تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ - ۱۵:۵۴ کد مطلب 59132

حاشیه نگاری خبرنگار دولت بهار از سفر دکتر احمدی نژاد به همدان

ادای احمدی نژاد را خوب در می آورد فقط یک “من از شما می پرسم” و “تعجب می کنم” کم دارد. احمدی نژاد هم کیف می کند. همان خانم وسط حرف هایش می گوید: “هسته ای مان را خوب نگهدار”.

دولت بهار: محمود احمدی نژاد که تکلیفش معلوم است، برای نوشتن حاشیه های سفر هر بنی بشری به قدیمی ترین شهر ایران، الی ماشالله دستمایه وجود دارد برای گزارش های سفارشی. استثنائا اما اجازده دهید بیخیال استواری الوند، شکوه بو علی سینا، الهام بخشی سید جمال الدین اسد آبادی و … شویم، اصلا انگار نه انگار که هگمتانه پایتخت مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان بوده، داستان را با اولین توقف کاروان جمع و جور احمدی نژاد شروع کنیم. جایی که احمدی نژاد پایین آمده و برای رفع گرفتگی عضلات پا، همانطور ایستاده به پاهایش ورزش می دهد و چشم کامیون دارها رئیس جمهور سابق را می گیرد. بوق های احترام است که یکی یکی به صدا در می آید. ظاهرا در سفرهای زمینی پیاده شدن از خودرو و ورزش دادن به پا برای احمدی نژاد ضروری است. شوفرهایی که بغل زده اند قصد پیاده شدن دارند که احمدی نژاد با اشاره و ادای احترام خواهش می کند پیاده نشوند. شاید به همین خاطر، توقف اول، کوتاه می شود. دفتر رئیس جمهور سابق که سهل گیرتر از این حرف هاست اما از مواجهه احمدی نژاد با شوفرها هیچ عکسی کاسب نمی شوم چون نمی دانم تهیه عکس از بخش غیرعلنی سفر محمود احمدی نژاد چقدر با قواعد حرفه ای سازگاری دارد.

سوار خودرویی می شوم که مرتضی تمدن مسافر آن است. استاندار سابق تهران تا در جغرافیای استان خودمان هستیم، به محض دیدن پروژه های دولت دهم، بنا می کند به توضیح. در جایی از مسیر اشاره می کند به سمت چپ جاده و پروژه های مسکن مهر را نشان می دهد. می گوید این واحد ها را با 5 میلیون تومان تحویل مردم دادیم. کمی جلوتر می رسیم به شهر پرند. سیرتا پیاز پرند را می ریزد روی دایره. خلاصه اش اینکه دولت دهم 300 هزار واحد مسکن مهر پرند را به ازای هر واحد 8 میلیون تومان تحویل مردم داده و مقدار کمی باقی مانده که این دولت باید به مردم تحویل دهد؛ ان شالله به قرار هر واحد 85 میلیون تومان. چشمه های ریز گرد در بیابان های اطراف تهران سوژه بعدی استاندار سابق است. تمدن می گوید در ابتدای دولت دهم بررسی ها نشان داد بخشی از گرد و غبار و ریزگردهای تهران ناشی از بیابان های لم یزرع همین منطقه است و استانداری با کشیدن یک کانال 70 کیلومتری و پمپاژ آب های زیر زمینی، این منطقه را قابل زراعت کرده. راست هم می گفت، منطقه پوشش گیاهی نسبتا خوبی پیدا کرده بود. از تمدن می پرسم نکند منظور از آب های زیر زمینی، همان فاضلاب باشد و ربطش را به جنجال کشت سبزی در اطراف تهران با آب فاضلاب می پرسم که می گوید این دو قضیه ارتباطی با هم ندارند.

توقف بعدی مان در حوالی 150 کیلومتری همدان است، جلوی یک ساختمان قدیمی با ترکیب سیمان و کاه گل. روی ساختمان با اسپری نوشته شده “لطفا آشغال نریزید”، “5305834  – 0630 محمود” و “دستشویی”. پشت ساختمان گندمزاری است وسیع. این را وقتی فِلِش دستشویی را دنبال می کنم می فهمم. با اینکه این عمارت یک ملک شخصی است اما صاحبش با معرفتش روی دیوار آن بزرگ نوشته “دستشویی” و آن را در اختیار مسافران قرار داده. همزمان یک خانواده با صفا دور احمدی نژاد را گرفته اند. پسر ارشد خانواده می گوید آقای احمدی نژاد از وقتی رفتید کاسبی ما خوابیده. پدرش هم می گوید ای کاش شما دوباره رئیس جمهور شوید. احمدی نژاد همان جواب همیشگی را می دهد و می گوید دعا کنید امام عصر (عج) بیایند. پدر خانواده می گوید امام عصر (عج) یار می خواهد، احمدی نژاد می گوید شما یاران ایشان هستید، پدر خانواده این بار می گوید امام عصر (عج) فرمانده هم می خواهد. عکس یادگاری می گیرند و راهی می شوند. دنبالشان می کنم تا حرف های درگوشی شان را بشنوم. مادر خانواده می گوید چقدر احمدی نژاد آقا بود، کاش دوباره برگردد. احمدی نژاد چند دقیقه ای مهمان همان عمارت سیمانی می شود و بعد به همراه کشاورز و پسرانش راهی گندمزار می شوند. چوپانی هم به جمعشان اضافه می شود و می گوید پسرش در یک نهاد نظامی مشغول بوده اما حقوقش پرداخت نشده، احمدی نژاد به تمدن می گوید ماجرا را بررسی کنید و در صورت صحت طی نامه ای به اطلاع مسئول آن نهاد برسانید. (فیلمش را ببینید)

آنطور که دستم آمده مسجد فاطمه الزهرا (س) در مناطق حاشیه ای همدان واقع شده. داخل شهر و در میادین 3 بنر از احمدی نژاد می شماریم که یکی شان پاره شده. بین علما اختلاف می افتد که در اثر باد پاره شده یا کار عوامل بنفش است و در همین حین می رسیم به کوچه ای که منتهی می شود به مسجد. کوچه قرق شده و خالی از جمعیت است. از ماشین پیاده می شوم و باقی مسیر بدو می روم دنبال ماشین احمدی نژاد تا تصاویر استقبال سوخت نرود. 2 دانش آموز کچل به همراه عاقله مردی که احتمالا پدرشان بود از گیت فرار می کنند و از من جلو می زنند. یکی شان می گوید “بدو! رهبر آمده!”. عاقله مرد همانطور که می دود خطاب به بچه ها می گوید “دست رهبر آمده، احمدی نژاد است”. اولین شعاری که به گوش می رسد، همان “شعار هرچی مرده …” است. بالای پشت بام ها، درختان و نرده های مسجد آدم ایستاده. ماشین احمدی نژاد می رود وسط جمعیت. 20 دقیقه ای طول می کشد تا فاصله 10 متری ماشین احمدی نژاد تا درب پشتی مسجد که مثلا قرق شده است، طی شود. شبیه این فشار خرد کننده جمعیت را که باعث می شد هر 10 ثانیه یک بار قلنج های داشته و نداشته بشر بشکند، قبلا فقط در اربعین و در حد فاصل چند کیلومتری حرم ارباب تجربه کرده و بی خیال زیارت شده بودم.

بالاخره بچه بسیجی های گردن کلفت مسجد به یاری محافظان احمدی نژاد می آیند و دکتر وارد می شود. بلافاصله در بسته می شود. مردمی که پشت در مانده اند عصبانی و خشمگین اند. به همراه فیلمبردار دفتر احمدی نژاد و خبرنگار مهرمردم می مانیم پشت در. جمعیت همینطور فشار می آورد و محافظان احمدی نژاد از بیم شکسته شدن در، پشت آن را گرفته اند. خون من و فیلم بردار و خبرنگار مهر مردم به جوش آمده، تصور ماندن پشت در و از دست رفتن برنامه کشنده است. بیش از بقیه جوش میزنم و به محافظان دکتر می گویم در را باز کنند. بنده های خدا می گویند صبر کنید خلوت شود، حواسمان به شما هست، می آوریمتان داخل. به خرجم نمی رود و ول کن نیستم. در همین حین یکی از محافظان که از دستم کلافه شده، اشاره می کند که پشت سرت را نگاه کن. بر می گردم، پشت به پشتم مهندس ثمره هاشمی ایستاده در حالی که فشار جمعیت نفسش را بریده، رنگش مثل گوجه قرمز شده، پشت سر او هم مرتضی تمدن با شرایط مشابه ایستاده، ثمره هاشمی می خندد و می گوید نگران نباش، می رویم داخل. زیر لب می گویم مهندس بسوزد پدر تجربه لکن شما اگر داخل نروید یا دیر بروید، کسی یقه تان را نمی چسبد، ما اگر لحظه به لحظه گزارش نفرستیم، مخاطبان دولت بهار چوب می کنند در آستینمان. بالاخره در را باز می کنند و وارد می شویم، هزینه این ورود خون ریزی و جراحت دست محافظان است.

پرچم های ایران دست مردم است. بنر “من اجازه نمی دهم” هم سمت چپ جایگاه سخنرانی نصب شده. مداح، مداحی می کند و احمدی نژاد را بغض می گیرد. سخنرانی اش را با همین بغض شروع می کند. با ربط و بی ربط مردم مترصد فرصت هستند تا شعار “مرگ بر آمریکا” سر دهند، شاید احمدی نژاد دوباره تفنگ سَرپُرَش را از سینه دیوار بردارد، برود شکار کفتار. شاکله سخنرانی احمدی نژاد شبیه سخنرانی اش در شهرری و بابل است با این تفاوت که برای اولین بار چند اشاره به مسائل سیاسی روز را در آن می توان یافت. می گوید: “در طول تاریخ شیاطین، انبیاء و صلحا را به سحر و جادو متهم کرده و می کنند، اینان بدانند نزد مردم رسوا خواهند شد، دوره، دوره رسوایی است”. در جای دیگر می گوید: “مبنای مناسبات دیپلماتیک جهان بر دروغ استوار است، دو طرف با هم مذاکره می کنند، هر دو طرف به هم لبخند می زنند اما هر دو طرف به یکدیگر دروغ می گویند”. به قول یک دوست این یک قاعده است، هر بار که طرف بیش از کوپنش حرف میزند، احمدی نژاد هم یک “پِخ” می کند.

داستان خروج احمدی نژاد از مسجد هم شبیه همان ماجرای ورودش است، ضربدر چند! خروج از مسجد تا رسیدن به خیابان اصلی 30 دقیقه ای زمان می برد. خریت می کنم و به سرم می زند با 30 کیلو اضافه وزن از در مدرسه بالا بروم و از ارتفاع چند فریم عکس بگیرم. ملت بد و بیراه می گویند که “درِ مدرسه” بیت المال است. عکس ها را می گیرم، هول می شوم و سقوط می کنم، انگار که یک کلاغ یا کبوتر یا حتی قُمری از ارتفاع زیاد چیزی شلیک کرده باشد به طرف زمین، همان شکلی، پخش زمین می شوم. جمعیت تا چند کیلومتر با احمدی نژاد می رود و شعار می دهد “به کوری دشمنا، احمدی بر می گرده”، انگار سفر استانی است.

حالا احمدی نژاد چند کیلومتر از مسجد دور شده اما جماعت دور هر ماشینی که حدس بزنند متعلق به کاروان احمدی نژاد است، حلقه زده اند. حجم زیادی نامه جمع شده. عوامل دفتر احمدی نژاد ضمن گرفتن نامه ها با احترام و آمیخته به شرمندگی و خجالت می گویند: “آقای دکتر دیگر اختیاراتی ندارند، ایشان الان فقط یک معلم ساده هستند، نامه هایتان را حتما پیگیری می کنیم اما بدانید دست آقای دکتر بسته است”. یک پیرزن بیش از همه بی قراری می کند. در گوشش می گویم: “مادر جان آقای دکتر که دیگر رئیس جمهور نیست، دولت عوض شده. با لحن عاقل اندر سفیه می گوید: من در این رژیم فقط احمدی نژاد را قبول دارم، دولت چی چیه؟ رژیم هم عوض شود، من احمدی نژاد را می شناسم”.

چند محافظ را می بینم که لباس هایشان پاره شده. آخرین مواجهه مردمی احمدی نژاد را هم دو خانم همدانی به صورت اتفاقی رقم می زنند. جایی در کوچه های حاشیه ای همدان. یکی از خانم ها جلو می رود و می گوید اگر می دانستیم تشریف می آورید، گاو و گوسفند زمین می زدیم. دیگری می گوید آقای دکتر یادت هست می آمدی در تلویزیون می گفتی “اگر هسته ای بد است، چرا شما دارید، اگر خوب است چرا ما نداشته باشیم؟”. ادای احمدی نژاد را خوب در می آورد فقط یک “من از شما می پرسم” و “تعجب می کنم” کم دارد. احمدی نژاد هم کیف می کند. همان خانم وسط حرف هایش می گوید: “هسته ای مان را خوب نگهدار”. (فیلمش را ببینید)

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: