تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۳ - ۲۰:۵۷ کد مطلب 59070

پرویز فتاح گزینه اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری است؟

به‌نظر می رسد خود فتاح نیز برخی تلاش ها را آغاز نموده تا جامعیت سیاسی خود را افزایش داده و حتی در میان برخی چهره های معتدل کشور نیز پایگاهی برای خود ایجاد نماید. اگرچه این موضوع می تواند صرفا یک گمانه باشد اما دیدار اخیر وی با آیت الله هاشمی رفسنجانی در این راستا ارزیابی می‌شود.

به گزارش سرویس سیاسی میدان 72 به نقل از روزنامه افتاب یزد،ساده انگارانه است اگر تصور کنیم اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری آتی دست روی دست گذاشته اند و در این راستا فعلی انجام نمی دهند. به هر حال با توجه به اینکه ایشان در انتخابات پیشین از جانب مردم زخمی اساسی خورده اند به دنبال آن هستند که سال96 جبران مافات نموده و کلید پاستور را از دستان حسن روحانی بگیرند.

مطمئنا برای حصول این مهم اصولگرایان نقشه های فراوانی دیده و کشیده‌اند که می توان گفت تخریب این دولت و نادیده انگاشتن اقداماتش بخشی از این موضوع می باشد. بی شک پس از سال ها فعالیت سیاسی، اصولگرایان قرار نیست تنها به اقدامات رسانه های خود از جمله تلویزیون دل خوش کنند. آنان مطمئنا در کنار این اقدامات سعی می کنند در زیر پوست اخبار و فعالیت‌های رسانه‌ای خود برخی افراد را مطرح و اصطلاحات «چهره سازی» کنند.

چه کسی چهره اصولگرایان می شود؟

فقط کافیست تا کمی در اخبار ریز شوید و با کمی دقت به آن بنگرید . آیا مانور عجیب و غریب جریان راست بر روی اظهارات و اقدامات برخی افراد مشکوک و عجیب نیست؟ به نظر می رسد نباید گول سفرهای استانی سعید جلیلی و اظهارات هسته ای او را خورد. این کاندیدای انتخابات پیشین اکنون به مهره ای سوخته تبدیل شده است و اگر مجددا نیز از سوی جبهه پایداری کاندیدا شود با توجه به اینکه همچنان مهر احمدی نژاد را به پیشانی خود دارد راه به جایی نمی برد. در مورد برخی افراد دیگر هم در این جناح همین قاعده حکمفرماست و آنان صرفا دم دستی و پتانسیلی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری و مبارزه با حسن روحانی را ندارند.

به نظر می رسد در این میان چهره ای وجود دارد که این روزها حجم اخبار درخصوص وی رو به فزونی است و هر اظهار نظر و اقدام وی بازتاب فوق‌العاده‌ای در رسانه های اصولگرا دارد. بی شک این فرد کسی نیست جز پرویز فتاح!

131483
به جرات می توان گفت که این روزها له او یک پروپاگاندای رسانه‌ای خاص شکل گرفته است و اصولگرایان تمایل دارند لباس ریاست جمهوری بر تن او کنند. آنان طی چند ماه گذشته به گونه ای در خصوص وی خبرسازی نموده‌اند که پرویز فتاح از یک وزیر ساده احمدی نژاد اکنون هم رئیس کمیته امداد است و هم یک منجی برای مستضعفین!

پرویز فتاح کیست؟سید پرویز فتاح قره باغی ، زاده ارومیه در سال 1340 می باشد . وی که اکنون رئیس کمیته امداد است پیش از این وزیر نیروی دولت نهم، جانشین قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و مدیرعامل بنیاد تعاون سپاه بوده است. وی در سال 1368 در رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف فارغ‌التحصیل شد و در سال 1382 نیز مدرک کارشناسی ارشد صنایع را از دانشگاه صنعتی امیرکبیر دریافت کرد. فتاح همچنین به دو زبان انگلیسی و زبان ترکی آذربایجانی تسلط دارد.

فتاح چگونه وزیر احمدی نژاد شد؟

مطمئنا بر عهده گرفتن وزارت نیروی دولت احمدی نژاد بخش مهمی از سوابق وی شمرده می شود . فتاح در خاطرات خود در خصوص چگونگی حضورش در کابینه دولت نهم از یک خواب تعریف می‌کند و اینگونه می‌گوید: «ورود من به دولت خیلی عجیب بود. هر چه فکر می‌کنم می‌بینم هدایتی در واقعیت قضیه وجود داشت. من دوستی 30 ساله با آقای احمدی نژاد داشتم ولی 6ماه قبل از انتخابات ایشان را اصلا ندیده بودم. نکته عجیب این بود که 20‌روز پس از انتخابات و پیروزی آقای احمدی نژاد که حتی آن موقع هم ایشان را ندیده بودم یکی از دوستان جبهه ای ما صبح آمد دفترم و گفت شما وزیر می شوید و من این موضوع را در خواب دیدم ، اول صبح آمد و این را گفت و رفت… یک‌روز بعد باز یکی از دوستان دیگر آمد و گفت، خانم من در یکی از شهرهای جنوبی طلبه است و صبح زنگ زد و گفته به آقای فتاح بگویید من خواب دیدم ایشان وزیر می شوند. این اتفاق چند بار افتاد . هفته آخری که قرار بود ایشان فهرست وزرا را به مجلس بدهد (مرداد ماه) صبح با خانم رفتیم فرودگاه،

چون پسرم امیر از طرف مدرسه ، سفر عمره می رفت. 5/7 صبح برگشتم منزل که خانم را برسانم ، تلفن زنگ زد و گفتند آقای رئیس جمهور با شما کار دارند، بعد گفتند، کجایید، چند بار زنگ زدیم نبودید، گفتند آب دستت است بگذار زمین بیا اینجا . منتظرم .گفتم خیر است ان‌شاءالله . رفتم ریاست جمهوری اولین بار در طول عمرم بود که آنجا می رفتم ، از در عادی هم رفتم. هیچ کس ما را نمی شناخت . به هر کی گفتیم رئیس جمهور ما را می خواهد یک ساعت ما را معطل کردند. خدا لطف کرد وبنده خدایی ما را آنجا شناخت و راهنمایی کرد و رفتیم خدمت آقای رئیس جمهور ، ایشان یک جمله گفت: دیروز جمعه عصر من لیست را بسته بودم بعد گفتم یک بار دیگر نگاه کنم و امروز (شنبه) آن را بفرستم که دیدم جای شما خالی است.»

پایان همکاری با احمدی نژاد
علیرغم رفاقت دیرین میان فتاح و احمدی نژاد اما او تنها در دولت نهم وزیر بود. زمانی که احمدی نژاد رئیس دولت دهم شد بسیاری تصور می نمودند وی فتاح را همچنان برای وزارت نیرو به مجلس معرفی می نماید اما اتفاقات دیگری رقم خورد و رئیس کمیته امداد دیگر در کابینه دولت وقت جایی نداشت. حتی آن زمان 220 نماینده مجلس وقت طی نامه ای به احمدی‌نژاد از وی خواسته بودند که وزارت نیرو را کماکان به فتاح بسپرد . اما به نظر می‌رسید برخی اختلافات مانع از این اقدام شد و احمدی نژاد ترجیح داد فرد دیگری را در سال 88 به مجلس معرفی نماید. البته سال ها بعد از این اختلافات در برنامه تلویزیونی شناسنامه رونمایی شد . پرویز فتاح در این برنامه در پاسخ به این سوال که وقتی شما وارد دولت شدید، می گفتند که آقای احمدی نژاد به شما علاقه ویژه ای دارد و ارتباط قبلی بین تان است، اما سرانجام این علاقه به کجا رسید، گفت:”واقعیت همینی بود که شما گفتید. من و آقای دکتر احمدی نژاد رفاقت داشتیم و سایر وزرا ارتباط شان با رئیس جمهور مثل من نبود. ما در سخت ترین شرایط جنگ با هم بودیم . وی افزود: “بعد از جنگ نیز رفاقت ما ادامه داشت. در دوران جنگ وپس از آن رفت‌وآمد خانوادگی داشتیم .

البته رودربایستی نیز به واسطه این نزدیکی با یکدیگر پیدا کردیم. لذا وقتی که می رفتم مطلبی را به آقای احمدی نژاد بگویم، مانند بقیه وزرا نبود که بر اثر آداب و رسوم خاصی باشد . فتاح همچنین می‌گوید: “من تا جایی که توانستم حرمت ایشان را در دو دولت مدنظر قرار می دادم ، منتها اخلاق دوستانه با رفتار اداری دو امر متفاوتی است . من و دکتر احمدی‌نژاد ارتباط صمیمی داشتیم و البته مسائلی پیش آمد که نشان می داد خلق مان و روحیه مان دو امر متفاوتی است . من روحیه نرمی داشتم و دارم و نگاه من به دولت قبل از خودمان متفاوت بود.” وی تصریح می‌کند: “وقتی به دولت رفتم گفتم که جای آبادی آمدم و به گذشتگان وزارتخانه احترام می گذاشتم و همه را دعوت کردم و تا روزی که از وزارت بیرون آمدم ، با همان وزرا ارتباط داشتم . البته این به معنای آن نبود که به لحاظ سیاسی با آنها همفکر بودم . معنی این کار این است که ما ضمن حفظ همه مراتب خطوط فکری و سیاسی خودمان ، تعامل سازنده هم داریم و این لطمه ای بر افکار و اعتقادات نمی‌زند.وزیر نیرو در دولت نهم در ادامه اظهارات خود جمله ای را می‌گوید که قابل تامل است:” آن شناختی که از آقای احمدی نژاد در دولت نهم داشتیم و از قبل او را می‌شناختیم، با آن احمدی نژادی که در آخر دولت دهم دیدید خیلی متفاوت بود.”

BP2K6269
فتاح حتی در مورد اختلافات خود با احمدی نژاد مصداق هم می آورد: “طرحی در مجلس آماده و تصویب شد و دولت را وادار و تبدیل به قانون کرد که دولت ها نتوانند برای خود تغییر ساعت ها را عوض کنند. مصوبه مجلس به شورای نگهبان رفت و اگر شورای نگهبان مهر تایید می زد، قطعی می شد؛ بنا شد از دولت نیز برای دفاع بروند . هم به بنده و هم به وزارت کشور از بعد اجتماعی و امنیتی مربوط می شد.آقای پورمحمدی وزیر کشور وقت در آن زمان به هر دلیلی نیامد و بنده ماندم و شورای نگهبان. از هر طرف از دولت پیغام دادم اگر بنده به شورای نگهبان بروم، از نظر خودم و وزارتخانه صحبت می‌کنم. ما به جلسه شورای نگهبان رفتیم و در حضور همه اعضا از بنده در مورد نظرم پرسیدند؛ بالاخره بنده بین زمین و آسمان ماندم و بینی و بین‌الله نظر کارشناسی را به شورای نگهبان اعلام کردم و آنها هم همان مصوبه را تایید کردند. وقتی برگشتم یک سری اوقات تلخی و عصبانیت آقای رئیس جمهور و مسائلی به وجود آمد و گفته می شد خلاف نظر دولت عمل کرده ام.”

پایان تلخ در دولت نهم

وزیر دولت نهم با صراحت به انتقاد از احمدی نژاد می پردازد و با اشاره به انتصاب مشایی به معاون اولی می‌گوید: “این انتصاب نباید صورت می‌گرفت اما علی رغم نظر حضرت آقا صورت گرفت. هنوزامضای پای عهدنامه ابتدایی دولت را دارم که اولین بند آن تبعیت از ولایت مطلقه فقیه بود. اما دائم از خودم سوال می‌کردم مگر رهبری از دولت چه چیز خواسته‌اند؟”

دوره کمیته امداد و آغاز مانور رسانه ای اصولگرایان

پرویز فتاح پس از آنکه در دولت دهم جایی نداشت به سپاه رفت و می توان گفت او تا وقتی‌که به ریاست کمیته امداد برسد حضور رسانه‌ای نداشت و یا حداقل این حضور خیلی کمرنگ بود. به نظر می رسد همزمان با به ریاست رسیدن او در کمیته امداد و پایان حاکمیت مطلق موتلفه ای ها در این نهاد اصولگرایان نیز نگاه خود را به وی تغییر دادند و به او به چشم دیگری نگریستند .از این به بعد بود که سخنان او به تیتر اول و بزرگ رسانه های مختلف اصولگرایی تبدیل شد و جالب آنکه فتاح نیز سخنانی را بر زبان جاری می ساخت که به نوعی رای جمع کن و باب دل عوام بود. به این تیترها که تماما برگرفته از رسانه های اصولگراست بنگرید: ” با کاهش همایش ها در خدمت محرومان خواهیم بود” ، ” خدمت رسانی باید بی منت و کم صدا باشد “، ” پیشنهاد رئیس کمیته امداد برای فروش ساختمان این کمیته در بالای شهر و انتقال آن به پایین شهر “،” فتاح : دستور دادم من بعد مستمری مددجویان قبل از حقوق پرسنل و مدیران پرداخت شود”و…

این ها به علاوه بسیاری دیگر همگی حاکی از مانور غیر طبیعی اصولگرایان بر روی پرویز فتاح است .

thum-a6d19273631b1d932c0-102835_orig_259407
جایگاه فتاح میان اصولگرایان

نام فتاح در شرایطی روی میز اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفته است که به نظر می رسد وی از جایگاه مقبولی نزد غالب اصولگرایان برخوردار است . به عبارت دیگر چه جبهه پایداری و چه طیف اعتدالی جریان اصولگرا نگاه مثبتی به وی دارند. چه آنکه پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 اعضای جبهه پایداری برای حمایت از فتاح در این انتخابات تمایل داشتند اما وی کاندیداتوری را رد کرده بود . از سوی دیگر تاکنون مشاهده نشده چهره های اصلی اصولگرا موضعی منفی نسبت به وی اتخاذ نمایند. کمااینکه او نامه حمایتی 220 نماینده مجلس اصولگرا را پشت سر خود می بیند.

تلاش های پنهانی فتاح؟

در عالم سیاست نگاه به آینده و دوردست ها امری بدیهی است. از همین رو به‌نظر می رسد خود فتاح نیز برخی تلاش ها را آغاز نموده تا جامعیت سیاسی خود را افزایش داده و حتی در میان برخی چهره های معتدل کشور نیز پایگاهی برای خود ایجاد نماید. اگرچه این موضوع می تواند صرفا یک گمانه باشد اما دیدار اخیر وی با آیت الله هاشمی رفسنجانی در این راستا ارزیابی می‌شود.

…و یک سوال

برای حسن ختام شاید طرح یک سوال به جا باشد. آیا سال 96 شاهد رقابت پرویز فتاح به نمایندگی از جریان اصولگرا با حسن روحانی خواهیم بود؟ مطمئنا پرداختن به این گمانه زود هنگام است اما جناح راست از هم اکنون نیم نگاهی به موضوع فوق دارد.

  1. امین :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    به امید خدا حتمارای می آورد چون ایشان فردی معتقد وپاک میباشد.

  2. علی :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    ان شالله بیاید بهش رای میدهم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: