تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ - ۰۳:۲۹ کد مطلب 59081

حضور زنان در ورزشگاه آزاد شد، صدای کسی بلند نشد

سال 1385 رئیس جمهور دولت های نهم و دهم در نامه ای خطاب به رئیس سازمان تربیت بدنی وقت خواستار فراهم شدن زمینه های حضور زنان در ورزشگاه ها شد، این تصمیم با واکنش های تندی مواجه شد که در نهایت فشارها باعث لغو این دستور شد.

به گزارش سرویس ورزشی میدان 72، سال 1385 رئیس جمهور دولت های نهم و دهم در نامه ای خطاب به رئیس سازمان تربیت بدنی وقت خواستار فراهم شدن زمینه های حضور زنان در ورزشگاه ها شد، این تصمیم با واکنش های تندی مواجه شد که در نهایت فشارها باعث لغو  این دستور شد.
این روزها که دولت روحانی اجازه حضور زنان را در ورزشگاه ها صادر کرده است و صداهای که دیروز بلند بود شنیده نمی شود بازخوانی مواضع ان روزها خالی از لطف نیست:

در پی انتشار خبر مربوط به آماده شدن سازمان تربیت بدنی برای فراهم ساختن زمینه حضور بانوان در ورزشگاه های مربوط به مسابقات ورزشی مردان، حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی با پاسخ دادن به سؤالات و استفتائاتی که مردم از ایشان نمودند، اعلام کردند حضور بانوان در مکان های ورزشی مردان به هیچ وجه جایز نیست و از نظر فقهی روشن است که نظر زن به بدن مرد حتی بدون لذت جایز نیست.

حضرت آیت الله العظمی صافی فرمودند: حضور بانوان در مسابقات ورزشی مردان، خلاف شرع و تنازل ظاهر از مواضع اسلامی است و حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تقدیر از خدمات احمدی نژاد گفتند: رییس جمهور باید برای تصمیم گیری در مسائل مذهبی با مراجع و علماء مشورت کند. ایشان در آغاز درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، به دستور اخیر رییس جمهور مبنی بر حضور بانوان در ورزشگاه ها اعتراض کرد و اظهار داشت: در همه جای دنیا، ورزشگاههای فوتبال به عنوان مکان های ناامنی شناخته می شوند که درگیری، زدوخورد و حتی کشته هایی در پی دارد و ضرورتی ندارد که در چنین فضای ناامنی، خانواده ها حضور پیدا کنند.

آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی در پاسخ استفتایی در این خصوص، اعلام کرد: در مملکت امام زمان خلاف شرع جایز نیست.

و آیت الله العظمی نوری همدانی نیز اظهار داشتند: اکنون با قدردانی از خدمات و فعالیت های رییس جمهوری محترم، این تذکر لازم است که پیشنهاد مذکور از دو جهت مخالف موازین اسلامی است: یکی از جهت نگاه کردن زن به بدن مرد نامحرم و دیگر این که، به این شکل شرکت هزاران زن و مرد در یک مجمع و رفت وآمد آن ها هر چند جای نشستن آن ها از هم جدا باشد، بالاخره موجب اختلاط و فساد خواهد شد.

و دیگر اینکه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ضمن ابراز حمایت از نظر صریح مراجع عظام تقلید با ابراز تأسف از صدور این دستور ناصحانه، از مسئولیت ذی ربط خاصه ریاست محترم جمهور درخواست کرد که با حسن تدبیر و هوشیاری نسبت به رفع این نگرانی ها، افدام عاجل مبذول دارند.

آیت الله مصباح یزدی نیز اعتراض خود را به صورت شفاهی منتقل کردند و ایشان فرمودند: من به وظیفه شرعی خود عمل کردم و هر کس هرطور که وظیفه شرعی خود می داند عمل کند و البته الهام سخنگوی دولت نیز در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران گفت: دولت نهم معتفد است که پیشرفت و تعالی کشور جز در سایه اجرای احکام شریعت اسلامی قابل تحقق نیست و تذکرات مراجع و علمای محترم مورد توجه قرار می گیرد.

البته نمایندگان مردم قم نیز در مجلس شورای اسلامی در نامه ای به رییس جمهور از وی خواستند در تصمیم خود مبنی بر ورود زنان به ورزشگاه ها تجدید نظر کند.

یک بانوی مجتهده در قم با انتقاد از طرح حضور زنان در ورزشگاه ها گفت: این اقدام، زمینه بروز اعمال حرام را در جامعه فراهم می کند. خانم زهره صفاتی افزود: مخالفت با حضور زنان در ورزشگاه ها به معنای بی توجهی به ضرورت گسترش ورزش برای بانوان نمی باشد.

در میان نمایندگان انتقادهای شدیتری نیز به این طرح شده است. روز سه شنبه ابوطالب یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود گفت «پیشنهادم به آن عزیزان که این موضوع را پیشنهاد کرده‌اند این است همان نان و پنیرشان را یک روز جمعه ببرند در استادیوم آزادی بخورند، بعد از اینکه شرایط را دیدند اگر حاضر شدند زن و بچه‌ی خود را ببرند داخل استادیوم، بعد سفارش کنند ما هم می‌بریم، بعد سفارش کنند تا مردم هم زن و بچه‌شان را به استادیوم ببرند. قطعا راضی به این کار نمی‌شوند.»

و بالاخره اینکه غلامحسین الهام سخنگوی دولت، در مورد حضور بانوان در ورزشگاه ها گفت: حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در طی دستوری خواستند تا در این خصوص نظر مراجع تأمین شود و این تصمیم مورد تجدید نظر قرار گیرد. آقای الهام افزود که در پی این دستور، دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری، تأکید کرده است که در این زمینه طبق نظر رهبری عمل خواهد شد.

دکتر احمدی نژاد در دیداری که با حامیانشان داشتند در این خصوص می گویند: با یکی از کسانی که قبلا به ایشان ارادت داشتیم و الآن هم دوستشان داریم، چهل و پنج دقیقه صحبت کردیم که تمام این چهل و پنج دقیقه به فحش و ناسزا به دولت گذشت. تهمتهای دزدی، جادوگری، رمالی به دولت نثار کرد و گفت تمام مسایل و برنامه های فرهنگی شما از ارزشها و از مسیر اصلی منحرف است. من گفتم شما یک موضع دولت را نشان بدهید که مخالف فتواهای رهبری باشد. گفت: ورزشگاهها! من گفتم من با رهبری صحبت کردم، رهبری گفتند در دولتهای دیگر بخاطر اینکه سوء استفاده و بهره برداری سیاسی ممکن بود بشود، اجازه ندادم ولی ایشان به بنده اجازه دادند. بعد چون فضا خراب شد، ایشان فرمودند موضوع را جمع کنید چون فعلا مسأله اول مملکت این نیست.

این روزها مجوز حضور زنان به ورزشگاه ها بدون انتقادات پیشین صادر شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: