تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۳ - ۱۸:۳۹ کد مطلب 59065

وحدت شیعه و سنی آری ! وحدت تشیع و تسنن نه !

وحدت شیعه وسنی مساله ی حیاتی جامعه ی اسلامی است لکن این وحدت نباید منجر به فراموشی مکتب تشیع و حوادث صدر اسلام شود چنانچه حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی می گوید: ” اینکه چه کسی اولین خلیفه بوده یا نبوده، مسئله تاریخی است که هیچ سودی برای ما ندارد و نتیجه‌ای از آن نخواهیم گرفت.”

میدان72/محسن پورذهبی: یکی از مسایل مهمی که همواره دغدغه ی علمای شیعه مخصوصا رهبر پیشین انقلاب اسلامی امام خمینی و رهبر فعلی حضرت ایت الله خامنه ای بوده مساله ی وحدت بین شیعیان و برادران اهل تسنن است.

اما این وحدت به چه معناست !؟ ایا این وحدت یعنی شیعیان دست از عقاید خود بردارند و ان خطوطی که باعث جدایی تفکر شیعی از تفکر سنی می شود را پاک کنند!؟

رهبر معظم انقلاب در تبیین نظریه ی وحدت می فرمایند:

” ما در عالم وحدت امت اسلامی هیچ اصراری نداریم که یک فرقه عقائد یک فرقه‌ی دیگر را حتماً قبول کنند؛ نه، وحدت به معنای این نیستوحدتبه معنای این است که با عقائد مختلف، شعب مختلف، مشترکات را بگیرند، موارد محل اختلاف را وسیله‌ی برادرکشی و جنگ و دشمنی قرار ندهند؛ مسئله‌ی وحدت این است.

اما به عنوان بیان حقیقت و طلب حقیقت، این یک درخواست منطقی است از همه‌ی مسلمانان، بروند تحقیق کنند، ملاحظه کنند، آنچه را که محققین شیعه نوشتند، علمای بزرگ شیعه در زمان خود ما جمع کردند، نوشتند، تحقیق کردند، در دنیای اسلام آنها را عرضه کردند، نوشته‌ی آنها مورد تقدیر علمای اسلام، روشنفکران اسلام، برجستگان اسلام قرار گرفته است، اینها را ملاحظه کنند؛ خودشان را محصور نکنند، محروم نکنند. کتابهای مرحوم سید شرف‌الدین عاملی (رضوان اللَّه علیه)، کتاب شریف الغدیر تألیف علامه‌ی امینی، اینها حقایقی است که جمع شده است. مسئله‌ی غدیر یک مسئله‌ی مسلّم تاریخی است. در ده‌ها کتاب، مرحوم امینی ده‌ها طریق از طرق اهل سنت را نقل میکند که ماجرای غدیر را به همین شکل که ما نقل میکنیم، نقل کرده‌اند. این چیزی نیست که فقط در کتابهای ما باشد.”

و در ادامه رهبر انقلاب حادثه ی غدیر را عامل وحدت بین مسلمانها می دانند نه مایه ی اختلاف افکنی بین انها ! ایشان می فرمایند :

” حادثه‌ی غدیر به نگاه مرحوم علامه‌ی امینی (رضوان اللَّه تعالی علیه) صاحب کتاب الغدیر و بعد در نگاه مرحوم شهید مطهری (رضوان اللَّه علیه) وسیله‌یوحدتامت اسلامی است. گمان نکنند بعضی که حادثه‌ی غدیر مایه‌ی اختلاف است؛ نه.امروز ببینید که بیش از همیشه – در گذشته هم بوده است – شیعه را متهم میکنند. ببینند مسئله‌ی تشیع برآمده‌ی از یک اعتقاد صحیحِ سالمِ خالصِ نسبت به وحی الهی است – این است معنای تشیع – اعتقاد به ارزشهاست، اعتقاد به معیارهاست، ملاک قرار دادن معیارهائی است که قرآن آنها را ملاک قرار داده است. حالا یک مشت یاوه‌گوی هرزه‌گو در گوشه و کنار دنیای اسلام شیعه را متهم کنند به آن چیزی که شیعه فرسنگها از آنها دور است؛ مسئله‌ی ساختگی بودن و جعلی بودن و بعداً به وجود آمدن و سیاسی بودن و این حرفها را پیش بیاورند! نه، مسئله‌ی غدیر خط بطلان میکشد بر همه‌ی اینها.

پس وحدت بین مسلمین به معنای پذیرش تمام عقاید یکدیگر نیست ولی در عین حال به معنای دست کشیدن از عقاید حقه ی مذهب تشیع هم نیست بلکه به معنای وحدت در مشترکات و عدم نزاع درونی و حفظ وحدت در مقابل جبهه ی کفر است .

و به قول دکتر علی شریعتی ” وحدت شیعه و سنی اری ! وحدت تشیع و تسنن نه ! ”

اما نکته ای که حائز اهمیت است، سوء استفاده ی برخی افراد از این مساله و برداشت غلط آنها از مساله ی وحدت است.

به عنوان نمونه حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی می گوید:

” اینکه چه کسی اولین خلیفه بوده یا نبوده، مسئله تاریخی است که هیچ سودی برای ما ندارد و نتیجه‌ای از آن نخواهیم گرفت. اینکه آنها چگونه وضو می‌گیرند و نماز می‌خوانند، منطق عقلانی برای تبدیل شدن به اختلاف ندارد و سندی از قرآن و سنت برای اینکه ما با هم اختلاف داشته باشیم وجود ندارد “

ایشان مساله ی غصب خلافت امیر المومنین علیه السلام را مساله ای تاریخی می دانند که هیچ سودی برای مسلمین ندارد !!!

در حالی که تمام درد ها و مشکلات مسلمانان به دلیل این است که امام معصوم و انسان کامل در راس قدرت نیست و مهجوریت انسان کامل از جریان سقیفه شروع شد که منجر به غصب خلافت اهل بیت ( علیهم السلام ) شد . علامه ی عسکری در کتاب خود به نام سقیفه، از کتب اهل سنت اثبات می کند که نقشه ی لیدر جریان سقیفه رساندن قدرت به دست بنی امیه بود که در لسان پیامبر از بنی امیه به نام ” شجره ی ملعونه ” یاد شده است .(1)

جریان سقیفه بود که منجر به تحمیل صلح بر امام حسن مجتبی ( علیه السلام ) شد .

جریان سقیفه بود که منجر به حادثه ی کربلا شد .

روایت هست که حضرت زینب ( سلام الله علیها ) هنگام عبور از پیکر شهدای کربلا فرمودند” بابی من اضحی عسکره یوم الاثنین ” پدرم فدای کسی که سپاهیانش روز دوشنبه در راه او کشته شدند .(2)

در حالی که طبق نظر مشهور مورخان و علما مثل سید بن طاوس (3) ، حادثه کربلا در روز جمعه اتفاق افتاده است. اما چرا حضرت زینب کبری می‌فرماید در روز دوشنبه؟! سخن حضرت زینب اشاره به توطئه سقیفه اشاره دارد که در روز دوشنبه اتفاق افتاد؛ یعنی محصول خیانت فرهنگی و دینی سقیفه در سال دهم هجری، در عاشورا در سال شصت هجری بروز و ظهور پیدا کرد .

و برای همین برخی علما می گفتند” امام حسین علیه السلام در روز سقیفه کشته شد “(4)

مرحوم نیّر تبریزى در پیوند این دو حادثه با هم، گفته است:

کانکه طرح بیعتِ شورا فکند خود همانجا طرح عاشورا فکند
چرخ در یثرب رها کرد از کمان تیر، کاندر نینوا شد بر نشان (5)

لکن از این فضایی که جمهوری اسلامی برای وحدت شیعه و سنی ایجاد کرده عده ای سودجو به دنبال عملیاتی کردن طرح وحدت تشیع و تسنن دارند . از این طرح میتوان به یک نوع پلورالیسم اسلامی نام برد ؛ یعنی شخص مسلمان همین که اسلام اورد و به هر یک از گرایش ها و مذهبهای اسلامی متمایل شد کافی است ! در حالی که تمام مصائب بشریت از تغییر خط اسلام در صدر اسلام می گذرد همان طور که رهبر انقلاب می فرمایند:

“یک مطلب راجع به غدیر عرض کنیم. مسأله‌ی غدیر، صرفاً یک مسأله‌ای که ما جمع شیعه به آن اعتقاد داریم و یک عده از مسلمان‌ها هم به آن اعتقاد ندارند، این نیست. در نگاه تاریخی بهاسلامو در تحلیل تاریخىِحوادثصدراسلام، موضوع غدیر – یعنی نصب جانشین – یک ضرورتی بود که اگر آن‌چنان که تدبیر شده بود – تدبیر رحمانی و الهی، و تدبیر نبوی – عمل میشد، بدون تردید مسیر تاریخ بشر عوض میشد و امروز ما در جایگاه بسیار جلوتری از تاریخ طولانی بشریت قرار داشتیم.

برای همین گرچه وحدت شیعه و سنی در مقابل جبهه ی کفر امری ضروری است ولی این به معنای چشم پوشی از حوادث صدر اسلام که روند جامعه ی اسلامی و به تبع ان جامعه ی انسانی را تغییر داده نیست .

به امید ظهور انسان کامل که صد البته نزدیک است.

—–

پی نوشت :

1)    تفسیر القمی ج‏2 ص : 21

2)    اللهوف على قتلى الطفوف ؛ ترجمه فهرى ص 133

3)    جمال الأسبوع بکمال العمل المشروع ؛ ص171

4)    بحار الأنوار (ط – بیروت) ج‏45 ص 328

5)    دیوان آتشکده، نیّر تبریزى، ص 59

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: