تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۱۴ - ۱۹:۲۷ کد مطلب 59157

فعال شدن آتشفشان منتقدین دولت

اتفاقاتی که هنگام سخنرانی رئیس جمهور روحانی افتاد، بی شک خلاف منویات مقام معظم رهبری بود.اما در اینجا قصد ندارم این عمل را با نگاهی آرمانگرایانه تقبیح کنم، بلکه میخواهم از منظری واقع گرایانه به آن بپردازم.

میدان 72/ مجتبی احمدیان: اتفاقاتی که هنگام سخنرانی رئیس جمهور روحانی افتاد، بی شک خلاف منویات مقام معظم رهبری بود. بدین معنا که اگر بخواهیم کاملا معقول به آن نگاه کنیم، برنامه ریزی قبلی برای انجام چنین کاری ناپسند جلوه می کند. اما در اینجا قصد ندارم این عمل را با نگاهی آرمانگرایانه تقبیح کنم، بلکه میخواهم از منظری واقع گرایانه به آن بپردازم.

93827_746images (2)

در بروز این اتفاق باید عملکرد دولت حسن روحانی را هم منظور داشت. در این دو سالی که از آغاز دولت تدبیر و امید می گذرد، اظهارات تند رییس جمهور و اطرافیان او بلافاصله پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات، با توهین و “افراطی” خواندن کسانی که به او رای نداده بودند آغاز شد و بارها و بارها به انحاء مختلف علیه منتقدین دولت ادامه یافت. از طرفی برخوردهای حذفی با منتقدین نیز به طور بی سابقه ای در چند سال گذشته (که یادآور خفقان دوره کارگزاران بود) از طریق شکایت های قضایی از افراد و شخصیتها و تعطیلی و ایجاد اختلال در رسانه های منتقد، عامل فشار مضاعفی بر توده منتقدین دولت گردید که در آخرین مورد آن اخیرا حسن عباسی به دادگاه احضار شده است. از سوی دیگر اکثر رسانه ها نیز در انحصار حامیان رئیس جمهور است، طیفی از رسانه های اصلاح طلب و کارگزارانی تا رسانه های معتدل اصولگرا. این در حالی است که حتی شخصیت هایی منتقد نسبت به دولت گذشته از جناح پایداری مثل آیت الله مصباح یزدی نیز به نسبت دوره گذشته، از حجم انتقادات خود نسبت به دولت کاسته اند و صدا و سیما نیز کاملا منفعلانه در برابر دولت برخورد کرده و حتی بیشتر از اینکه بازتاب صدای مردم باشد، تبدیل به تریبون دولت مردان شده است. رئیس جمهور هم هرجا که حضور پیدا میکند، به طور برنامه ریزی شده ای محصور در حامیان خود است.

همه اینها کنار هم تبدیل می شود به بغض فروخورده توده کسانی که پایبند به ارزشها بوده و منتقد دولت هستند، اما نه “از جایی خاص تغذیه می شوند”، نه “افراطی” و “بی سواد” هستند و نه “بیکارند” و دوست دارند “بروند به جهنم” و تازه، “شناسنامه” های آراسته به انواع مهرهای انتخاباتی نیز در جیبشان است! آیا در چنین وضعیتی می توان انتظار رفتاری کاملا معقول و منطقی از آنها داشت؟! با این تفاسیر، آیا پیدا کردن مقصر اصلی در بروز این اتفاقات دشوار است؟!

فعال شدن نیروی اجتماعی منتقدین، به مثابه آتش فشانی تاره فعال شده

نکته جالب توجه دیگری که در بروز اتفاقاتی از این دست حائز اهمیت است این است که شبیه این رویدادها را در تاریک ترین دوران به قهقرا رفتن ارزش ها، یعنی در دولت اصلاحات، ملاحظه نمی کنیم. شاید بتوان گفت جامعه پس از گذار از دوران اصلاحات و ورود به فصل جدیدی از دولتها در جمهوری اسلامی با انتخابات سوم تیر 84 و بخصوص انتخابات سال 88 و اتفاقات پس از آن، دچار نوعی یقظه و بیداری شده است. این تغییر در فرهنگ سیاسی مردم و البته بهتر است بگوییم قشر مکتبی و متدین، حائز وجوه بسیار مثبتی است. این قشر اکنون به نقش خود در ایجاد تحولات آگاه شده و دریافته است که صرف حضور رهبری و وجود برچسب جمهوری اسلامی بر ساختار حکومتی کشور، برای حفظ ارزشها کافی نیست؛ بلکه همانطور که همیشه امام امت(ره) هم بدان تاکید داشتند، حضور مردم در صحنه است که می تواند تحولات را رقم بزند و انقلاب را حفظ کند. تجمع «اجازه نمی دهیم» هم شکل دیگری از بروز این بیداری بود. این «بیداری انقلابی» را باید به فال نیک گرفت و از این فرصت پیش آمده به نحو احسنت استفاده کرد. البته باید در خاطر داشت که این نیروی عظیم اجتماعی قطعا اگر از سوی نخبگان به خوبی مدیریت نشود، شاید سیلاب هایی به وجود آورد که رویداد دیروز در سخنرانی رئیس جمهور یکی از آنها بود.

گرچه که می توان به اتفاق افتادن یک مدیریت منسجم در این خصوص امیدوار بود، اما تشتت موجود در جناح منتقدین، وجود افراد فرصت طلبی که بیشتر به فکر استفاده ابزاری از اتفاقات و مردم به نفع خود و جناح خود هستند، و نیز عدم وجود تفکر استراتژیک در قاطبه مدیران و شخصیت های این طیف، امیدواری به این مساله را مشکل می کند. به هر حال امیدوارم این نیروهای اجتماعی، نه در راه تقویت جناح و افراد خاص، بلکه در جهت رشد و پیشرفت فرهنگ سیاسی مردم و دیگر جنبه های فرهنگی و سیاسی کشور عزیزمان، مورد بهره برداری قرار گیرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: