کتاب های خود حفظ کرده اند، این سال ها ابدا به کارشان نیامد و البته نخواهد آمد. فهم پدیده ی به وقوع پیوسته در سال 84 مستلزم تغییر رویکرد و مسیری از سوی این سیاسیون و رسانه های شان هست که اصولا از نطر ایشان نشدنی ست، چون هر تغییری مترادف با شیفت ایشان از طبقه و گروهی خاص به سوی مردم و لاجرم فهم ارتباط قلبی مردم و گفتمان احمدی نژاد خواهد شد.

این گفتگو اما از یک منظر واجد اهمیت است. آشکارا وضعیت منتخب مردم در سال های 1384 و 1388 را در فضایی که مخالفانش طراحی کرده بودند، در برابر چشم ما قرار می دهد. مساله این نیست که مردم به خوبی موقعیت و وضعیت دشوار و بی سابقه ی رییس جمهور را درک می کردند و آن چه در مصاحبه نماینده محترم گفته شد، مدت ها پیش از این در ذهن و باور مردم بوده، آن چه این گفتگو را مهم می کند، اذعان روشن و بی پرده ی یکی از مخالفان جدی دکتر احمدی نژاد به همه ی آن واقعیاتی ست که پیش تر البته از سوی دیگر دوستان این نماینده محترم به عناوین مختلف رد و انکار می شد.

بسیار شنیده ایم که گفته اند که دولت احمدی نژاد در چهار سال اول یا طی شش سال مطلوب بوده و این دولت دهم یا دو سال پایانی دولت دهم بود که موجب تعارض و مخالفت را فراهم کرد. این گونه است که بسیار مهم خواهد بود که از قول این نماینده محترم بخوانیم ایشان و دوستانش از همان ابتدا بنای مخالفت و مواجهه با دولت نهم را داشتند. این بخش از گفتگوی نماینده محترم با روزنامه ی حامی دولت را بخوانید:

\” اصلا پیش‌بینی من این بود. بحث قبل از ورود به دوره ریاست‌جمهوری آقای احمدی‌نژاد بود و من گفتم خواهید دید که ‌این دوره مجلس مقابل تخلفات دولت خواهد ایستاد. \”

یعنی ایشان قبل از آن که دولت تشکیل شود و به قول خودشان قبل از ورود به دوره ی ریاست جمهوری، پیش بینی کرد و با قاطعیت گفت: خواهید دید که مقابل تخلفات دولت خواهد ایستاد! کدام دولت؟ دولتی که هنوز شکل نگرفته، کدام تخلف؟ تخلفی که قرار است در دولتی که هنوز تشکیل نشده انجام شود.

سوال مهم اما این است که آیا وقتی دولتی هنوز شکل نگرفته با قاطعیت از تخلف نه که از تخلفات آن سخن گفته می شود، در زمانی که دولت بر سر کار است و مشغول پیش برد مسایل داخلی و بین المللی هست، نگاه به دولت نگاه هم راهی و کمک است یا نگاه تخلف یاب؟

ایشان در مصاحبه صرفا به ذکر این پیش بینی مهم اکتفا نمی کند و در ادامه تاکید می کند که برخی نمایندگان معروف مخالف دولت نهم، نه آن که در مسیر عمر دولت و مثلا بعد از گذشت دو یا سه سال و با مشاهده ی برخی موارد که مطلوب ایشان نبوده، به صف مخالفان دولت پیوسته باشند بلکه از همان ابتدا مخالف بوده اند. بخوانید:

\” از نمایندگان اصولگرایی اسم می‌برم که در مجلس هفتم و بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری آقای خاتمی، منتقد دولت آقای احمدی‌نژاد بودند، از همان اول تا پایان دوره‌اش. \”

از همان اول تا پایان دوره اش. این کلمات و جملات حقا از هر توضیح و تفسیری بی نیاز هستند. خیلی روشن است چه مواجهه ای خواهد داشت کسی که از همان اول دولت با دولت مخالف باشد. بر سر چه چیری؟ برای چه؟ چرا؟

وی در این مصاحبه پرده از روی وقایعی دیگر نیز بر می دارد. نماینده محترم ضمن بر شمردن همراه با افتخار استیضاح ها و این که به برخی وزرای پیشنهادی دولت رای داده نشد، آن را یک \” نشانه \” می داند:

\” ولی بالاخره چند وزیر او در همان دوره استیضاح شدند و به بعضی از وزرای او در همان آغاز رای ندادند. این خودش یک نشانه بود. \”

نشانه ای از سوی کسانی که قبل از تشکیل دولتی، پیش بینی تخلفات آن دولت را می کردند و از همان اول تا پایان مخالف بودند. نشانه ای از این واقعیت که برای این اشخاص اساسا رای و خواست و نظر مردم از جایگاه و اعتبار برخوردار نبود. مهم نبود که چند میلیون نفر و بر اساس چه تحلیل و نگاهی دولتی را بر سر کار آوردند، مهم نبود که دولت در وسط میدان کار و سازندگی ست و مردم بیشترین و بالاترین مطالبه را از رییس دولت خواهند داشت و مدام عهد خود با او را که در جریان انتخابات بسته شد ، یادآوری کرده و پیشرفت و توسعه کشور را انتظار می کشند. بنابراین اصرار رییس جمهور بر پی گیری خواست و اراده ی مردم و تحقق آرمان های مشترک دولت و مردم، به لج بازی تعبیر شده و فاتحانه از به کرسی نشستن حرف خود در برابر حرف دولت گفته می شود:

\” البته آقای احمدی‌نژاد روحیه لج‌بازی داشت و آدم خاصی بود ولی مجلس کار خودش را انجام می‌داد. \”

و چند خط پایین تر یکی از لج بازی های ایشان را به تصویر می کشد. در مجلس قرار است در خصوص قانون هدف مندی یارانه ها که ناشی از ابتکار و شجاعت شخص رییس جمهور و تیم اقتصادی او بود، بحث و گفتگو شود و آقای احمدی نژاد هم می خواهد درباره ی طرحی که ساعت ها وقت برای آن گذاشت و جلسات پی در پی در دولت برای این کار بزرگ برگزار کرد، در مجلس دقایقی حرف بزند. اما از نظر این نماینده محترم این موضوع بدیهی و طبیعی ، اعتراض توصیف می شود و لابد برگی از کتاب لج بازی های احمدی نژاد:
\” حتی در روند تصویب به حالت اعتراض به مجلس آمد و پشت تریبون قرار گرفت که در دادن فرصت به او رییس مجلس مانده بود که آیا آیین‌نامه داخلی به او چنین فرصتی را می‌دهد یا نه. نهایتا هم که فرصت داده شد بنا را بر این گذاشتیم که حرف‌های او را بشنویم و آنچه را قابلیت دارد مطابق قانون اساسی بپذیریم و آنچه قابلیت ندارد را رد کنیم. نهایتا هم روی این ایستادیم و همین کار را کردیم. \”

او که لج باز بود حرف هایش را زد و رفت و این نماینده محترم و دوستانش که لج باز نبودند اما روی حرف خود پافشاری کردند: \” روی این ایستادیم و همین کار را کردیم \”.

پرهیزی ندارد که مخاطب مقایسه ای کند بین آن چه درباره ی دولت تشکیل نشده ی نهم قضاوت کردند و آن قضاوتی که درباره ی دولت تشکیل نشده ی یازدهم به عمل آوردند، وقتی که می گوید:

\” اتفاقا وقتی که ایشان (آقای روحانی) انتخاب شد، اکثریت مجلس از آن استقبال کرد. استقبال هم نمایشی نبود یعنی ما عمیقا خوشحال بودیم که قرار است ایشان سکان دولت بعدی را به دست بگیرد. \”

سوالی را که خبرنگار دل دل می کند بپرسد یا نه را با افتخار خودش طرح می کند:

\”بگذارید من شفاف بگویم. حرف شما این است که چرا ما رییس‌جمهور را استیضاح نکردیم؟\”

و خبرنگار را معطل نمی گذارد و خیلی سریع و صریح می گوید که دقیقا قصد این کار را داشتند:

\” خیلی احتمال داشت که آقای احمدی‌نژاد را برکنار کنیم. در‌ آن روزها چند باری صحبت از استیضاح رییس‌جمهور شد.\”

دلیل ش هم از سوی ایشان و هم فکرانش بسیار روشن بود:

\” ما می‌دانستیم که احمدی‌نژاد رییس‌جمهور خوبی برای کشور نیست. \”

همان می دانستیم اول مصاحبه. همان پیش بینی معروف. رییس جمهور قانونی کشور را که میلیون ها نفر از مردم او را انتخاب کرده بودند و دولتی را که سینه اش پر بود از مدال هایی که آقا نصب فرموده بود، دولتی را که آقا در یک فرمایش تاریخی دولتی نامیدند که قطار انقلاب را به ریل خودش برگرداند، به خاطر آن که از اول با آن مخالف بودند و از اول پیش بینی می کردند تخلفات خواهد داشت تا مرز استیضاح خواستند که ببرند. و در ادبیاتی که رنگ و بویی از ارزش های انقلاب اسلامی و آرمان های امام و شهدا ندارد، درباره ی مردی که بی نظیرترین استقبال از او در کشور حماسه های بزرگ لبنان به عمل آمد و در تمام کشورهای مسلمان و آزادی خواه او را سمبل مقاومت و عزت و شرف می دانستند، می گوید:

\” خیلی سریع ما در مجلس کارش را یکسره می‌کردیم.\”

این مصاحبه یکی از آشکارترین و روشن ترین بیانات یکی از مخالفان دولت های نهم و دهم در خصوص چرایی و چگونگی مواجهه با رییس جمهور منتخب مردم و نوع نگاه ایشان به مردم و رای و نظر مردم هست. این مصاحبه اما شکر نعمتی را هم واجب می کند. شکر نعمت رهبری حکیم و شجاع. رهبری که دولت نهم و دهم بارها و بارها مورد حمایت و تقدیر و تایید ایشان قرار گرفت. و همواره برحساسیت ها و مسوولیت ها و وظایف خطیر دولت تاکید فرموده و در آخرین دیدار با دولت دهم، هر دو دولت نهم و دهم را احیا کننده ی ارزش های انقلاب و دولتی که بحمدالله توانست شعارهای انقلاب را سر دست بگیرد و به آنها افتخار کند و آنها را در جامعه مطرح کند، معرفی فرمود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: